Essay Contests » Winners From Previous Years » 2002 The Fountainhead Essay Contest

The Fountainhead Cover

First Place

  • Alexander Haig, Mesa, AZ, Dobson H.S. Read Essay

Second Place

  • Katharine Chen, Oak Park, CA, Oak Park H.S.
  • Sara Douglas, East Hampton, NY, East Hampton H.S.
  • Rebecca Knapp, Teaneck, NJ, Bergen County Academies
  • Justin Murphy, Penfield, NY, Penfield H.S.
  • Daniel Schwartz, Coral Springs, FL, J.P. Taravella H.S.

Third Place

  • John De Wald Jr., Grosse Pointe, MI, University Liggett H. S.
  • Geoffrey Hoppe, Burke, VA, Lake Braddock Secondary School
  • Greg Khezrnejat, Piedmont, SC, JL Mann H.S.
  • Allison Livingston, Shaw AFB, SC, Crestwood H.S.
  • Tucker McClure, Weymouth, MA, Weymouth H.S./VTHS
  • Raechelle Medellin, Munster, IN, Munster H.S.
  • Jennifer Silverman, Simsbury, CT, Simsbury H.S.
  • Laura Stafford, North Dighton, MA, Dighton-Rehoboth Regional H.S.
  • Anita Taylor, Methuen, MA, Phillips Academy, Andover
  • Hannah Voorhees, Eagle River, AK, Chugiak H.S.

Finalist

  • Zachary Acreman, Plano Senior H.S., Plano, TX
  • Milena Andzelm, San Diego H.S., San Diego, CA
  • Crystal Bates, Tampa Bay Technical H. S., Temple Terrace, FL
  • Chris Boggs
  • Alyssa Borowske, Homeschool, Barre, VT
  • Michael Bukoski, Westmont Hilltop H.S., Johnstown, PA
  • Adam Champion, Worthington Kilbourne H. S., Columbus, OH
  • Sadie Cole, Holy Spirit Catholic H.S., Tuscaloosa, AL
  • Sarah Cortina, Ravenscroft School, Raleigh, NC
  • Elaine Deichmeister, Yorktown H. S., Arlington, VA
  • Brooke Eskilson, Shawnee Heights S. H. S., Berryton, KS
  • Elena Feiza, St. Charles East H. S., Saint Charles, IL
  • Bethany Garrison, Summerville H.S., Summerville, SC
  • Jeremy Glick, Woodrow Wilson H.S., Portland, OR
  • Daniel Higginbotham, Heritage H.S., Lynchburg, VA
  • Ryan Houck, Lake Highland Preparatory School, Celebration, Fl
  • Kyle Hausmann, St. Sebastian’s School, Foxboro, MA
  • Megan Jaye, James I. O’Neill H. S., West Point, NY
  • Matthew Krauss, Highland Park H. S., Highland Park, IL
  • Eric Lanser, Brookfield Central H. S., Brookfield, WI
  • Bing Li, Van Nuys H. S., Northridge, CA
  • MacIej Misztal, Cedar Shoals H. S., Athens, GA
  • Princess Ojiaku, Baton Rouge Magnet H.S., Baton Rouge, LA
  • Krystal Overmyer, Millard North H.S., Omaha, NE
  • Elizabeth Raftery, Palm Harbor University H. S., Clearwater, FL
  • Sravana Reddy, Mallya Aditi International School, Bangalore, KA, India
  • Rachel Reeds, Big Rapids H. S., Big Rapids, MI
  • Elizabeth Roberts, Mancos H. S., Mancos, CO
  • Matthew Samberg, Algonquin Regional H.S., Southborough, MA
  • Daina Smith, Midwest City H. S., Medwest City, OK
  • Sarah Thelen, Lansing Catholic Central H. S., Lansing, MI
  • David Willey, Marmion Academy, Elburn, IL
  • Jenny Wilson, South Pontotoc Attendance Center, Pontotoc, MS
  • Adil Zaidi, Clarkson Secondary School, Mississauga, Ontario, Canada

Semi-Finalist

  • Yasemine Akcakir, Ontario, Canada, Un. of Toronto Schools
  • Lea Alfi, Costa Mesa, CA, Costa Mesa H.S.
  • Meir Alkon, Philadelphia, PA, Central H.S.
  • Laura Almdale, Uniondale, IN, Norwell H.S.
  • Kristen Anderson, Atlanta, IN, Homeschool
  • Sarah Applegate, Aberdeen, OH, Ripley-Union-Lewis-Huntington H.S.
  • Stephen Ashley, St. Ignatius, MT, St. Ignatius H.S.
  • Nikolai Babushok, Gaithersburg, MD, Northwest H.S.
  • Ashley Bagnall, Oceanside, CA, El Camino H.S.
  • Kaysha Ballentine, Bettendorf, IA, Bettendorf H.S.
  • Brandon Ballinger, Everett, WA, Snohomish Senior H.S.
  • Sara Elizabeth Barker, Prince George, VA, Prince George H.S.
  • Erin Beck, Carlsbad, CA, La Costa Canyon H.S.
  • Megan Becker, Gilbertsville, PA, Boyertown Area Senior H.S.
  • Danielle Becton, Green Cove Springs, FL, Clay H.S.
  • David Bentz, High River, Alberta, Canada, Highwood H.S.
  • Michael Berrier, Erie, PA, Holy Trinity Homeschool
  • Ronit Bhattacharyya, Calcutta, WB, India, Calcutta International School
  • Lea Blackney, Troy, MI, Troy Athens H.S.
  • Amy Bolan, Healdsburg, CA, Healdsburg H.S.
  • Amy Bowden, Eatonville, WA, Eatonville H.S.
  • Alexandra Bowe, Rhinebeck, NY
  • Kimberly Brady, Cleveland, OH, Fairview H.S.
  • Jamie Brewer, Dansville, NY, Dansville Central H.S.
  • Avery Briggs, Rhinebeck, NY, Rhinebeck H.S.
  • Joshua Brister, Abilene, TX, Mesquite H.S.
  • Caity Brown, Downingtown, PA, Downingtown H.S.
  • Kristin Ann Brown, Oxford, MS, Oxford H.S.
  • Jill Burkinshaw, Mitchell, SD, Mitchell Senior H.S.
  • Kristin Busardo, Brooklyn, NY, Fontboone Hall Academy
  • Michelle Carlino, Lockport, NY, Lockport H.S.
  • Kate Carpenter, Veradale, WA, University H.S.
  • Wanda Cea, Pasadena, CA, John Marshall Fund/Sec School
  • Merav Ceren, Ontario, CA, Saint Lucy’s Priory H.S.
  • Michael Chang, Fishers, IN, Indiana Academy
  • Thomas Chase, Gilford, NH, Gilford Middle H.S.
  • Janet Chiu, Sinking Spring, PA, Wilson H.S.
  • Claire Cobley, Cary, NC, Cary Academy
  • Jen Cochran, Midlothian, VA, Midlothian H.S.
  • Mark Coddington, Geneva, NE, Fillmore Central H.S.
  • Ann-Marie Cofield, Virginia Beach, VA, Kempsville H.S.
  • Rebecca Cornell, Evanston, WY, Evanston H.S.
  • Timothy Courchaine, Enfield, CT, The Loomis Chaffee School
  • Lacy Cox, Tallahassee, FL, MacLay School
  • Jackson Crawford, Klein, TX, Klein H.S.
  • Alicia Cruz, Fairfield, CA, Armijo H.S.
  • Rachel Culley, Portland, ME, Kents Hill School
  • Jennifer Davis, Colbert, WA, Mead H.S.
  • Elizabeth Deak, Westerville, OH, Westerville NOrth H.S.
  • Ashley Denton, Lewistown, MT, Fergus H. S.
  • Erin Duncan, Shoreline, WA, Lakeside School
  • Brian Dunlap, Goleta, CA, Dos Pueblos H.S.
  • Dina Dukhanova, Salem, MA, Marblehead H.S.
  • Elizabeth England, Clinton, IL, Clinton Community H.S.
  • Jason Eppink, spring, TX, Spring H.S.
  • Elena Fabrikant, Fremont, CA, Mission San Jose H.S.
  • Jennifer Fischer, Clayton, CA, Clayton Valley H.S.
  • David Fishman, Pittsford, NY, Pittsford Sutherland H.S.
  • Alison Flowers, Dillsburg, PA, Northern H.S.
  • Max Fraser, New York, NY, Hunter College H.S.
  • Sean Freeder, Scottsdale, AZ, Desert Mountain H.S.
  • Amanda Friz, Layton, Utah, Northridge H.S.
  • Emily Frye, Woodbridge, VA, Stonewall Jackson H.S.
  • Aimee Geneva, Warrington, PA, Central Bucks H.S. West
  • Nicole George, Robbinsdale, MN, Armstrong
  • Alexis Gilbard, Agoura Hills, CA, Laurel Springs H.S.
  • Alexander Gill, Roswell, GA, Roswell H.S.
  • Alicia Gilmore, Omaha, NE, Omaha North H.S.
  • Carin Glaser, Watchung, NJ, Watchung Hills Regional H.S.
  • Monica Goncze, Northbrook, IL, Glenbrook North H.S.
  • Geoffrey Greene, Virginia Beach, VA, US, Frank W. Cox H.S.
  • Molly Grandour, West Lafayette, IN, West Lafayette Jr./Sr. H.S.
  • Joe Gullo, Kenosha, WI, Tremper S. H.S.
  • Aaron Hall, Montrose, WV, Elkins H.S.
  • Erin Harper, Toledo, OH, Lake H.S.
  • Erik Hayman, New Orleans, LA, US, Jesuit H.S.
  • Melinda Helms, Early, TX, Early H.S.
  • Lauren Higbee, Paoli, PA, Conestoga H.S.
  • Atara Hiller, Fair Lawn, NJ, Ma’ayanot Yeshiva H.S. for Girls
  • Christopher Holland, Silver Spring, MD, Springbrook H.S.
  • Brett Hollenbrek, Columbia, MO, Rock Bridge H.S.
  • James Holmblad, Corona, CA, Santiago H.S.
  • Kate Holzmueller, Des Moines, Iowa, Abraham Lincoln H.S.
  • Christy Horsely, Madison Heights, VA, Lynchburg Christian Academy
  • Xaq Hoskins, Williamston, MI, Williamston H.S.
  • Daniel Hould, Lewistown, MT, Fergus H.S.
  • Ryan Howard, Troy, MI, University of Detroit Jesuit H.S. and Academy
  • Matt Hubbell, Eau Claire, WI, Eau Claire H.S.
  • Heidi Huck, San Antonio, TX, Lutheran H.S.
  • Nydia Huizar, San Antonio, TX, Communications Arts H.S.
  • Kathryn Hunter, Sour Lake, TX, Hardin-Jefferson H.S.
  • Jayanth Iyengar, Madison, WI James Madison Memorial H.S.
  • Bethany Jacobson, Bismarck, ND, Century H.S.
  • Norm Jezioranski, Ajax, Ontario, Canada, Denis O’Connor H.S.
  • Kun Jia, New City, NY, Clarkstown H.S. North
  • Leandra Jones, Queensbury, NY, Queensbury H.S.
  • Sharon Kam, Concord, MA, Concord Carlisle Regional H.S.
  • Lawrence Kang, San Bruno, CA, Mills H.S.
  • Monica Anne Kenzie, Rochester Hills, MI, Rochester H.S.
  • Kara Karlson, Mesa, AZ, Valley Christian H.S.
  • Ben Keele, Hastings, NE, Hastings Senior H.S.
  • Brian Keith, Olympia, WA, Capital H.S.
  • Sarah Kennedy, Merrillville, IN, Merrillville H.S.
  • Katie Grace Killey, Neptune Beach, FL, Fletcher Senior H.S.
  • Ruth Kolbeck, Stevens Point, WI, Pacelli H.S.
  • Thomas Joseph Korah, Kochi, Kerala, India, Bhavan’s Vidya Mandir
  • Michael Kovacs, Lauderhill, FL, Pine Crest
  • Jeffrey Lark, Dwitt, MI, Dewitt H.S.
  • Lily Langerud, Moorhead, MN, Moorhead Senior H.S.
  • Grace Lee, Van Nuys, CA, Van Nuys H. S.
  • Katherine Lee, Miami, FL, Miami Palmetto Senior H.S.
  • Eric Lester, Benton, KY, Marshall County H.S.
  • Elizabeth Lhost, Appleton, WI, Appleton West H.S.
  • Kimberley Liao, San Marino, CA, San Marino H.S.
  • Ellen Lichtenstein, Trussville, AL, The Arlington School
  • Sara Linden, Oak Creek, CO, Soroco H.S.
  • Jennifer Little, Toronto, ON, Canada, Birchmount Park Collegiate Institute
  • Justin Liu, Fullerton, CA, Sunny Hills H.S.
  • Sijuan Liu, DeWitt, NY, US, Jamesville-DeWitt H.S.
  • Meghan Luttrell, Sneedville, TN, Morristown East H.S.
  • Joel Mann, Lansing, MI, Lansing Catholic Central H.S.
  • Andrew Mason, Mt. Airy, MD, Linganore H.S.
  • Lindsay Matteson, Janesville, WI, Craig H.S.
  • Mary Kate McCarney, Kearney, NE, US, Kearney H.S.
  • Shawn McCreary, Bensalem, PA, Bensalem H.S.
  • Keri McGovern, Crystal River, FL,
  • Leslie McMurtry, Albuquerque, NM, Albuquerque H.S.
  • Mary Mendenhall, Carmichael, CA, Del Campo H.S.
  • Sukanya Misra, San Antonio, TX, Health Careers H.S.
  • Filip Mladenovic, Scottsdale, AZ, Desert Mountain H.S.
  • Yulia Mostovaya, Edison, NJ, Edison H.S.
  • Ashley Moxon, Winston-Salem, NC, RJ Reynolds H.S.
  • Geetanjali Mukherjee, New Delhi, India
  • Elizabeth Nellums, Farmington, MI, Farmington H.S.
  • Elizabeth Nelson, Olga, WA, Orcas Island H.S.
  • Joanne O’Brien, Fairfax, VA, W. T. Woodson H.S.
  • Joseph A. Ogden, Edmonds, WA, Kamiak H.S.
  • Brittany Oligney, Katy, TX, Katy H.S.
  • Sean Francis O’Sullivan, Melbourne, FL, Eau Gallie H.S.
  • Advait Pansare, Bangalore, India, Cathedral’s Composite Pre University College
  • Jamee Paoloemilio, Kissimmee, FL, Gateway H.S.
  • Pauline Pelletier, Arlington, TX, M. B. Lamar H.S.
  • Huong Pham, Laurel, MD, Laurel H.S.
  • Melissa Pluta, Lancaster, PA, Manheim Township H.S.
  • Carey Purcell, Mount Pleasant, SC, Wando H.S.
  • Emily Reis, Santa Ana, CA, Calvary Chapel H.S.
  • Alicia Rezendes, Ledyard, CT, Ledyard H.S.
  • Stacie Rice, Vestal, NY, Vestal S. H.S.
  • Danny Rosenthal, West Lafayette, IN, West Lafayette H.S.
  • Megan Rulison, Rushville, NY, Marcus Whitman H.S.
  • Nathan Sailor, Jackson, MI
  • Hasti Sanandajifar, West Hills, CA, Calabasas H.S.
  • Jon Sanders, Kalamazoo, MI, Portage Central H.S.
  • Jackie Santor, Auburn, MA, Auburn H.S.
  • Saila Savolainen, Marietta, GA, Sprayberry H.S.
  • Jaclyn Schwartz, Upper Marlboro, MD, Bowie H.S.
  • Amanda Sengstcken, Congers, NY, Clarkstown HS North
  • Tatyana Shcherbakova, Centreville, VA, Centreville H.S.
  • Kevin Sieff, Weston, FL, Pine Crest School
  • David Smeltzer, Austin, TX, Westwood H.S.
  • Tamar Snyder, Staten Island, NY, Bruriah H.S.
  • Matthew Soerens, Neenah, WI, Clonlara School
  • Lori Sommars, Wheaton, IL, Wheaton North H.S.
  • Emily Spangenberg, Williams Bay, WI, Williams Bay H.S.
  • Eric Spengler, Muncie, IN, Burris Laboratory School
  • lona Steen, Schmitten, Hessen, Germany, Frankfurt International School
  • Anne Stein, Dallas, TX, The Alexander School
  • Natalie Stone, Mount Vernon, TX, Mount Vernon H.S.
  • Pete Stout, Alliance, NE, Alliance H.S.
  • Ashley Streat, Leesburg, GA, US, Lee County H.S.
  • Rachyl Stupor, Dundee, OR, Newberg H.S.
  • Diane Summers, Pittsburgh, PA, Allegheny, Mt. Lebanon Senior H.S.
  • Molly Tarantino, Glens Falls H.S.
  • Taylor Thornburg, Columbiana, AL, Shelby County H.S.
  • Andrew Timpner, Rochester, MI, Rochester H.S.
  • Jennifer Tompkins, Houston, TX, Stratford H.S.
  • Elizabeth Townsend, Woodstock, CT, Woodstock Academy
  • Julian Tran, Los Angeles, CA, University H. S.
  • Christine Tsoi, Orange, CA, Foothill H.S.
  • Brian Vander Kamp, Abbotsford, WI, Abbotsford H.S.
  • Jan-Willem van der Vaart, Annandale, VA, Jefferson H.S. for Science & Tech.
  • Michael Vasto, Adel, IA, Adel-DeSoto-Minburn H.S.
  • Patricia Voda, Franklin Square, NY
  • Adam Donen, Vredehoek, Cape Town, South Africa
  • Julia Vul, Thornhill, Ontario, Canada, Vaughan Secondary School
  • Scott Waitukaitis, Sierra Vista, AZ, Buena H.S.
  • Julia Wallace, Long Grove, IL, Adlai E. Stevenson H.S.
  • Tim Wang, Athens, GA, Cedar Shoals H.S.
  • John Weeks, Street, MD, C Milton Wright H.S.
  • JaNeill Weseloh, Quincy, CA, Quincy Jr. Sr. H.S.
  • Crystal Whitley, Salem, OR, Mc Nary H.S.
  • Max Willens, New York, NY, Stuyvesant H.S.
  • Christian Williams, Panama City, FL, Rutherford H.S.
  • Lance Williams, El Paso, TX, Eastwood H.S.
  • Michael Wolf, Brookfield, WI, Brookfield East H.S.
  • Stephanie Wong, Longmont, Co, Alexander Dawson School
  • Kristin Wood, Dublin, TX, Dublin H.S.
  • Yanjia Yao, Savannah, GA, Herschel V. Jenkins H.S.
  • Jennifer Zellers, Mt. Laurel, NJ, Lenape H.S.