Essay Contests » Winners From Previous Years » 2004 The Fountainhead Essay Contest

The Fountainhead Cover

First Place

  • Gena Gorlin, North Central High School, Indianapolis, IN, USA Read Essay

Second Place

  • Brian Eha, Winter Springs, FL
  • Juliet Tan, Anglo-Chinese, Singapore
  • Emily Hill, Grayson HS, Grayson, GA
  • Janice Wang, Semiahmoo Secondary, Surrey, Canada
  • Emily Ruskovich, Coeur d’Alene Charter Academy, Blanchard, ID

Third Place

  • Katie Gallagher, Lansing Catholic HS, East Lansing, MI
  • Britt Long, Saint Francis HS, San Jose, CA
  • Kyle Beauchamp, Saint Louis Priory School, Wentzville, MO
  • Amy Schuff, Canby HS, Canby, OR
  • Kristen Davis, Homeschooled, Stuart, VA
  • Darrow Godeski-Merton, Hastings HS, Hastings-on-Hudson, NY
  • Gino Salvatelli, Westminster Academy, Fort Lauderdale, FL
  • Graham Picklesimer, Walter L. Sickles HS, Lutz, FL
  • David Crawford, Montgomery Blair HS, Silver Spring, MD
  • Abigail Kurfman, Gladston HS, Portland, OR

Finalist

  • Lexie Mitter, Andover HS, West Bloomfield, MI
  • Casey Wilson, Pontotoc HS, Pontotoc, MS
  • Dan Reitemeier, Totin-Grace HS, Maple Grove, MN
  • Megan Owens, Oxford Area HS, Oxford, PA
  • Kelli Monahan, Thomas Sumter Academy, Shaw AFB, SC
  • Dylan Gottlieb, Fox Lane HS, Pound Ridge, NY
  • Will Wilkinson, Urbandale HS, Urbandale, Iowa
  • Rachel Dooly, Mulberry Grove HS, Mulberry Grove, IL
  • Laurel Karlsen, Nepean HS, Ottawa, Ontario Canada
  • Emily Chen, Mont Kiara International School, Mont Kiara, KL Malaysia
  • Darby Rahme, Western Canada HS, Calgary, Alberta Canada
  • Emily Petit, Dover HS, Dover, NH
  • Cameron Klinginsmith, Curtis HS, University Place, WA
  • Aaron George, Summit HS, Dillon, CO
  • Stephen Nichols, Tacoma School of the Arts, Tacoma, WA
  • Kathleen Cooper, Phillips Exeter Academy, Durham, NH
  • Sweta Agrawal, Bridgewater Raritan HS, Raritan, NJ
  • Nadezhda Evstiounina, Upper St. Clair HS, Pittsburgh, PA
  • Ali Mokhtarzadeh, George Washington HS, Charleston, WV
  • Michelle Fessler, Saint Thomas Aquinas HS, Olathe, KS
  • Claire Bea, Thomas Jefferson for Science and Tech., Alexandria, VA
  • Kenneth Cochran, Freehold Township HS, Howell, NJ
  • Sarah Gifford, Homeschooled, South Dartmouth, MA
  • Isaac Spiel, Garfield HS, Seattle, WA
  • Marie Jaquish, Granville HS, Granville, Ohio
  • Rachel Bristol, Douglas HS, Minden, NV
  • Emily Rosenberg, Shaker Heights HS, Shaker Heights, OH
  • Bradley Stephen Vance, Cinncinnati, OH
  • Mikael Kristiansen, Nederland HS, CO
  • Julia O’Rourke, Fridley, MN
  • Laura Brymer, Ballard HS, Louisville, KY
  • Ashley N. Thomas, Homeschooled, Columbia, MO
  • June Peng, Tahoma Senior HS, Maple Valley, WA
  • Jeisun Charles Wen, University HS, Bloomington, IL
  • John Jackman, Colony HS, Wasilla, AK

Semi-Finalist

  • Mark Wentworth, Delbarton School, Mendham, NJ
  • Alexander Cook, Lansing Catholic HS, Lansing, MI
  • Lily Peterson, Lansing Catholic HS, Lansing, MI
  • Rae Calcote, San Pedro HS, San Pedro, CA
  • Nathaniel Roe, Montclair HS, Montclair, NJ
  • Rachel Samson, Harvard HS, Harvard, NE
  • Laura McLean, Henry County HS, Paris, TN
  • Sarah Johnson, Natchitoches Central HS, Natchitoches, LA
  • Ravi Patel, South Plainfield HS, South Plainfield, NJ
  • Ashley Ritchey, South Plainfield HS, South Plainfield, NJ
  • Max Chalfin, Dennis-Yarmouth Regional, Dennis, MA
  • Jessica TenEyck, Lake HS, Millbury, OH
  • Nick Turigliatto, Lake HS, Millbury, OH
  • Rupa Baskaran, Illinois Math and Science Academy, Homewood, IL
  • Mark Rawls, York County School of the Arts, Yorkstown, VA
  • Stacy Anderson, St. Ignatius College Prepatory, Daly City, CA
  • Kristen N. Coffey, Rhinebeck HS, Rhinebeck, NY
  • David Pratt-Robson, Rhinebeck HS, Rhinebeck, NY
  • Maia Woolner, Rhinebeck HS, Rhinebeck, NY
  • Jonathan Beitner, Andover HS, West Bloomfield, MI
  • Robert McMurray, Mountain View HS, Vancouver, WA
  • Katie Hagen, Mountain View HS, Vancouver, WA
  • Kate Kopmann, Roxbury HS, Succasunna, NJ
  • Wei Li, Upper Arlington HS Sch, Columbus, OH
  • Rebecca Geleyn, École Rose-des-Vents, Wilmot, NS Canada
  • Katy Hally, Dartmouth HS, Dartmouth, NS Canada
  • Amy Dinh, Tracy Joint Union HS, Tracy, CA
  • Jim Tollefson, Los Lunas HS, Tome, NM
  • Mallory Skinner, South Newton HS, Earl Park, IN
  • Rosanne West, Beech HS, Hendersonville, TN
  • Julia Wade, Parkland HS, Allentown, PA
  • Lucas Robinson, Kemmerer HS, Kemmerer, WY
  • Jessalynn Uchacz, Mariner HS, Everett, WA
  • Deirdre Ethington, Hanford HS, Richland, WA
  • Laura Maxwell, Lincoln Park Academy, Port St. Lucie, FL
  • Ryan Hughes, Cherry Hill HS West, Cherry Hill, NJ
  • Colby Grotem, John F Kennedy HS, Normandy Park, WA
  • Chris Fuller, First Coast HS, Jacksonville, FL
  • Amy Godenick, Oakbrook Preparatory School, Spartanburg, SC
  • Jessica Wilbarger, Anthony Wayne, Whitehouse, OH
  • Mary Stitt, Stitt Home School, West Fork, AR
  • Brandon Bishop, Chase County HS, Imperial, NE
  • Sara Mojtehedzadeh, Centre Wellington District HS, Fergus, ON Canada
  • Jacob Speelman, Calgary Christian School-North Campus, Calgary, AB Canada
  • Richard Clay, Roncalli HS, Aberdeen, SD
  • Zeeshaan Bhatti, Rochester Adams HS, Rochester Hills, MI
  • Clair Mesick, Albany Academy for Girls, Coeymans Hollow, NY
  • Theresa Klear, Holgate Local Schools, New Bavaria, OH
  • Tyler Kimble, Southwest HS, Green Bay, WI
  • Karlyn Tjaden, Chaska HS, Chaska, MN
  • Olga Kamensky, Stuyvesant HS, Bronx, NY
  • Samantha Flynn, The Prairie School, Zenda, WI
  • Kelly Kreimer, Prior Lake HS, Prior Lake, MN
  • Angeline Protacio, Rowland HS, Chino Hills, CA
  • Kevin Caldwell, Hunters Lane Comprehensive HS, Nashville, TN
  • Jacqueline Mehlberg, Robinson Secondary, Burke, VA
  • Andrew Godbehere, Manalapan HS, Marlboro, NJ
  • Sarah Carnicella, Altoona Area HS, Altoona, PA
  • Crystl Chang, Amos Alonzo Stagg HS, Palos Hills, IL
  • Laura Kamfonik, Norwood HS, Norwood, MA
  • Allison Cosbey, Homestead HS, Fort Wayne, IN
  • Karen Evans, Mayo HS, Rochester, MN
  • Jack Hsiao, Lamar Consolidated HS, Sugar Land, TX
  • Leila Ceder, Townsend Harris HS, Flushing, NY
  • Julie Freberg, Arizona School for the Arts, Scottsdale, AZ
  • Elizabeth Longeway, East Leyden HS, Franklin Park, IL
  • Brian Vass, Whitehall HS, Whitehall, PA
  • Ji Ma, J.J. Pearce HS, Dallas, TX
  • Samuel George, Jamaica HS, Sidell, IL
  • Megan Ford, Ripon HS, Ripon, CA
  • Lauren Hosek, Arapahoe HS, Centennial, CO
  • Jacob Barto, Corona del Sol HS, Chandler, AZ
  • Sam Burden, Cheney HS, Cheney, WA
  • Johnny Garcia, Winston Churchill HS, Eugene, Oregon
  • George Brell, West Anchorage HS, Anchorage, AK
  • Betar Gallant, Natick HS, Natick, MA
  • D.J. Demers, Resurrection Catholic Secondary School, Kitchener, ON Canada
  • Xianlin Li, The North Carolina School of Science and Mathematics, Cary, NC
  • Qingru Zhou, Earl Haig Secondary School, Toronto, ON Canada
  • Byron Ho, Poway HS, Poway, CA
  • Kathy Hash, St. Albans HS, Tornado, WV
  • Emily Wachtel, Agoura HS, Agoura Hills, CA
  • Brenton Achelpohl, Lincoln College Preparatory Academy, Kansas City, MO
  • Patrick Nutter, Ripon HS, Ripon, WI
  • Brandon Smith, Ayala, Chino Hills, CA
  • Raphael Barcham, HSland Park HS, Highland Park, NJ
  • John Quick, Oratory Prep, Liberty Corner, NJ
  • Surina Kumar, Huntington HS, Huntington, WV
  • Jonathan Price, North Kansas City HS, Kansas City, MO
  • Kalie Kissoon, Allen D. Nease HS, Ponte Vedra Beach, FL
  • Alyssa Knox, Campbell Collegiate, Regina, SK Canada
  • Demetria Worley, Hampshire HS, Hampshire, TN
  • Margaret Bezrutczyk, Long Island Lutheran HS, West Hempstead, NY
  • Alexia Lewis, Visitation HS, Eden Prairie, MN
  • Jennifer Ewing, Niceville HS, Niceville, FL
  • Allison Sanders, Greater Latrobe Senior HS, Latrobe, PA
  • Maggie McDonald, Bishop McDevitt HS, Harrisburg, PA
  • Haley Dilling, Vero Beach HS, Vero Beach, FL
  • Kaitlin Brush, Carson HS, Carson Cty, NV
  • Daniel Randolph, Needham B. Broughton HS, Raleigh, NC
  • Brianne Harris, Newport HS, Newport, WA
  • Kristen Low, Greenwood, IN
  • Jocelyn Lybarger, Galena HS, Reno, NV
  • Justin Pines, Campolindo HS, Lafayette, CA
  • Gregory Hunter, Ames HS, Ames, IA
  • Vanshika Vij, Maumee Valley Country Day School, Perrysburg, OH
  • Sean Hansen, Royal HS, Simi Valley, CA
  • Lydia Whitlock, Woodward Academy, College Park, GA
  • Katrina Redelsheimer, Sage Hill School, Newport Beach, CA
  • Alex McCrum, Waldport HS, Waldport, OR
  • Joy Nyenhuis, W. Lafayette Jr./Sr. HS, W. Lafayette, IN
  • Esther Englander, Rabbi Joseph H Lookstein Upper School of Ramaz, New York, NY
  • Nina Foucher, Whitney Young HS, Chicago, IL
  • Sonia Lei, Joel Barlow HS, Easton, CT
  • Joshua Tan, St. Mark’s School of Texas, Plano, TX
  • James Faeh, Dunedin HS, Dunedin, FL
  • Ryan Hubbard, Dobyns-Bennett HS, Kinsport, TN
  • Jonathan Billig, Hastings HS, Hastings-on-Hudson, NY
  • Moni Adefolalu, Page HS, Greensboro, NC
  • Michael Masefield, Brick Township HS, Brick, NJ
  • Carl Richardson, Sherburne-Earlville Central School, South Plymouth, NY
  • Erik Schuchard, Homestead HS, Mequon, WI
  • Christina Furuya, Carl Sandburg HS, Orland Park, IL
  • Cristina Nowak, Hutchsinson Central Technical HS, Buffalo, NY
  • Jamie Metcalfe, Shaler Area HS, Glenshaw, PA
  • Andrew Dowe, Jesuit HS, Tampa, FL
  • Amanda Pires, Ursuline HS, Windsor, CA
  • Tonia Wu, Cy-Fair HS, Cypress, TX
  • Rebekah Reid, Oswgeo HS, Oswego, IL
  • Artur Narkiewicz-Jodko, Klamath Union HS, Klamath Falls, OR
  • Alexandra Ristow, Hickman HS, Columbia, MO
  • Stephanie Chen, Glenbrook North HS, Northbrook, IL
  • Victor Palacios, South El Monte HS, El Monte, CA
  • Claire Burrows, Sir James Dunn Collegiate and Vocational School, Sault Ste. Marie, ON Canada
  • Kristin MacDonald, Harvard-Westlake School, Sherman Oaks, CA
  • Brian Boyd, Westwood HS, Georgetown, TX
  • Eric Meng, Gretchen Whitney HS, Cerritos, CA
  • Steven Rodenbach, Henry Foss HS, Lakewood, WA
  • Sarah Smith, Homestead HS, Sunnyvale, CA
  • Nicole Kolbasiuk, Springstead HS, Spring Hill, FL
  • Amanda Fegley, Pennridge HS, Telford, PA
  • Sarah Alsamarai, West Morris Central HS, Long Valley, NJ
  • Garrett Morgan, Chaminade College Preparatory, Oxnard, CA
  • Meaghan Beattie, (home-schooled), Oakland, CA
  • Chad Campbell, Vero Beach HS, Vero Beach, FL
  • Nora Nienhagen, Buena HS, Sierra Vista, AZ
  • Jessica Eaton, Kearney HS, MO
  • Johiquelle S. Watts, S. S. Murphy HS, Mobile, AL
  • Paul Acosta, Mohonasen HS, Schenectady, NY
  • Lori Continelli, Mohonasen HS, Rensselaer, NY
  • Jenny Elliott, Mohonasen HS, Rotterdam, NY
  • Leslie Eliashuk, Mohonasen HS, Schenectady, NY
  • Afton Waters, Mohonasen HS, Schenectady, NY
  • David J McKenna, Hudson HS, Hudson, MA
  • Meaghan Taylor, The Colony HS, The Colony, TX
  • Nicole Kittel, Weyerhaeuser School, Weyerhaeuser, WI
  • Phillip Galligan, St Paul Central HS, Saint Paul, MN
  • Candace Mitchell, Phillips Andover Academy, Andover, MA
  • Jillian Bladow, Wisconsin Heights HS, Mazomanie, WI
  • Elizabeth Frisby, Carl Sandburg HS, Orland Park, IL
  • Meghan McGrenera, Carl Sandburg HS, Orland Park, IL
  • Rachel Smeda, Heritage Academy, Columbia, MO
  • Sandra Nokes, Butte HS, Butte, MT
  • Adam Meredith, Southern Fulton HS, Needmore, PA
  • Eric Truax, Southern Fulton HS, Needmore, PA
  • Elizabeth Morin, Haldane Central HS, Cold Spring, NY
  • Alison Duncan, Shawnee Mission North HS, Shawnee, KS
  • Abigail Anne Boyd, Southern Lakes HS, Fenton, MI
  • Justin Henceroth, Summit HS, Dillon, CO
  • Jennifer Padgett, Homeschooled, Grand Prairie, TX
  • Charles Boyle, Wasilla HS, Wasilla, AK
  • Virginia Silvis, Flushing Senior HS, Flushing, MI
  • Tzviah Dulin, Ketchikan HS, Ketchikan, AK
  • Kim Bonner, Shawnee HS, Medford, NJ
  • Stefanie Brawner, Buena HS, Ventura, CA
  • Samuel Blake, Leigh HS, San Jose, CA
  • Samuel R Howe, Belmont Hill, Belmont, ME
  • Elisabeth Duncan, Timpanogos HS, Orem, UT
  • Mackenzie Gibbons, Weddington HS, Weddington, NC
  • Amanda Billings, Harrisonville HS, Harrisonville, MO
  • Justin Forsyth, Oakton HS, Farifax, VA
  • Dennis Jansen, Booker T. Washington Senior HS, Miami, FL
  • Vicky Ortengren, Liberty HS, Colorado Springs, CO
  • Jason Kephart, Skyview HS, Billings, MT
  • Shannon Williams, Jefferson City HS, Jefferson City, MO
  • Jessica Millar, Germantown Academy, Phoenixville, PA
  • Jospeh Torella, Union Catholic Regional, Edison, NJ
  • Julie E Uspal, Wilson HS, Wyomissing, PA
  • Lauren Doll, Downingtown West HS, Dowingtown, PA
  • Leslie Small, Downingtown West HS, Dowingtown, PA
  • Nikolas Burkhart, Pellston HS, Brutus, MI
  • Kyle Jespersen, Aarthur P Schalick HS, Pittsgrove, NJ
  • Caitlin Roberts, Land O’Lakes HS, Land O’Lakes, FL
  • Andrea Wollitz, Grafton HS, Grafton, ND
  • oss Coe, Thomas Jeffeerson HS, Potomac Falls, VA
  • Piper Armstrong, Timpview HS, Provo, UT
  • Kaidi He, Irvine, CA
  • Cara Mozola, Williamston HS, Williamston, WI
  • Whitney Ruebhausen, Granite City HS, Granite City, IL