Essay Contests » Winners From Previous Years » 2012 The Fountainhead Essay Contest

The Fountainhead Cover

First Place

  • Simone Prince-Eichner, Prince Homeschool, Lummi Island, WA Read Essay

Second Place

  • Rachel Wallen, Rockbridge Academy, Millersville, MD
  • Sheila Williams, Cardinal Carter Chs, Aurora, ON, Canada
  • Andrew Lin, Radnor High School, Radnor, PA
  • Shirley Miao, Marc Garneau Collegiate Inst, Toronto, ON, Canada
  • Sam Holley, Huntington Beach High School, Huntingtn Beach, CA

Third Place

  • Deborah Baremberg, Colonel By Secondary School, Gloucester, ON, Canada
  • Jacob Boles, Los Fresnos High School, Los Fresnos, TX
  • Varun Parameswaran, North Hills Preparatory Sch, Irving, TX
  • Bradley Kleinstuber, Southwood Secondary School, Cambridge, ON, Canada
  • Emily Wasek, Fuquay-Varina High School, Fuquay Varina, NC
  • Thomas Bloom, Home, Middletown, VA
  • Ciera Yates, Empire High School, Tucson, AZ
  • Andrew Koenig, Van Nuys High School, Van Nuys, CA
  • Kirk Butler, Washington Twp High School, Sewell, NJ
  • Gabriel Duemichen, Ransom Everglades Upper School, Miami, FL

Finalists

  • Jaclyn Elcock, Uniondale Senior High School, Uniondale, NY
  • Benjamin Mitten, Mesa Preparatory Academy, Mesa, AZ
  • Mel Goss, Home School, Boca Raton, FL
  • Sara Stiklickas, H Frank Carey Jr Sr High Sch, Franklin Sq, NY
  • Emily Frost, Orchard Park High School, Orchard Park, NY
  • Gopika Mathew, Alexander Hamilton High School, Elmsford, NY
  • Yamile Rose, Bayside High School, Bayside, NY
  • Maggie Rutkowski, Fountain Hills High School, Fountain Hls, AZ
  • Hannah Mohr, Homeschool, Bozeman, MT
  • Miya Gaskell, Hidden Valley High School, Roanoke, VA
  • Kevin Madden, Fountain Hills High School, Fountain Hls, AZ
  • Natasha Kilfoil, St Francis High School, Calgary, AB
  • Nicholas Mecikalski, Bob Jones High School, Madison, AL
  • Rebecca Froehlich, Madison High School, Madison, SD
  • James Duncan, Angola High School, Angola, IN
  • Jocelyn Rempel, Medicine Hat High School, Medicine Hat, AB
  • Rebekah Choi, Granada Hills Charter High Sch, Granada Hills, CA
  • Patrick Lucia, Coral Springs High School, Coral Springs, FL
  • Elizabeth Willis, Holy Spirit Preparatory School, Atlanta, GA
  • Benjamin Clark, University Of Missouri High School, Columbia, MO
  • Mariel Fink, Portage Northern High School, Portage, MI
  • Joshua Anderson, Batavia High School, Batavia, IL
  • Adam Morgan, Westwood Community High School, Fort Mcmurray, AB
  • Catherine Zuo, Winchester High School, Winchester, MA
  • Anna Wang, Port Moody Sr Secondary School, Port Moody, BC, Canada
  • Kyung-Seo Min, Sir Winston Churchill High Sch, Calgary, AB
  • Megan Bourns, St Mary’S Academy, Winnipeg, MB
  • Leah Wautelet, South Lyon East High School, South Lyon, MI
  • Nicholaus Gurrola, Mattawan High School, Mattawan, MI
  • Amber O’Dell, Indian River Charter High School, Vero Beach, FL
  • Elliot Rossomme, Beaver Co Christian High Sch, Beaver Falls, PA
  • Nathan Mcguire, Toll Gate High School, Warwick, RI
  • Corbin Rogerson, Akins High School, Austin, TX
  • Megan Morrison, Merrill High School, Merrill, MI
  • Antonio Spina, Bartlett High School, Bartlett, IL
  • Joyce Jiang, Shawnee Mission S Sr High Sch, Shawnee Msn, KS
  • Frederick Heller, Chatham High School, Chatham, NJ
  • Whitney Sha, Spanish River Cmty High School, Boca Raton, FL
  • Hannah Horne, Homeschool, Chandler, OK
  • Garrett Lam, Wellesley High School, Wellesley, MA
  • Pooja Solanki, Charter Oak High School, Covina, CA
  • Tiffany Pomares
  • Emily Selby, Woodstock High School, Woodstock, GA
  • Callie Dorsey, Cave Spring High School, Roanoke, VA
  • Tyler Francis, Cave Spring High School, Roanoke, VA

Semi-Finalists

  • Gregory Goins, Pilgrim High School, Warwick, RI
  • Alexandra Nelson, Sanderson High School, Raleigh, NC
  • William Phillips, Los Alamos High School, Los Alamos, NM
  • Pooja Patel, Alfred Almond School, Almond, NY
  • Thomas Henderson, Los Alamos High School, Los Alamos, NM
  • Tiffany Zhang, North Cobb High School, Kennesaw, GA
  • Radhika Lalseta, Merivale High School, Nepean, ON, Canada
  • Kenneth Leidal, Downingtown High School West, Downingtown, PA
  • Thomas Stewart, Lansing Catholic Central Hs, Lansing, MI
  • Jackson Kennedy, Lansing Catholic Central Hs, Lansing, MI
  • Nicholas Witgen, Lansing Catholic Central Hs, Lansing, MI
  • Kaitlin Balboa, Lansing Catholic Central Hs, Lansing, MI
  • Clare Brennan, Lansing Catholic Central Hs, Lansing, MI
  • Isabelle Mercurio, Plymouth Whitemarsh High Sch, Plymouth Mtng, PA
  • Sarah Neva, Jamestown High School, Jamestown, ND
  • Elizabeth Hillman, Lansing Catholic Central Hs, Lansing, MI
  • Matthew Thaler, Bronx High School Of Science, Bronx, NY
  • Amber Ruther, Lake George Jr Sr High School, Lake George, NY
  • Colleen Kane, Sanderson High School, Raleigh, NC
  • Adam Ludvik, Belle Plaine High School, Belle Plaine, MN
  • Joshua May, St Mary’S High School, Lancaster, NY
  • Andrew Rising, Williamston High School, Williamston, MI
  • Lydia Hayes, Williamston High School, Williamston, MI
  • Megha Jagannathan, Williamston High School, Williamston, MI
  • Kody Striplin, Striplin Home Education, Yuma, AZ
  • Megan Kelleher, Homer High School, Homer, NY
  • Angela Gizzi, Homer High School, Homer, NY
  • Kira Hyde, Homer High School, Homer, NY
  • Maggie Hess, Downingtown High School East, Exton, PA
  • Nathan Kennedy, Fergus High School, Lewistown, MT
  • Jingyi Yang, Loudoun Co High School, Leesburg, VA
  • Jeffrey Fiorentino, Downingtown High School West, Downingtown, PA
  • Courtner Clark, Loudoun Co High School, Leesburg, VA
  • Victoria Guzik, Point Pleasant Beach High Sch, Pt Pleas Bch, NJ
  • Chandler Roe, St Paul’S School, Covington, LA
  • Christopher Speciale, Croatan High School, Newport, NC
  • Daniel Garraway, St Paul’S School, Covington, LA
  • Grayson Quay, Beaver Co Christian High Sch, Beaver Falls, PA
  • Genevieve Brei, Meripoint Academy, Williamsburg, VA
  • Joshua Szramiak, Willow Canyon High School, Surprise, AZ
  • Chelsea Hall, Adam Scott Collegiate & Vi, Peterborough, ON, Canada
  • Jacquelyn Matson, Wheatland Chili High School, Scottsville, NY
  • Scott Neuhoff, Neuqua Valley High School, Naperville, IL
  • Tom Shen, Pennsbury High School East, Fairless Hls, PA
  • Mary Kyner, Fuqua School, Farmville, VA
  • Miranda Wilder, Wheatland Chili High School, Scottsville, NY
  • Alexandra Silver, Bayside Hign School, Bayside, NY
  • Jamie Han, Bayside High School, Bayside, NY
  • Dawson Lafleur, Paul Kane High School, St Albert, AB
  • Corey Hannah Summers, Hidden Valley High School, Roanoke, VA
  • Briana Akani, Riverview Cmty High School, Riverview, MI
  • Margo Stokes, Lexington High School, Lexington, MA
  • Hannah Combs, Dayton Christian School, Miamisburg, OH
  • Veronica Wickline, Polytechnic School, Pasadena, CA
  • Mia Stroud, Newsome High School, Lithia, FL
  • Maral Battsogt, Hoffman Estates High School, Hoffman Est, IL
  • Melissa Rettig, Ashley Ridge High School, Summerville, SC
  • Robert Mcdonald, Bowness High School, Calgary, AB
  • Connor Reece, Fountain Hills High School, Fountain Hls, AZ
  • Benjamin Rowles, Downingtown High School East, Exton, PA
  • Laura Sherer, Fairbanks High School, Milford Ctr, OH
  • Jett Andersen, Suncoast High School, Riviera Beach, FL
  • Carol Bao, Fleetwood Park Secondary Sch, Surrey, BC, Canada
  • Timothy Troutner, Theophile Academy Homeschool, Columbus, OH
  • Joanne Koong, Orange Co High Sch Of The Arts, Santa Ana, CA
  • Patricia Dillon, Rivercrest High School, Bogata, TX
  • Chloe Raphael, Davis High School, Kaysville, UT
  • Aaron Biever, Yuma High School, Yuma, AZ
  • Isabelle Klinghoffer, Xiamen International School, Xiamen, Fujian, China
  • Emma Chaloux-Pinette, Saint John’S International School, Waterloo, Brabant, Belgium
  • Megan Taylor, Orcutt Union School District, Santa Maria, CA
  • William Robinson, North Forsyth High School, Cumming, GA
  • Samantha Luna, Buena High School, Sierra Vista, AZ
  • Maximilian Mohr, Osbourn Park High School, Manassas, VA
  • John Semones Ii, Maumee City School District, Maumee, OH
  • Michael Bloom, Home, Middletown, VA
  • Taylor Goebel, Cape Henlopen High School, Lewes, DE
  • James Risberg, Manhattan High School-West, Manhattan, KS
  • Helena Lin, Crescent Heights High School, Calgary, AB
  • Wasiq Ahmad, West Babylon Sr High School, West Babylon, NY
  • Katherine Perroots, Thomas S Wootton High School, Rockville, MD
  • Kenya Greaves, St Dominic Academy, Jersey City, NJ
  • Michael Myers, South Lake High School, Groveland, FL
  • Jacob Nieb, Fairview High School, Boulder, CO
  • Chelsea Powell, West Hills High School, Santee, CA
  • Wayne Shu, Troy High School, Troy, MI
  • Madison Lahey, United World College Of The Atlantic, Llantwit Major, Vale of GL, United Kingdom
  • Kyla Jones, Bothell Senior High School, Bothell, WA
  • Joohyun Lee, Burnaby Mountain Secondary Sch, Burnaby, BC, Canada
  • Chris Coonrod, The Woodlands Preparatory School, Tomball, TX
  • Alyssa Napier, Gwinnet Cs Of Math Sci & Tech, Lawrenceville, GA
  • Megan Armstrong, Notre Dame Catholic Sec Sch, Ajax, ON, Canada
  • Kristina Banks, Centre Wellington District High School, Fergus, ON, Canada
  • Melissa Herrmann, Brock High School, Cannington, ON, Canada
  • Nicholas Swanson, Plano East Senior High School, Plano, TX
  • Renate Gyenge, North Royalton High School, N Royalton, OH
  • Cherisse Cooper, Miami Beach Senior High School, Miami Beach, FL
  • Melanie Nault, Billerica Memorial High School, Billerica, MA
  • Sabih Rashid, Colonel By Secondary School, Gloucester, ON, Canada
  • Elisa Ponce, Wilde Lake High School, Columbia, MD
  • Regina Donovan, Zama American High School, Apo, AP
  • Kirstin Hill, Ft Worth Academy Of Fine Arts, Fort Worth, TX
  • James Furney, Oak Bay East Secondary School, Victoria, BC, Canada
  • Tatiana Schlote, Elko High School, Elko, NV
  • Genevieve Richard, Somerset High School, Somerset, WI
  • Danielle O’Connor, River Hill High School, Clarksville, MD
  • Jenna Jaikissoon, Forest Hills High School, Forest Hills, NY
  • Lauren Kelly, Toll Gate High School, Warwick, RI
  • Abigail Dove, Perkiomen Valley High School, Collegeville, PA
  • Tahmina Ahmed, Monterey High School, Monterey, CA
  • James Dean, Stratford High School, Goose Creek, SC
  • Omozusi Ajayi, Clear Brook High School, Friendswood, TX
  • Michelle Olakkengil, John F Kennedy High School, Plainview, NY
  • Nicholas Jackson-Chornenki, Royal St George’S College, Toronto, ON, Canada
  • Logan Olson, Richardton-Taylor High School, Richardton, ND
  • Madison Stieg, Maple Grove Senior High School, Maple Grove, MN
  • Brittany Tran, Gabrielino High School, San Gabriel, CA
  • Dur-E-Nayab Khan, Reservoir High School, Fulton, MD
  • Frances Ellerson, Key School, Annapolis, MD
  • Erika Krutsch, Essex District High School, Essex, ON, Canada
  • John Hennon, Morris Central School, Morris, NY
  • Ryan Hamilton, Cary Grove Cmty High School, Cary, IL
  • Dmitriy Potylitsin, Holmdel High School, Holmdel, NJ
  • James Carbone, Oakmont Regional High School, Ashburnham, MA
  • Ronald Greene, Freedom High School, Woodbridge, VA
  • Amber Weber, Souderton Area School Dist, Souderton, PA
  • Andrew Mcgratton, Centre Wellington Dist Hs, Fergus, ON, Canada
  • Brooke Lalonde, Harrow District High School, Harrow, ON, Canada
  • Emily Simmons, Valentine High School, Valentine, NE
  • Edoardo Sifuentes, Clements High School, Sugar Land, TX
  • Edward Kleiner, Mt Greylock Reg High School, Williamstown, MA
  • Rachel Curry, Greenbrier East Sr High School, Lewisburg, WV
  • Morgan Kincade, Valhalla Middle High School, Valhalla, NY
  • Kaitlin Faherty, Fiorello H Laguardia High Sch, New York, NY
  • Sydney Balgo, West Shore Jr Sr High School, Melbourne, FL
  • Anastasia Harper, Red Mountain High School, Mesa, AZ
  • Lars Benner, Newsome High School, Lithia, FL
  • Philip Von Richthofen, Canton High School, Collinsville, CT
  • Luke Downen, Christian High School, O Fallon, MO
  • Sydney Rogalla, Bhs-Puget Sound Bus & Indus, Federal Way, WA
  • Jessica Grams, Harry D Jacobs High School, Algonquin, IL
  • Shaelee Baldwin, Dixie High School, Saint George, UT
  • Matthew Cocco, Liberal Arts & Science Academy, Austin, TX
  • Rachel Zimmerman, Jersey Village High School, Jersey Village, TX
  • Thomas Hsiao, Stephen F Austin High School, Sugar Land, TX
  • Jonathan Reamer, Gilman School, Baltimore, MD
  • Jennifer Beall, Anamosa High School, Anamosa, IA
  • Vincent Kings, Orange Co High Sch Of The Arts, Santa Ana, CA
  • Daniella Rogerson, Mariposa Co High School, Mariposa, CA
  • Enya Meng, Mission San Jose High School, Fremont, CA
  • Anne Wilkinson, Holy Names Academy, Seattle, WA
  • Mona Jia, Glenforest Secondary School, Mississauga, ON, Canada
  • Michelle Machut, North Delta Senior Sec Sch, Delta, BC
  • John Madsen, Starkville High School, Starkville, MS
  • Mahira Qadri, Princess Margaret Sec Sch, Surrey, BC
  • James Lee, Thomas Jefferson High School, Auburn, WA
  • Dylan Bowles, John F Kennedy Catholic High, Manchester, MO
  • Jonathan Aguilera, John Francis Polytechnic Hs, Sun Valley, CA
  • Brandon Mork, Hopewell High School, Huntersville, NC
  • Sarah Keppler, South Kamloops Secondary School, Kamloops, BC, Canada
  • Eleeza Tourigny, Governor Sch Arts & Humanities, Greenville, SC
  • Andrea Pinilla, George Ranch High School, Richmond, TX
  • Shawn Gressly
  • Ian Lewis
  • Madeline Gray
  • Margaret Larson
  • Anna Ferrandino
  • Amy Dalcanton, Bradley-Bourbonnais Community High School
  • Kyle Howard, Clear Falls High School, League City, TX
  • Casey Taylor, Cave Spring High School, Roanoke, VA
  • Anna Smith, Cave Spring High School, Roanoke, VA
  • Mary Louisa Britt, Cave Spring High School, Roanoke, VA
  • Clare Burton, Cave Spring High School, Roanoke, VA
  • Jessica Nguyen, Cave Spring High School, Roanoke, VA
  • Mckenzie Kostura, Cave Spring High School, Roanoke, VA