Essay Contests » Winners From Previous Years » 2001 The Fountainhead Essay Contest

The Fountainhead Cover

First Place

  • Sara Douglas, East Hampton High School, NY Read Essay

Second Place

  • Allan Mak, Mayde Creek High School, Houston, TX
  • Ben Hale, Fairview High School, Lafayette, CO
  • Daniel Stein, Suncoast High School, Palm Beach Gardens, FL
  • Kate Stafford, Dighton-Rehoboth Regional High School, North Dighton, MA
  • Rebecca Knapp, The Academy for the Advancement of Science and Technology, Hackensack, NJ

Third Place

  • Alicia Manning, Paul R. Wharton High School, Tampa, FL
  • Betsy Frost, Escola Americana de Brasilia, Brazil
  • Courtney Glass, Kinkaid High School, Houston TX
  • James Vanzo, Essex Junction High School, Essex Junction, VT
  • Josh Branson, St. Marks School of Texas, Dallas, TX
  • Julia Haag, Florence High School, Florence, CO
  • Leah Levinger, Home Schooled, San Francisco, CA
  • Michael McDonald, Plymouth-Salem High School, Canton, MI
  • Robyn Schroeder, Valparaiso High School, Valparaiso, IN
  • Selina Spinos, Midlothian High School, Midlothian, VA

Finalist

  • Andrea Holman, A & M Consolidated High School, College Station, TX
  • Anne Gordon, North Middlesex Regional High School, Townsend, MA
  • Annie Erlandson, Lincoln Independent Study High School, Lincoln, Nebraska
  • Billy Grams, Father Lopez High School, Daytona Beach, FL
  • Brigit McGuire, St Thomas More High School, Rapid City, SD
  • Courtney Donner, Valparaiso High School, Valparaiso, IN
  • Devin Browne, La Canada High School, La Canada, CA
  • Erica Fuss, Holmen High School, Holmen, WI
  • Jeff Gabster, Sentinel High School, Missoula, MT
  • Jennifer Loucks, Guilderland High School, Guilderland Center, NY
  • Jennifer Silverman, Simsbury High School, Simsbury, CT
  • Jeremy Freed, University School, Huntington Valley, OH
  • Jeremy M Murphy, Oak Park High School, Oak Park, CA
  • Jessica Bantham, University High School, Normal, IL
  • Jill Schoepf, Apollo High School, St Cloud, MN
  • Joyce E DeLyria, Elsik High School, Houston, TX
  • Justin Christofel, Stephen Hempstead Senior High School, Dubuque, IA
  • Karen Drahos, Roanoke Catholic School, Roanoke, VA
  • Katherine Casey, The Key School, Annapolis, MD
  • Katie Zagnoli, Douglas County High School, Castle Rock, CO
  • Laura Burns, Girls Preparatory School, Chattanooga, TN
  • Laura Ridge, Plainsboro High School, Princeton, NJ
  • Maha Zehra Jafri, Emma Willard School, Troy, NY
  • Marvin Campbell, Cedar Cliff High School, Camp Hill, PA
  • Matthew Soerens, Clonlara School, Ann Arbor, MI
  • Mauri Elizabeth Systo, Crittenden County High School, Marion, KY
  • Meredith Stewart, Sheldon High School, Sacramento, CA
  • Michelle Joyce Parthum, Muskego High School, Muskego, WI
  • Rachel Pease, St Amant High School, St Amant, LA
  • Robert Frohardt, George Washington High School, Denver, CO
  • Sarah Jazmine Fugate, Gate City High School, Gate City, VA
  • Shaun Lue, Clear Brook High School, Friendwood, TX
  • Talia Cele Robins Liben, Maimonides School, Brookline, MA
  • Will Shipley, Saugus High School, Saugus, CA

Semi-Finalist

  • Adam Champion, Worthington Kilbourne High School, Worthington, OH
  • Alessandra Gonzalez, Stratford Senior High School, Houston, TX
  • Alexis Teagarden, Immaculate High School, Danbury, CT
  • Ali Aghazadeh Naini, Weyburn Comprehensive High School, Weyburn, Saskatchewan
  • Alice Chen, Brookfield High School, Brookfield, CT
  • Alice Ching, Libertyville High School, Libertyville, IL
  • Alicia Williams, One High School Hill, Atascadero, CA
  • Alison Conner, West Genessee High School, Camillus, NY
  • Amanda Shaw, Narbonne Math-Science Magnet, Harbor City, CA
  • Amber Smith, Alton High School, Alton, IL
  • Amir Shachmurove, Lower Merion High School, Ardmore, PA
  • Amy Courtright, Andover High School, Bloomfield Hills, MI
  • Andrea Eddy, Hillsborough High School, Tampa, FL
  • Andrew Marx, Oakcrest High School, Mays Landing, NJ
  • Andrew Moore, Delran High School, Delran, NJ
  • Andy Rossmeissl, Madison East High School, Madison, WI
  • Angela Marie Lipe, Pine Forest High School, Fayetteville, NC
  • Angie Chang, 124 North Maple St., Enfield, CT
  • Angie Olson, Mt. Vernon High School, Fortville, IN
  • Anna Chrzanowska, Whitney M. Young Magnet High School, Chicago, IL
  • Anna Kolontyrsky, Saint Anns School, Brooklyn, NY
  • Annie Yaniga, Berea High School, Berea, OH
  • Ariel Lyons-Warren, Ladue Horton Watkins High School, Ladue, MO
  • Arielle Benstin, Pomperaug High School, Southbury, CT
  • Ashley Brodkin, Santa Margarita Catholic High School, Rancho Santa Margarita, CA
  • Barbara Flick, Mother of Mercy High School, Cincinnati, OH
  • Birgit Larson, Omaha Westside High School, Omaha, NE
  • Bobby Ren, William G. Enloe High School, Raleigh, NC
  • Brandon Levitan, St. Gregory College Prep,
  • Brett Holverstott, Kentwood High School, Covington, WA
  • Brian Reichard, Lafayette High School, Lafayette, LA
  • Brianna Ranney, Andover High School, Bloomfield Hills, MI
  • Bridget Heenan, Phoenixville Area High School, Phoenixville, PA
  • Camilla Page, Viewmont High School, Bountiful, UT
  • Charlie Buck, Atascadero High School, Atascadero, CA
  • Christina Zawerucha, Suffern High School, Suffern, NY
  • Christopher Garvie, Taconic Hills High School, Craryville, NY
  • Claire McKenna, Lafayette High School, Wildwood, MO
  • Clay Houser, Meade High School, Meade, KS
  • Clint Lohse, Kaycee High School, Kaycee, WY
  • Colleen A. McCoy, Petoskey High School, Petoskey, MI
  • Colleen Griffin, Homer Central High School, Homer, NY
  • Colleen M. Samson, Hugh C. Williams High School, Canton, NY
  • Cynthia McReynolds, Ross S. Sterling High School, Baytown, TX
  • Daniel Ellman, Andover High School, Bloomfield Hills, MI
  • Daniel J. Kleinbaum, The Pennington School, Pennington, NJ
  • Daniel Nehemiah Leatherwood, Central Kitsap High School, Silverdale, WA
  • Daphne Rozenblatt, Mira Costa High School, Manhattan Beach, CA
  • Darnisha, Amante, John Dewey High School, Brooklyn, NY
  • David Kenner, Concord Academy, Concord, M
  • David Marcovitz, Upper Dublin high School, Ft. Washington, PA
  • Dennis Kearney, Chelmsford High School, Chelmsford, MA
  • Dia Saunders, Durango High School, Durango, CO
  • Dieu-Hien Huynh, Evergreen High School, Vancouver, WA
  • Dinah Goldberg, Burlington High School, Burlington, VT
  • Edwin A Pell IV, Rhinebeck High School, Rhinebeck, NY
  • Elaine Chang, Atlantic High School, Delray Beach, FL
  • Elise Mravunac, James Madison High School, Portland, OR
  • Elizabeth Blackford, Grand Blanc High School, Grand Blanc, MI
  • Elizabeth C. Villines, Newton High School, Newton, KS
  • Elizabeth Carlisle, Hellgate High School, Missoula, MT
  • Elizabeth Chan, Thomas Jefferson High School, Alexandria, VA
  • Elizabeth Daily, Mattoon High School, Mattoon, IL
  • Elizabeth Darbie, Walnut Hills, High School, Cincinnati, OH
  • Elizabeth Vandik, Benet Academy, Lisle, IL
  • Emi Aprekuma, St. Ignatius College Prep, Chicago, IL
  • Emily Barnes, Kentlake High School, Kent, WA
  • Erica Raterman, Skyline High School, Idaho Falls, ID
  • Erin McCarty, Millard West High School, Omaha, NE
  • Erinn Beck, Petoskey High School, Petoskey, MI
  • Esther Goordeen, American High School, Hialeah, FL
  • Eugene Dyer Stewart, Narraguagus High School, Harrington, ME
  • Evan Samek, Blaine High School, Blaine, MN
  • Fay Ellen LaManna, Toms River High School, Toms River, NJ
  • Gaylen Elyse Marano, John F. Kennedy, Bellmore, NY
  • George Gilbert, Bethseda-Chevy Chase, Silver Springs, MD
  • Greg Faucher, Stanton College Pre, Jacksonville, FL
  • Heather Mercer, Maumee High School, Maumee, OH
  • Heidi Misty Benstead, Augusta Christian School, Martinez, GA
  • Jake Spirek, Grand Junction High School, Grand Junction, CO
  • James G. Sweeney, Petoskey High School, Petoskey, MI
  • James Quacinella, Edward R. Murrow High School, Brooklyn, NY
  • Jared Blackburn, Westminister Academy, Fort Lauderdale, FL
  • Jeannine Sherman, Shawnee Mission North High School, Overland Park, KS
  • Jennifer Fox, Port Richmond High School, Staten Island, NY
  • Jennifer Lyn Strickland, St. Marys Memorial High, St. Marys, OH
  • Jennifer Malkovski, Whiney Young Magnet High School, Chicago, IL
  • Jennifer Page, Brecksville-Broadview High School, Broadview Heights, OH
  • Jennifer Silver, Hewitt-Trussville High School, Trussville, AL
  • Jeremy Berman, West Bloomfield High School West Bloomfield, MI
  • Jeremy Shuback, West Bloomfield High School, West Bloomfield, MI
  • Jessamyn A Fairfield, Los Alamos High School, Los Alamos, NM
  • Jill McClain, Vanguard College Prep School, Waco, TX
  • Joan Colflesh, Olentangy High School, Lewis Center, OH
  • Joanne Yim, McKinley High School, Honolulu, HI
  • Johanna Wright, Wisconsin Heights High School, Mazomanie, WI
  • John Butt, Holy Cross High School, Riverside, NJ
  • John E. DeeWald Jr., University Liggett High School, Grosse Point Woods, M
  • John Knauss, San Marino High School, San Marino, C
  • John Mulligan, Clinton High School, Clinton, WI
  • Jonathan Barley, Francis Scott Key High School, Union Bridge, MD
  • Jorge Andres Barrett, Trinity Valley School, Ft. Worth, TX
  • Joshua J. Markowitz, Ida Crown Jewish Academy, Chicago, IL
  • Julian Smith, Rhinebeck High School, Rhinebeck, NY
  • Juliet Serra, Petoskey High School, Petoskey, MI
  • Justin Grant Turner, Northside Christian Academy, Charlotte, NC
  • Justin M. Fowler, Jamestown High School, Williamsburg, VA
  • Kari Allen, Oneida High School, Oneida, NY
  • Katherine Victoria Molina, Ankeny High School, Ankeny, IA
  • Katie Hintz, Norris High School, Firth, Nebraska
  • Katie McBride, Owensboro Catholic High School, Owensboro, KY
  • Katie McKee, Wayzata High School, Plymouth, MN
  • Kristen Aldebol, J.L. Mann Academy, Greenville, SC
  • Kurt Samson, Diamond Bar High School, Diamond Bar, CA
  • Larry Dressel, Troy High School, Troy, MI
  • LaToya Thurman, Redlands East Valley High School, Redlands, CA
  • Leah Lenardic, Brookfield East High School, Brookfield, WI
  • Leigh Seeleman, Conestoga High School, Berwyn, PA
  • Lindsey Smith, Carmel High School, Carmel, IN
  • Lisa Konno, Sacred Hearts Academy, Honolulu, HI
  • Lori Ann Flores, Alice High School, Alice, TX
  • Lynzie M.. Steffel, Petoskey High School, Petoskey, MI
  • Maggie Walsh, Wellington Community High School, Wellington, FL
  • Maithilee Kunda, Girls Preparatory School, Chattanooga, TN
  • Malini Kochhar, Vasant Valley School, New Delhi, India
  • Maria Haverovich, Line Mountain High School, Herndon, PA
  • Mark Christy, Wyoming Park High School, Wyoming, MI
  • Marshall Bussen, Waukesha West High School, Waukesha, WI
  • Mary Barrett, Academy of Notre Dame, Tyngsboro, MA
  • Matt Lockaby, McCallie School, Chattanooga, TN
  • Maurice R. Ayache, Great Neck South High School, Great Neck, NY
  • Mellah Lipp, Kaukauna High School, Kaukauna, WI
  • Michael Cherry, Schoharie Central School, Main Street Schoharie, NY
  • Michael Elias, Thomas Jefferson High School, Alexandria, VA
  • Michael Gertner, John F. Kennedy, Bellmore, NY
  • Michael Hansen, Powell High School, Powell, WY
  • Michelle M. Mora, Windsor High School, Windsor, CO
  • Michelle Yuen, Fontbonne Hall Academy, Brooklyn, NY
  • Miroslav Enev, Charter School of Wilmington, Wilmington, DE
  • Natalie Beal, Hilliard Davidson High School, Hilliard, OH
  • Nick Brown, Evergreen High School, Seattle, WA
  • Nicole Rae Henry, Meridian High School, Meridian, TX
  • Nilo F. Couret, St Joseph Academy, St Augustine, FL
  • Owen Wickenkamp, Pauls Valley High School, Pauls Valley, OK
  • Pam Dutt, Petoskey High School, Petoskey, MI
  • Patricia Krugjohn, Sturgis High School, Sturgis, SD
  • Patrick Kelly, Hinsdale South High School, Darien, IL
  • Patrick Levin, Framingham High School, Framingham, MA
  • Patrick Maynard, Williamston High School, Williamston, MI
  • Paul Best, home school, Surry, NH
  • Paul Boehlert, St Pius X Catholic High School, Atlanta, GA
  • Peter Jenks, The McCallie School, Chattanooga, TN
  • Peter T Cahill, Community High School, Downers Grove, IL
  • Phillip Ortmann, Ford City High School, Ford City, PA
  • Rachel Hicklen, Blackman High School, Murfreesboro, TN
  • Rachyl Stupor, Newberg High School, Newberg, OR
  • Rob Hill, Buena High School, Sierra Vista, AZ
  • Rob Schwieger, Eugene, OR
  • Robert Bortins, Pinebrook Academy, Winston-Salem, NC
  • Robert J. Johnston, Palos Verdes Peninsuela High School, Rolling Hills Estates, CA
  • Robin A. Smith, Yorktown, VA
  • Rose Weill, Thomas Jefferson High School, Alexandria, VA
  • Rrhiannon Leach, Tahquah High School, Tahquah, OK
  • Ryan James David, Ontario High School, Ontario, OR
  • Ryan P. Ireland, Holy Ghost Preparatory School, Bensalem, PA
  • Saly Thomas, Plano east Senior, Plano, TX
  • Sam Bagwell, Hoover High School, Glendale, C
  • Sam Dreeben, San Antoniio, TX
  • Sandra Salsbury, Woodside High, Woodside, CA
  • Sarah Bowerman, Bethel Regional High School, Bethel, AK
  • Sarah J. Wu, Carlsbad High School, Carlsbad, NM
  • Sarah Jansen, Woodbridge High School, Irvine, CA
  • Sarah Miller, Allianc High School, Alliance, NE
  • Satyajit Sarna, Walt Whitman High School, Bethseda, MD
  • Scott Grant Stewart, Malibu High School, Malibu, CA
  • Scott W. Morey, Frankfort High School, Frankfort, MI
  • Sergey, Rakhmanov, Armwood High School, Seffner, FL
  • Shelby M. Renoos, Chippewa Falls Senior High, Chippewa Falls, WI
  • Stacy Lorfeld, Shoreland Lutheran High School, Somers, WI
  • Stephan I. Miran, Nanuet Senior High, Nanuet, NY
  • Stephanie Leah Wolter, Marine Academy, Sandy Hook, NJ
  • Stephen Ou, Diamond Bar High School, Diamond Bar, CA
  • Steven Bair, Billings Senior High School, Billings, MT
  • Sunny Hwang, Pasadena High School, Pasadena, CA
  • Suzanne Oliason, Round Rock High School, Round Rock, TX
  • Tamara Marie Woodson, Torrey Pines High School, Encinitas, CA
  • Tammi Stout, Randall High School, Amarillo, TX
  • Theodore Wu, Irvine High School, Irvine, CA
  • Thieng Le, Stone Bridge High School, Ashburn, VA
  • Thomas Workoff, Silver Creek Central School, Silver Creek, NY
  • Tim Christian Ganser, Choate Rosemary Hall, Wallingford, CT
  • Tim Miller, Neuqua Valley High School, Naperville, IL
  • Tony Walters, Tahlequah Senior High, Tahlequah, OK
  • Tracy M. Holmes, Diamond Bar High School, Diamond Bar, CA
  • Truc Nnguyen, Oakland Technical High School, Oakland, CA
  • Tu (Tiffany) Cam Le, Escondido High School, Escondido, CA
  • Tyler Deveny, Saint Albans High School, Saint Albans, WV
  • Tyler Seiple, Worthington Kilbourne High School, Worthington, OH
  • Udhay Krishnan, The Wheatley School, Old Westbury New York
  • William C. Schnackel, University School, Hunting Valley, OH