Essay Contests » Winners From Previous Years » 1999 The Fountainhead Essay Contest

The Fountainhead Cover

First Place

  • Boleslaw Z. Kabala, Groton School, Groton, MA

Second Place

  • Alex Zuckerman, North Hollywood H.S., North Hollywood, CA
  • Matthew McDermott, The Louisiana School for Math, Science and the Arts, Natchitoches, LA
  • John Perich, Loyola Blakefield H.S., Towson, MD
  • Rachana Vajjhala, Fox Chapel Area H.S., Pittsburgh, PA
  • Melissa Bailey, James E. Taylor H.S., Katy, TX

Third Place

  • Christon Smith, A. P. Brewer H.S., Somerville, AL
  • Stephanie Erin Brewer, Masuk H.S., Monroe, CT
  • Lauren Davis, Stanton College Preparatory School, Jacksonville, FL
  • Ann Yribar, Bishop Kelly H.S., Boise, ID
  • Yuan Wang, Phillips Academy, Andover, MA
  • John Eric Howell–II, Lamar Foundation H.S., Meridian, MS
  • Laura K. Nuffer, Horace Greeley H.S., Chappaqua, NY
  • Adrianne J. Pasquarelli, Rhinebeck H.S., Rhinebeck, NY
  • Brian C. Henriksen, Harrisonburg H.S., Harrisonburg, VA
  • Ashwini Natraj, St. Xaviers College, Mumbai, India

Finalist

  • Heidi Henrich, Desert Mountain H.S., Scottsdale, AZ
  • Cody Hunt, Agoura H.S., Agoura Hills, CA
  • Courtney Baird, Helix H.S., La Mesa, CA
  • Luis Loera, Marshall Fundamental Secondary School, Pasadena, CA
  • Catherine Halaby, Robert Louis Stevenson School, Pebble Beach, CA
  • Toby Anekwe, Frank Scott Bunnell H.S., Stratford, CT
  • Elizabeth Hunter, Satellite H.S., Satellite Beach, FL
  • Jenny Tung, Alan C. Pope H.S., Marietta, GA
  • Anne M. Maas, Madison Consolidated H.S., Madison, IN
  • Katie Mulloy, Peru H.S., Peru, IN
  • Kimberly Rose Adams, John Ehret H.S., Marrero, LA
  • Jon A. Gegenheimer, Jesuit H.S., New Orleans, LA
  • Melissa Haines, Littleton Jr./Sr. H.S., Littleton, MA
  • Jonathan Brown, Durand Area H.S., Durand, MI
  • Trevor Gunderson, Petoskey H.S., Petoskey, MI
  • Lindsey Gay, Gull Lake H.S., Richland, MI
  • Angela Wolak, Vassar H.S., Vassar, MI
  • Matthew B. Greenblatt, Kearney H.S., Kearney, MO
  • Jill E. Redhage, Leesville Road H.S., Raleigh, NC
  • Leslie Wilson, Central H.S., Grand Forks, ND
  • Kathleen L. Dobson, Rhinebeck H.S., Rhinebeck, NY
  • Colleen Hoeffling, Southold H.S., Southold, NY
  • Lawrence S. Lansing, Lansingburgh H.S., Troy, NY
  • Adam Tyner, Sapulpa H.S., Sapulpa, OK
  • Lindsay N. Oishi, Pennsbury H.S., Fairless Hills, PA
  • Andrea Campagna, Central H.S., Philadelphia, PA
  • Maria Aspan, Academy of Notre Dame De Namur, Villanova, PA
  • Molly Sadler, Middleton H.S., Charleston, SC
  • Jeanmarie Hicks, Saint Thomas More H.S., Rapid City, SD
  • Amy M. Garey, Calallen H.S., Corpus Christi, TX
  • Spencer W. Romney, Skyline H.S., Salt Lake City, UT
  • Matt Wendlandt, Appleton North H.S., Appleton, WI
  • Julie Moffitt, New Richmond H.S., New Richmond, WI
  • Alon Jay Katsir, Prince of Wales Mini School, Vancouver, BC, Canada
  • Ali Okhowat, York Mills Collegiate Institute, North York, ON, Canada

Semi-Finalist

  • Taisiya Yelenskaya
  • David Prichard, Glendowie College, Auckland, , New Zealand
  • Stephan Koev, Bertolt Brecht Foreign Language School, Pazardjik, Bulgaria
  • Jennifer M. Julian, Demopolis H.S., Demopolis, AL
  • Emily Kaye McCarson, Demopolis H.S., Demopolis, AL
  • Derek Smith, Bismarck H.S., Bismarck, AR
  • Mariah Freark, Chandler H.S., Chandler, AZ
  • Doris Hom, Dobson H.S., Mesa, AZ
  • Cse Cooney, Arizona School for the Arts, Phoenix, AZ
  • Alissa Larson, Washington H.S., Phoenix, AZ
  • Marc Hogan, Desert Mountain H.S., Scottsdale, AZ
  • Michelle Garrard, Catalina Foothills H.S., Tucson, AZ
  • William A. Bazzell, Kofa H.S., Yuma, AZ
  • Kim Sullivan, Aptos H.S., Aptos, CA
  • Meghan McCarty, Notre Dame H.S., Belmont, CA
  • Consuelo L. Lopez, Bloomington Christian School, Bloomington, CA
  • Celina Castillo, Cathedral City H.S., Cathedral City, CA
  • Kenneth M. Frazier, Fountain Valley H.S., Fountain Valley, CA
  • Lilla Megyei, Dos Pueblos H.S., Goleta, CA
  • Anthony Nguyen, Edison H.S., Huntington Beach, CA
  • Michael L. Blumberg, La Jolla Country Day School, La Jolla, CA
  • Jordan Michelle Wood, Los Alamitos H.S., Los Alamitos, CA
  • Shaun Rosenstein, Paloma Valley H.S., Menifee, CA
  • Kristi Van Winden, Justin-Siena H.S., Napa, CA
  • Valerie Nishikubo, John Marshall Fundamental, Pasadena, CA
  • June Kim, Stevenson School, Pebble Beach, CA
  • Katherine Frame, Serrano H.S., Phelan, CA
  • Chris Luhrs, Palos Verdes Peninsula H.S., Rolling Hills Estates, CA
  • Sena Christian, Ck McClatchy H.S., Sacramento, CA
  • Claudia Dominguez, Independence H.S., San Jose, CA
  • Saloumeh Kashani, Van Nuys H.S., Van Nuys, CA
  • Stephanie Yang, Van Nuys H.S., Van Nuys, CA
  • Jennifer Walz, Trinity H.S., Weaverville, CA
  • Jim Mc Fadden, Smoky Hill H.S., Aurora, CO
  • Shane Omar Slattery-Quintanilla, Del Norte H.S., Del Norte, CO
  • Maggie Whittum, Steamboat Springs H.S., Steamboat Springs, CO
  • Jordyn Paradis, The Morgan School, Clinton, CT
  • Christopher R. Spock, Canton H.S., Collinsville, CT
  • Jeffrey M. Clapp, Southeast H.S., Bradenton, FL
  • Ryan Ramagosa, Pine Crest School, Fort Lauderdale, FL
  • Mercedes Rodriguez, Miami Springs S. H., Miami Springs, FL
  • Isabel Huber, Gulliver Preparatory, Pinecrest, FL
  • Andrew Lisi, Seminole H.S., Sanford, FL
  • Zoila Catalan Forgione, Academy of the Holy Names, Tampa, FL
  • Rohit Shetty, Athen Academy, Athens, GA
  • Alyssa Sinclair, Henry W. Grady H.S., Atlanta, GA
  • Lora Parvis, North Cobb H.S., Kennesaw, GA
  • Cassie Leanne Boggs, Lagrange H.S., Lagrange, GA
  • Paul Kim, Berkmar H.S., Lilburn, GA
  • Jonathan Atteberry, Parkview H.S., Lilburn, GA
  • Mary Duddy, Sacred Hearts Academy, Kaneohe, HI
  • Kristin Carlson, Hempstead H.S., Dubuque, IA
  • Shannon Holt, Hempstead H.S., Dubuque, IA
  • Ryan Sawyer, Mason City H.S., Mason City, IA
  • Eric Jackson, Skylilne H.S., Idaho Falls, ID
  • Jacob Dixon, Skyline H.S., Idaho Falls, ID
  • Justin Frandsen, Skyline H.S., Idaho Falls, ID
  • Whitney Lent, Skyline H.S., Idaho Falls, ID
  • Bryce C. Inman, Lakeland H.S., Rathdrum, ID
  • Kandace Schindler, Cary-Grove Community H.S., Cary, IL
  • Leslie Cooke, Lyons Township H.S., La Grange, IL
  • Karin Chen, Libertyville H.S., Libertyville, IL
  • Jennifer Eason, Manteno H.S., Manteno, IL
  • Sue Ellen Schumacher, Providence Catholic H.S., New Lenox, IL
  • Kristin Lodolce, St. Charles H.S., Saint Charles, IL
  • Katie Morenz, Woodstock H.S., Woodstock, IL
  • Suzanne Doering, Bloomington H.S. South, Bloomington, IN
  • James P. Sitzman, Scecina Memorial H.S., Indianapolis, IN
  • Wanda Loveless, La Lumiere School, La Porte, IN
  • Amy Halle, La Porte H.S., La Porte, IN
  • Justin Ward, Belle Plaine H.S., Belle Plaine, KS
  • Jenny Hime, Holton H.S., Holton, KS
  • Katharine Shirk, Shawnee Mission South H.S., Overland Park, KS
  • Jennifer Bedell, Blue Valley H.S., Stilwell, KS
  • Andy Mc Adam, Kapaun Mt. Carmel H.S., Wichita, KS
  • Alyssa Olivier, Wichita Collegiate School, Wichita, KS
  • Abigail Crawford, Dupont Manual H.S., Louisville, KY
  • Dawn Ruth Wilson, H.L. Bourgeois H.S., Gray, LA
  • Christopher Fleitas, Jesuit H.S., New Orleans, LA
  • Naveen Goela, Phillips Academy, Andover, MA
  • Brittany Wells, Milford H.S., Milford, MA
  • Dawn Reeves, Paint Branch H.S., Burtonsville, MD
  • Carla Mastraccio, Sanford H.S., Sanford, ME
  • Matthew Crapko, Oscar A. Carlson H.S., Gibraltar, MI
  • Marc Phillips, Noah Webster Academy, Ionia, MI
  • Joy Carolann Schaefer, Manistee Area S. H.S., Manistee, MI
  • Sonali Rajan, Okemos H.S., Okemos, MI
  • Michael Jaquith, Petoskey H.S., Petoskey, MI
  • Scott Toporek, Petoskey H.S., Petoskey, MI
  • Amanda Hudson, Spring Lake H.S., Spring Lake, MI
  • Stuart Brody, West Bloomfield H.S., West Bloomfield, MI
  • Scott Steven Eckert, St. Anthony Village H.S., Saint Anthony Village, MN
  • Lila Savage, St. Louis Park S. H.S., Saint Louis Park, MN
  • Erica Waddell, Blue Springs South H.S., Blue Springs, MO
  • Amy Richards, Branson H.S., Branson, MO
  • Eric Harkleroad, The Pembroke Hill School, Kansas City, MO
  • Tom Denton, Oakville S. H.S., Saint Louis, MO
  • Dan Barber, Lamar H.S., Meridian, MS
  • Anjlee Mehta, St. Andrew’s Episcopal School, Ridgeland, MS
  • Ashley Ascione, Bigfork H.S., Bigfork, MT
  • Erika Barnhart, Powder River Co. District H.S., Broadus, MT
  • Dennis Lingerfelt, Clyde A. Erwin H.S., Asheville, NC
  • Onnesha Roychoudhuri, East Chapel Hill H.S., Chapel Hill, NC
  • Brandi Childers, Concord H.S., Concord, NC
  • Monica Chen, Jordan H.S., Durham, NC
  • Gregory J. Barlow, The N. C. School of Science and Mathematics, Durham, NC
  • Nathaniel Horner, Leesville Road H.S., Raleigh, NC
  • Rebecca L. Stewart, Pinecrest H.S., Southern Pines, NC
  • Lark Potmesil, Alliance H.S., Alliance, NE
  • Elizabeth Beer, Burke H.S., Omaha, NE
  • Ellen Heitman, Scottsbluff H.S., Scottsbluff, NE
  • Adrienne Valdez, Manchester H.S. West, Manchester, NH
  • Colin Peppard, Cinnaminson H.S., Cinnaminson, NJ
  • Kaitlen Jay Exum, Mahwah H.S., Mahwah, NJ
  • Elana Stein, Frisch Yeshiva H.S., Paramus, NJ
  • Julia Coppock, West Windsor-Plainsboro H.S., Princeton Junction, NJ
  • Joseph Navatto, Somerville H.S., Somerville, NJ
  • Meagan Kelley Murphy, Pope John Xxiii H.S., Sparta, NJ
  • Gabe Carr, Manzano H.S., Albuquerque, NM
  • Bryan Blumenkopf, Shenendehowa H.S., Clifton Park, NY
  • Ryan R. Ludwig, Williamsville East H.S., East Amherst, NY
  • Kelly Ramundo, Islip H.S., Islip, NY
  • Stephen Vider, Long Beach H.S., Lido Beach, NY
  • Rachael Briggs, Marcellus H.S., Marcellus, NY
  • Meghan Leigh Dunn, New Hartford H.S., New Hartford, NY
  • Mary M. Collins, Notre Dame School, New York, NY
  • Rachel Zabarkes, The Spence School, New York, NY
  • Christina Chang, United Nations International School, New York, NY
  • Hillary Waite, Skaneateles H.S., Skaneateles, NY
  • Christopher J. Schnelle, Moeller H.S., Cincinnati, OH
  • Alice Cecelia Fisher, Mt. Notre Dame H.S., Cincinnati, OH
  • Elizabeth Harrow, Mt. Notre Dame H.S., Cincinnati, OH
  • Danielle Lake, Hilliard Darby H.S., Hilliard, OH
  • Nasheet Zaman, Hilliard Davidson H.S., Hilliard, OH
  • Jeanine Ash, Olentangy H.S., Lewis Center, OH
  • Kelley Pozza, Jackson H.S., Massillon, OH
  • Kathryn Newnham, Maumee H.S., Maumee, OH
  • Katie Thorn, Middletown H.S., Middletown, OH
  • Kimberly Ruthsatz, St. Mary Central Catholic, Sandusky, OH
  • Alexander Cole, Shaker Heights H.S., Shaker Heights, OH
  • Kim Boedigheimer, Lehman Catholic H.S., Sidney, OH
  • Jennifer Wilding, Lehman Catholic H.S., Sidney, OH
  • Derek Jarvis, St. John’s Jesuit H.S., Toledo, OH
  • Justin Eskridge, Edmond Memorial H.S., Edmond, OK
  • Heather M. Hartman, Carl Albert H.S., Midwest City, OK
  • James Battiston, Richview Collegiate Institute, Etobicoke, ON, Canada
  • Elizabeth Kyonka, Woburn Collegiate Institute, Scarborough, ON, Canada
  • Tristan P. Nunez, Home Schooled, Ritter, OR
  • Miryam Pomerantz, Lower Merion H.S., Ardmore, PA
  • Bryan Parno, Downingtown S. H.S., Downingtown, PA
  • Joseph Makin, Notre Dame H.S., Easton, PA
  • Jill E. Browning, Manheim Township H.S., Lancaster, PA
  • Laura Elizabeth Kimmel, H.S. for the Creative and Performing Arts, Philadelphia, PA
  • Heather Bowlan, Philadelphia H.S. for Girls, Philadelphia, PA
  • Jacob Bacharach, Laurel Highlands S. H.S., Uniontown, PA
  • Julie Shapiro, North Allegheny S. H.S., Wexford, PA
  • Anthony M. De Gangi, Wyomissing Area S. H.S., Wyomissing, PA
  • William Harris Mc Lellan, Middleton H.S., Charleston, SC
  • Jennifer Etzkin, Riverside H.S., Greer, SC
  • Jennifer Jeanne Bussell, South Carolina Governor’s School for Science & Math Hartsville, SC
  • Elizabeth A. Usry, Myrtle Beach H.S., Myrtle Beach, SC
  • Joseph Cardenas, Brookings H.S., Brookings, SD
  • J. R. Herlihy, St. Thomas More, Rapid City, SD
  • Alyssa Misner, Girls Preparatory School, Chattanooga, TN
  • Rachel White, Girls Preparatory School, Chattanooga, TN
  • Erik Bachman, Jackson Central-Merry H.S., Jackson, TN
  • Kristi Yelverton, Jackson Christian School, Jackson, TN
  • Allen C. McIntyre, Johnston H.S., Laa, Austin, TX
  • Laura Wohlgemuth, McNeil H.S., Austin, TX
  • Anel Cortez, Judson S. H.S., Converse, TX
  • Jenny Yu, J. M. Hanks H.S., El Paso, TX
  • Rebecca E. Bolin, Edward Marcus H.S., Flower Mound, TX
  • Becky Bradford, Marcus H.S., Flower Mound, TX
  • Jennifer Motwani, Western Hills H.S., Fort Worth, TX
  • Shervin Shirvani, Memorial S. H.S., Houston, TX
  • Aliya Jiwani, North Shore S. H.S., Houston, TX
  • Jonathan Ayre, Strake Jesuit College Preparatory, Houston, TX
  • David T. Maa, Strake Jesuit College Preparatory, Houston, TX
  • Sonali Ahluwalia, Taylor H.S., Katy, TX
  • Sherie Carr, Marshall H.S., Marshall, TX
  • Crystal Michelle Jones, Sam Rayburn H.S., Pasadena, TX
  • Jessica Mayle, B.F. Terry H.S., Rosenberg, TX
  • Krisa Benskin, Spring H.S., Spring, TX
  • Audrey Martin, Stephenville H.S., Stephenville, TX
  • Lori Neal, Graham H.S., Bluefield, VA
  • Kristen Loudermilk, Centreville H.S., Clifton, VA
  • Sarah Payne, Cave Spring H.S., Roanoke, VA
  • Kimberly Lugar, Roanoke Catholic School, Roanoke, VA
  • Marcy Crockett, Kempsville H.S., Virginia Beach, VA
  • Kristina Nell Weaver, York County School of the Arts, Williamsburg, VA
  • Kellie Rooney, Eastlake H.S., Redmond, WA
  • Amanda Coplin, Ridgefield H.S., Ridgefield, WA
  • Elizabeth Rolling, Hudson’s Bay H.S., Vancouver, WA
  • Stephanie Seidl, Appleton H.S. West, Appleton, WI
  • Meghan Thoreau, Brown Deer H.S., Brown Deer, WI
  • Eleanor A. Heikkinen, Madison West H.S., Madison, WI
  • Jonathon M. T. Roberts, Manitowoc Lutheran H.S., Manitowoc, WI
  • Courtney Szper, Homestead H.S., Mequon, WI
  • Jennifer Eloranta, Owen-Withee H.S., Owen, WI