Essay Contests » Winners From Previous Years » 2000 The Fountainhead Essay Contest

The Fountainhead Cover

First Place

  • Evan MacDonald, Distance Education School Of The Kootenays, Nelson, BC, Canada

Second Place

  • Chris Hale, Deland H.S., Deland, FL
  • Robyn Schroeder, Valparaiso H.S., Valparaiso, IN
  • Leo Rini, Univ Of Detroit Jesuit H.S., Detroit, MI
  • Justin Biggs, Raritan H.S., Hazlet, NJ
  • Christopher Freiman, Central Bucks H.S. West, Doylestown, PA

Third Place

  • Ryan W Beneke, Escondido H. S., Escondido, CA
  • Eunpi Cho, Los Altos H.S., Los Altos, CA
  • Tiffany K Ng, Mercy H.S., San Francisco, CA
  • Rohit Shetty, Athens Academy, Athens, GA
  • Bridget Stankiewicz, Lyons Township H.S., La Grange, IL
  • Anna Sharova, Parkville H. S., Baltimore, MD
  • Jonathan Skolnick, Roslyn H.S., Roslyn Heights, NY
  • Rachel Shevchek, Edward S Marcus H.S., Flower Mound, TX
  • Brandon Westerheim, Garland H.S., Garland, TX
  • Heather Anne Kidd, Nelson County H.S., Lovingston, VA

Finalist

  • Shiloh Whitney, Home Schooled
  • Michael William Garrett, Agua Fria H.S., Avondale, AZ
  • Yann Robert, Dobson H.S., Mesa, AZ
  • Collin Zimmerman, Desert Mountain H.S., Scottsdale, AZ
  • Jamie Elliott, Alta Loma H.S., Alta Loma, CA
  • Robin Deis, Granada H.S., Livermore, CA
  • Ross Khalsa, John F Kennedy H.S., Sacramento, CA
  • Jeni Katajamaki, Wilcox H.S., Santa Clara, CA
  • Aaron Clark, Ponderosa H.S., Shingle Springs, CA
  • Mariah May, Durango H.S., Durango, CO
  • Jaclyn Trop, Greenwich H.S., Greewich, CT
  • Thomas Henthorn, Jr, Bunnell H.S., Stratford, CT
  • Nishant Kumar, Georgetown Day H.S., Washington, DC
  • Erin K Mckenna, Astronaut H.S., Titusville, FL
  • Brandon Morris, Lakeview Fort Oglethorpe H.S., Fort Oglethorpe, GA
  • Gabrielle Lawrence, Memorial Day School, Savannah, GA
  • Anna Weaver, Sacred Heart Academy, Honolulu, HI
  • David Yang, University Laboratory H. S., Urbana, IL
  • Robyn Anspach, Wylie E Groves H.S., Beverly Hills, MI
  • Christina Brandon, Austin H.S., Austin, MN
  • Kora Nicole Fikes, Villa Duchesne H.S., St Louis, MO
  • Brian Campbell, Havelock H.S., Havelock, NC
  • Cara Davidson, Jesse O. Sanderson H.S., Raleigh, NC
  • Lindsey Anne Baker, Harry A Burke H.S., Omaha, NE
  • Anusha Viswanathan, Cresskill Jr/Sr. H.S., Cresskill, NJ
  • Julie Riley, Neptune H.S., Neptune, NJ
  • Jessica Sheldon, Park Ridge H.S., Park Ridge, NJ
  • Rebecca Macdonnell, Bayport-Blue Point H.S., Bayport, NY
  • Maria Garippa, Fontbonne Hall Academy, Brooklyn, NY
  • Jessica Clegg, Kingston H.S., Kingston, NY
  • Jennifer Lebowitz, Long Beach H.S., Long Beach, NY
  • Justin Burt, Collegiate School, New York, NY
  • Daniel Moscoe, Brighton H.S., Rochester, NY
  • Molly Richman, Homeschooled, Kittanning, PA
  • Sarah Hagerman, East Providence Sr. H.S., East Providence, RI
  • Jennie Hann, Westlake H.S., Austin, TX
  • Adam Schragin, Ronald Reagan H.S., Sa Antonio, TX
  • Maggie Nerio, Alamo Heights H.S., San Antonio, TX
  • Daniel Pugmire, The Waterford School, Sandy, UT
  • Daniel M. Renner, Oxbow H.S., Bradfod, VT

Semi-Finalist

  • Daniel Poulson, Sitka H.S., Sitka, AK
  • Lynette Bates, Crowley’s Ridge Academy, Paragould, AR
  • Robert Gilbreath, Casa Grande Union H.S., Casa Crande, AZ
  • Ashley Panter, Cactus Shadows H.S., Cave Creek, AZ
  • Joel S Silverston, Arcadia H.S., Phoenix, AZ
  • Valerie Rowe, Flowing Wells H.S., Tucson, AZ
  • Liz Dreeland, University H.S., Tucson, AZ
  • Sami Kaphle, Bonita Vista H.S., Chula Vista, CA
  • Leslie Lai, Orange Glen H.S., Escondido, CA
  • Fiona Chong, Mission San Jose H.S., Fremont, CA
  • Melina Avery, Washington H.S., Fremont, CA
  • Christopher Wyatt, Benjamin Franklin H. S., Los Angeles, CA
  • Ryan Hermansen, Moorpark H.S., Moorpark, CA
  • Hannah Sentenac, Napa H.S., Napa, CA
  • Jennifer Yufang Chen, William S Hart H.S., Newhall, CA
  • Jennifer Re, Bishop O’Dowd H.S., Oakland, CA
  • Yoshi Salaverry, Miramonte H.S., Orlinda, CA
  • Jonathan Young, Palos Verdes Peninsula H.S., Rolling Hills Estates, CA
  • Hayley R Pitt, Saugus H.S., Santa Clarita, CA
  • Andria Claire Le Boeuf, Georgiana Bruce Kirby Prep. School, Santa Cruz, CA
  • Molly Niendorf, Ursuline H.S., Santa Rosa, CA
  • Kristin R Frame, Ponderosa H.S., Shingle Springs, CA
  • Arthur Yen, Van Nuys H.S., Van Nuys, CA
  • Yau Yuk Shuen, Walnut H.S., Walnut, CA
  • Marjorie S Damron, Fairview H.S., Boulder, CO
  • Kathryn Elissa Goldfarb, Fairview H.S., Boulder, CO
  • Deverna D Rogers, Montezuma-Cortez H.S., Cortez, CO
  • Sara Crager, George Washington H.S., Denver, CO
  • Kristina Hughes, George Washington H.S., Denver, CO
  • Abbey Teixeira, Palisade Sr. H.S., Palisade, CO
  • Joseph Niezelski, Canterbury School, New Milford, CT
  • Nadia Al-khatib, Choate Rosemary Hall, Wallingford, CT
  • Abbe Finberg, Nova H.S., Davie, FL
  • Alan Lawn, Nova H.S., Davie, FL
  • Jaclyn Homnick, Atlantic Community H.S., Delray Beach, FL
  • Tyrone Isaac Alexander Deer, Cypress Creek H.S., Orland, FL
  • Kristina Morris, Lakewood H.S., St Petersburg, FL
  • Albert Lang, Winter Park H.S., Winter Park, FL
  • Daniel Lassiter, Westminster Preparatory School, Augusta, GA
  • Tracy Wang, Sacred Hearts Academy, Honolulu, HI
  • Kay Fukunaga, St Anthony Jr/Sr. H.S., Wailuku, HI
  • Alan Hulsebus, East H.S., Des Moines, IA
  • Adam Lee Spencer, Forest City H.S., Forest City, IA
  • Elizabeth Mathews, Marshalltown Sr. H.S., Marshalltown, IA
  • Janelle Ott, Osage Community Schools, Osage, IA
  • Ritu Sarin, West H.S., Waterloo, IA
  • Stevie-marie Swift, Kellogg H.S., Kellogg, ID
  • Emiline Johnston, Barrington H.S., Barrington, IL
  • Brett Wawrzynek, Glenbard North H.S., Carol Stream, IL
  • Rebecca Makridis, Resurrection H.S., Chicago, IL
  • Joseph Binder, St Teresa H.S., Decatur, IL
  • Alison Cherry, Evanston Township H.S., Evanston, IL
  • Jay Deshpande, Warren Township H.S., Gurnee, IL
  • John Sexton, Herrin H.S., Herrin, IL
  • Rachel Sierminski, Marian Central Catholic H.S., Woodstock, IL
  • Jessica Lawson, Bloomington H. S. North, Bloomington, IN
  • Nicole Alyce Green, North Central H.S., Indianapolis, IN
  • Bethany Robison, Northwester H.S., Kokomo, IN
  • Martin Predd, Laporte H.S., Laporte, IN
  • Lori Lewalski, Marquette Catholic H.S., Michigan City, IN
  • Lauren Groth, John Adams H.S., South Bend, IN
  • Matthew Gelvin, West Lafayette H.S., West Lafayette, IN
  • Beth Ross, Augusta H.S., Augusta, KS
  • Elizabeth Dawn Rogers, Bucklin H.S., Bucklin, KS
  • Penny Howe, Belmont H.S., Belmont, MA
  • Julia Walter, Algonquin Regional H.S., Northborough, MA
  • Rick Caplan, Sharon H.S., Sharon, MA
  • Phillip Adler Matricardi, Gilman School, Baltimore, MD
  • Holly Mueller, Fort Hill H.S., Cumberland, MD
  • Jonathan Sieg, Cedar Brook Academy, Fulton, MD
  • Rebecca L Anthony, Eleanor Roosevelt H. S., Greenbelt, MD
  • Andleeb Khan, Havre De Grace H.S., Havre De Grace, MD
  • Eric Tressler, Southern Garrett H.S., Oakland, MD
  • Carmen Leon, Ann Arbor Huron H.S., Ann Arbor, MI
  • Amanda Lewis, Clonlara School, Ann Arbor, MI
  • Rachel Lewis, Andover H.S., Bloomfield Hills, MI
  • Janet Yang, Andover H.S., Bloomfield Hills, MI
  • Jessica Ewing, Marian H.S., Brloomfield Hilsl, MI
  • Andrew Tennyson, Forest Hills Northern H.S., Grand Rapids, MI
  • Elizabeth A. Jewll, Grand Rapids City H.S., Grand Rapids, MI
  • Katherine C Bormann, Interlochen Arts Academy, Interlochen, MI
  • Nora Corcoran, Petoskey H.S., Petoskey, MI
  • Diana Teeter, West Bloomfield H.S., W. Bloomfield, MI
  • Richard Gibson, Center Lane H. S., Warren, MI
  • Dawn Sweeney, Robbinsdale Armstrong H.S., Plymouth, MN
  • Cristy Jensen, Woconia H. S., Waconia, MN
  • Annie Pfeifer, David H Hickman H.S., Columbia, MO
  • Phillip Bloom, Billings West H.S., Billings, MT
  • Ryan Lavering, Florence–carlton H.S., Florence, MT
  • Julie Denise Goldsmith, Harltand H.S., Hartland, MT
  • Katie Hall, Capital H.S., Helena, MT
  • Cody Stone, Sheridan H.S., Sheridan, MT
  • Aneesha Banerjee, American British Academy, Medinat Sulta Quaboos, MUSCAT
  • Paul Messino, Tc Roberson H.S., Asheville, NC
  • Jeff Jackson, Chapel Hill H.S., Chapel Hill, NC
  • Lisa Lane, Rainey Day School, Graham, NC
  • Jonathan Leiss, Orange H.S., Hillsborough, NC
  • Keliana O’Mara, Swansboro H.S., Swansboro, NC
  • Jennifer Clinehens, North Carolina School Of The Arts, Winston-Salem, NC
  • Joseph Panwitz, Alliance H.S., Alliance, NE
  • Jonathan Ma, Lincoln Southeast H.S., Lincoln, NE
  • Hannah T Reynolds, Univesity Of Nebraska Independent Study, Lincoln, NE
  • Justin Stiers, Scottsbluff H. S., Scottsbluff, NE
  • Trevelyn Potter, Pembroke Academy, Pembroke, NH
  • Echo M Love, Tilton School, Tilton, NH
  • Jennifer Pellegrine, Elmwood Park Memorial H.S., Elmwood Park, NJ
  • David Pabin, Dr Ronald E Mcnair Academic H.S., Jersey City, NJ
  • Angela Morris, Mcnair Academic H.S., Jersey City, NJ
  • Gregory Smukler, Montclair H.S., Montclair, NJ
  • Aarti Gupta, Clarkstown H.S. North, New City, NJ
  • Karen Howard, Passaic H.S., Passaic, NJ
  • Daniel J Kleinbaum, The Pennington School, Pennington, NJ
  • Alyssa Maryevva Bowditch, Toms River H.S. South, Toms River, NJ
  • Jocelyn M Smith, Sandia H.S., Albuquerque, NM
  • Rob Chafer, Carrizozo H.S., Carrizozo, NM
  • Christy Sara Carew, Galena H. S., Reno, NV
  • Aurora Partridge, Edward C Reed H.S., Sparks, NV
  • Ellen Johnson, Barker Central School, Barker, NY
  • Thomas Schmitt, Barker Central School, Barker, NY
  • Adele Nicholas, Binghamton H. S., Binghamton, NY
  • Ha My Vu, Bronx H.S. Of Science, Bronx, NY
  • Katarzyna Januszkiewicz, Midwood H.S. At Brooklyn College, Brooklyn, NY
  • Matthew Schneider, Commack H.S., Commack, NY
  • Sean Spagnoli, Goshen Central H.S., Goshen, NY
  • Amelia Walling, Hamburg H.S., Hamburg, NY
  • Timothy Follos, Lake Placid H.S., Lake Placid, NY
  • Emily Viggiano, Fayetteville-manlius, Manlius, NY
  • Noah Burger, Massapequa H.S., Massapequa, NY
  • Julia A Derish, Stuyvesant H.S., New York, NY
  • Masha Maizel, Stuyvesant H.S., New York, NY
  • Aileen Nielson, Stuyvesant H.S., New York, NY
  • Daniel Walker, Rhinebeck H.S., Rhinebeck, NY
  • Sara Yerry, Rhinebeck H.S., Rhinebeck, NY
  • Alexander O’Connor, Brighton H.S., Rochester, NY
  • Megan Gray, Curtis H.S., Staten Island, NY
  • Ambert Rohe, Warrensburg Central School, Warrensburg, NY
  • Katie Pricola, Academy Of Our Lady Of Good Counsel H.S., White Plains, NY
  • Leokadia K Okress, Brunswick Sr. H. S., Brunswick, OH
  • Gaurav Gupta, Centerville H.S., Centerville, OH
  • Bryan Deguire, Oakwood H.S., Dayton, OH
  • Matthew Van Metre, Southview H.S., Sylvania, OH
  • Paul E Crider Ii, Moore H.S., Moore, OK
  • Kathleen Romero, Norman H.S., Norman, OK
  • Holly Shepard, Sapulpa H.S., Tulsa, OK
  • Trevor Hoff, Central Catholic H.S., Portland, OR
  • Preslav Lefterov, Bethel Park H.S., Bethel Park, PA
  • Jayne S Litzinger, Our Lady Of The Sacred H.S., Coraopolis, PA
  • Daniel Stephenson, Elizabethtown Area H.S., Elizabethtown, PA
  • Elizabeth Melly, Lower Dauphin H.S., Hummelstown, PA
  • Adele E Flail, Mercersburg Academy, Mercersburg, PA
  • Teressa Lyn Dedominicis, New Wilmington Area H.S., New Wilmington, PA
  • Miriam Markowitz, Germantown Friends School, Philadephia, PA
  • Tara K Coughlin, West Philadephia Catholic H.S., Philadephia, PA
  • Ryan Wertman, Marian Catholic H.S., Tamaqua, PA
  • Abigail M Terhune, Middleton H.S., Charleston, SC
  • Marian Livingston, Spartanburg H. S., Spartanburg, SC
  • Hayli Fellwock, Homeschooled, Goodlettsville, TN
  • Laura Kathryn Rossar, Central H.S., Knoxville, TN
  • Shawna Ross, South-Doyle H.S., Knoxville, TN
  • Helen Mclendon, White Station H.S., Memphis, TN
  • Brandy Satchell, Stephen F Austin H.S., Austin, TX
  • Jennifer Jordan Williams, Brownwood H.S., Brownwood, TX
  • Rebecca Bolin, Marcus H.S., Flower Mound, TX
  • Dylan O’Brien, Western Hills H. S., Fort Worth, TX
  • Shweta Shah, Clear Brook H.S., Friendswood, TX
  • Cedra Wood, Idalou H.S., Idalou, TX
  • Kara Mcmillan, Magnolia H.S., Magnolia, TX
  • Crystal Wood, Paris H.S., Paris, TX
  • Monica Blanco, Robstown H.S., Robstown, TX
  • Rachael Solomon, B. F. Terry H.S., Rosenberg, TX
  • Nick Tydlacka, B. F. Terry H.S., Rosenberg, TX
  • April Reeves, Whitehouse H.S., Whitehoust, TX
  • Alison Bryant, Orem H.S., Orem, UT
  • Patrick Bergemann, Thomas Jefferson H.S. For Science & Tech, Alexandria, VA
  • Kari Elassal, Thomas Jefferson H.S. For Science & Tech, Alexandria, VA
  • David Humphries, Thomas Jefferson H.S. For Science & Tech, Alexandria, VA
  • Brittany Thorne Reid, Thomas Jefferson H.S. For Science & Tech., Alexandria, VA
  • Sarah Fugate, Gate City H.S., Gate City, VA
  • Mary O’Brien, Chesterfield County & Math & Science H.S., Midlothian, VA
  • Sarah Virginia Burley, Midlothian H.S., Midlothian, VA
  • Kristin Black, Cd Hylton H.S., Woodbridge, VA
  • Gabriel Kenneth Griffin, Bainbridge H.S., Bainbridge Island, WA
  • Erin Derrington, Sammamish H.S., Bellevue, WA
  • Tate Robbins, Burlington-Edison H.S., Bellingham, WA
  • Eran J Gutkin, Colville Sr. H.S., Colville, WA
  • Elizabeth Shaddox, Kelso H.S., Kelso, WA
  • Danielle Bennett, Inglemoor H.S., Kenmore, WA
  • Vassar Robert Oenbring, Lake Stevents H.S., Lake Stevens, WA
  • Pere L Coutee, Oak Harbor H.S., Oak Harbor, WA
  • Lisa Gasser, Redmond H.S., Redmond, WA
  • Sara Nunn, Spanaway Lake H. S., Spanaway, WA
  • Anna Valdovinos, Rogers H.S., Spokane, WA
  • Morgan Reed, Appleton North H.S., Appleton, WI
  • Erica Fusa, Holmen H.S., Holmen, WI
  • Nova Pon, Sir Winston Churchill H.S., Calgary, AB, Canada
  • Ann Macdonald, Distance Education School Of The Kootenays, Nelson, BC, Canada
  • Lorraine Courneyea, Earl Haig Sceondary School, North York, ON, Canada
  • Shashi Bhat, Richmond Hill H.S., Richmond Hill, ON, Canada
  • Katrina Day, Sevenoaks School, Kent, England