Essay Contests » Winners From Previous Years » 1998 The Fountainhead Essay Contest

The Fountainhead Cover

First Place

  • John Perich, Loyola Blakefield HS, Towson, MD

Second Place

  • Carolyn Jacobs, Andover HS, Bloomfield Hills, MI
  • Geoffrey T. Stanton, Brother Rice HS, Bloomfield Hills, MI
  • Craig Platt, Ramapo HS, Franklin Lakes, NJ
  • Smita Krishnamurthy, Beavercreek HS, Beavercreek, OH

Third Place

  • Candice Barfoot, Bonita Vista HS, Chula Vista, CA
  • David Sauvage, Harvard-Westlake School, North Hollywood, CA
  • Michelle Lockyer, Ponderosa HS, Shingle Springs, CA
  • Jennifer Ryer, Deerfield Windsor School, Albany, GA
  • Jason Guyotte, Houston County HS, Warner Robins, GA
  • Kathleen M. Rooney, Downers Grove North HS, Downers Grove, IL
  • Andrew Graff, Edina HS, Edina, MN
  • Jim Carlson, St. Paul’s School, Concord, WA
  • James Judah, Ridgewood HS, Ridgewood, NJ
  • Nicole Mirra, Washington Township HS, Sewell, NJ

Finalist

  • Mary Elizabeth Peterson, St. Bernard Preparatory School, Cullman, AL
  • Roark Maynard, Arkansas School for Mathematics and Sciences, Hot Springs National Park, AR
  • Megan Ybarra, Woodbridge HS, Irvine, CA
  • Margaret Vo, Laguna Hills HS, Laguna Hills, CA
  • Regina Richter, Notre Dame Academy, Los Angeles, CA
  • Rebecca Johnson, Santa Rosa HS, Santa Rosa, CA
  • Christina Harvey, Tahoe-Truckee HS, Truckee, CA
  • Andrew J. Rosenfeld, Caesar Rodney SHS, Camden Wyoming, DE
  • Melanie Maksin, Countryside HS, Clearwater, FL
  • Meagan Galinger, Bloomingdale SHS, Valrico, FL
  • R. Christian Croft, Clarke Central HS, Athens, GA
  • Meghann Schroers, Iolani School, Honolulu, HI
  • Edie Faig, Glenbrook South HS, Glenview, IL
  • Mary McCallister, Pike HS, Indianapolis, IN
  • Aisha Peay, Pike HS, Indianapolis, IN
  • Zach Wendling, Noblesville HS, Noblesville, IN
  • Katie Crooks, Parsons Senior High, Parsons, KS
  • Flora Burstein, Milton Academy, Milton, MA
  • Cecelia Sander, Moberly HS, Moberly, MO
  • Matt Ballin, Oyster River HS, Durham, NH
  • Jeffrey Davidson, Reno HS, Reno, NV
  • Anselm T. McClain, Smithtown HS, Smithtown, NY
  • Russell Weiss, Valley Stream Central HS, Valley Stream, NY
  • Kimberly Ruthsatz, St. Mary Central Catholic, Sandusky, OH
  • Justin Akers, Northwest Classen HS, Oklahoma City, OK
  • Emily Gust, Central Catholic HS, Portland, OR
  • Bryn Thorsson, Pleasant Valley HS, Brodheadsville, PA
  • Erin Teeple, Mount Lebanon SHS, Pittsburgh, PA
  • Emily Schmidt, Girls Preparatory School, Chattanooga, TN
  • Brennan Gage, Oak Ridge HS, Conroe, TX
  • Sarah Elizabeth McDowell, Granger HS, West Valley City, UT
  • Raymond Hain, Seton Home Study School, Front Royal, AL
  • Shauna Morin, Columbus HS, Marshfield, WI
  • Carolyn Wilson, Canadian Academy, Higashinada-Ku Kobe, Japan

Semi-Finalist

  • Susan Jane Dotson, Hazel Green HS, Hazel Green, AL
  • Lisa-Marie France, Alma HS, Alma, AR
  • Rose Ellen Weber, Highland HS, Higley, AZ
  • Renate M. Gray, Moon Valley HS, Phoenix, AZ
  • Jennifer Young, Canyon Del Oro HS, Tucson, AZ
  • Mike Pawlik, Catalina Foothills HS, Tucson, AZ
  • Hourng Kaing, Mark Keppel HS, Alhambra, CA
  • Heather Roberts, Beaumont HS, Beaumont, CA
  • Aviva Goldmann, Costa Mesa HS, Costa Mesa, CA
  • Brandon Berg, Valhalla HS, El Cajon, CA
  • Alin Severance, Sunny Hills HS, Fullerton, CA
  • Jason Liang, Troy HS, Fullerton, CA
  • Monica Lobeck, San Benito HS, Hollister, CA
  • Domi Le, Livermore HS, Livermore, CA
  • Sarah Daigh, Long Beach Polytechnic HS, Long Beach, CA
  • Stephanie F. Kyriazis, Mission Viejo HS, Mission Viejo, CA
  • Megan Long, San Marin HS, Novato, CA
  • Stephanie Gianopoulos, Emerson Honors HS, Orange, CA
  • Amanda Lee Platten, Arlington HS, Riverside, CA
  • Corey Chapman, Clairemont HS, San Diego, CA
  • Sara Gail Bodde, San Marcos HS, San Marcos, CA
  • Lillian Meslis, Tahoe-Truckee HS, Truckee, CA
  • Melissa S. Wilkinson, Smoky Hill HS, Aurora, CO
  • Laurel Fisher, Liberty HS, Colorado Springs, CO
  • Marti Page, Cherry Creek HS, Englewood, CO
  • Autumn Egan, Sheridan HS, Sheridan, CO
  • Dan Tuhus-Dubrow, Hamden HS, Hamden, CT
  • Andrew Peek, The Hotchkiss School, Lakeville, NY
  • Jennifer Mays, Dunedin HS, Dunedin, FL
  • Kimberly Anne Kelly, Eau Gallie HS, Melbourne, FL
  • Joshua VanVeld, Lely HS, Naples, FL
  • Hillary Maki, Bishop Moore HS, Orlando, FL
  • Christy N. Dillard, A.R. Johnson Engineering Magnet School, Augusta, GA
  • Jacob Nathaniel Thomas, Central Fellowship Christian Academy, Macon, GA
  • Barbara Jordan, Lewis Central HS, Council Bluffs, IA
  • Jana Bodensteiner, Linn-Mar HS, Marion, IA
  • Nick J. Bruellman, West Bend-Mallard Community HS, West Bend, IA
  • Jodi N. Johnston, Boise, ID
  • Morgan Wylie, Coeur D’Alene HS, Coeur D Alene, ID
  • Heidi Robbins, Madison HS, Rexburg, ID
  • Zachary Shipp, Illinois Mathematics and Science Academy, Aurora, IL
  • Jeff Hemmer, Belleville East HS, Belleville, IL
  • Alicia Jablonski, Mother McAuley HS, Chicago, IL
  • Jon Lanman, Dupo HS, Dupo, IL
  • Erin Joy Morrow, Joliet West HS, Joliet, IL
  • Jacob Hartmann, Benet Academy, Lisle, IL
  • Anne Timberlake, Bloomington HS South, Bloomington, IN
  • Karl Staser, Memorial HS, Evansville, IN
  • Aaron D. Johnson, Pike HS, Indianapolis, IN
  • Kelli A. Whiteman, Norwell HS, Ossian, IN
  • Meghan Triplett, Zionsville Community HS, Zionsville, IN
  • Alla Jezmir, Blue Valley North HS, Overland Park, KS
  • Michael Phelan, Covington Latin School, Covington, OH
  • Andrew Tekippe, A.M. Barbe HS, Lake Charles, LA
  • Michael Trestman, Isidore Newman School, New Orleans, LA
  • Chiraag Bains, Chelmsford, MA
  • Beverly Prewitt, Worcester Country School, Berlin, DE
  • Michael Way Jr., Dematha Catholic HS, Hyattsville, MD
  • Kristen Lee Harbertson, Severna Park HS, Severna Park, MD
  • Arlene Ducao, Dulaney HS, Timonium, MD
  • Rose E. Gordon, Old Orchard Beach HS, Old Orchard Beach, ME
  • Christina Helminen, Calumet HS, Calumet, MI
  • Misty Hensley, Clarkston HS, Clarkston, MI
  • Shaun Manning, Clarkston HS, Clarkston, MI
  • Gail Travis, Dearborn HS, Dearborn, MI
  • Dan Nemser, East Lansing HS, East Landsing, MI
  • Jennifer Gallinat, Carman-Ainsworth HS, Flint, MI
  • Amy McClung, L’Anse Creuse HS, Harrison Township, MI
  • Austin Dingwall, Mattawan HS, Mattawan, MI
  • Carrie Arnold, West Bloomfield HS, West Bloomfield, MI
  • Jay Strader, Breck School, Minneapolis, MN
  • Kathryn Devine, Mayo HS, Rochester, MN
  • Bill Owens, Mayo HS, Rochester, MN
  • Julie Saltman, Parkway Central HS, Chesterfield, MO
  • Liz Parker, McCluer HS, Florissant, MO
  • Rachelle Cauthon, Liberty HS, Liberty, KS
  • Ashley Varner, Central HS, Saint Joseph, MO
  • Jonathan Isaac Friend, Glendale HS, Springfield, MO
  • Brad N. Weikel, Sentinel HS, Missoula, MT
  • Brandee Strickland, Orange HS, Hillsborough, NC
  • Darcy Bakkegard, Valley City HS, Valley City, ND
  • Randi Curtiss, Alliance HS, Alliance, NE
  • Heidi Hochstetler, Shickley Public School, Shickley, NE
  • Claire Barnett, Pinkerton Academy, Derry, NH
  • Laura Bigelow, Hollis/Brookline HS, Hollis, NH
  • Douglas K. Smith, Hopkinton HS, Hopkinton, NH
  • Mark Grube, West Morris Central HS, Chester, NJ
  • Won Park, Ramapo HS, Franklin Lakes, NJ
  • Whitney M. Smith, Morristown HS, Morristown, NJ
  • Amanda O’Brien, Rancocas Valley Regional HS, Mount Holly, NJ
  • Michael Cheng, Roxbury HS, Succasunna, NJ
  • John M. De Palma, Roxbury HS, Succasunna, NJ
  • Christina Gressianu, Wayne Hills HS, Wayne, NJ
  • Megan Canter, West Orange HS, West Orange, NJ
  • Dominick Petruso, Edward R. Murrow HS, Brooklyn, NY
  • Laura D’Allaird, Shenedehowa HS, Clifton Park, NY
  • Christine Lin, Williamsville East HS, East Amherst, NY
  • Danielle Spratt, Ellenville HS, Ellenville, NY
  • Jonathan Kaufman, The Wheatley School, Old Westbury, NY
  • Renee Messier, Schenectady HS, Schenectady, NY
  • Kathleen Atlas, Minisink Valley HS, Slate Hill, NY
  • John J. Thrasher IV, Centerville HS, Centerville, OH
  • Amy Hoffman, Ursuline Academy, Cincinnati, OH
  • Jennifer C. O’Connell, Grandview Heights HS, Columbus, OH
  • Brendan Inscho, Wayne HS, Huber Heights, OH
  • Sara Pavlovich, Western Reserve Academy, Hudson, OH
  • Wendy Witteveen, Maumee HS, Maumee, OH
  • Sarah Lawson, Madison HS, Middletown, OH
  • Christina Maynard, Riverside HS, Painesville, OH
  • Vanessa Catanzaro, Springfield North HS, Springfield, OH
  • Leah Smith, Stow-Munroe Falls HS, Stow, OH
  • Jaime Pavillard, Westmoore HS, Oklahoma City, OK
  • Mary Ann Lumsden, Estacada HS, Estacada, OR
  • Amylyn Woolley, Gold Beach HS, Gold Beach, CA
  • Brooke Bollman, Shade HS, Cairnbrook, PA
  • Bradley Fiske, Hegel Gymnasium, Downingtown,
  • Colleen B. Kennedy, Indiana Area SHS, Indiana, PA
  • Zachary A. C. Holbrook, Cumberland Valley HS, Mechanicsburg, PA
  • Joni Beth Perry, Cumberland Valley HS, Mechanicsburg, PA
  • Amanda Argentieri, East Providence SHS, East Providence, RI
  • Stacey Dipalma, Lincoln HS, Lincoln, RI
  • Holly Presley, Girls Preparatory School, Chattanooga, TN
  • Diane Wollaber, Fred J. Page HS, Franklin, TN
  • Carrie L. R. Hupp, Murfreesboro, TN
  • Amy Dickinson, Cooper HS, Abilene, TX
  • Barbara Hidalgo-Sotelo, Lbj HS, Austin, TX
  • Janani Subramanian, Bellaire HS, Bellaire, TX
  • Natalie Carnes, Conroe HS, Conroe, TX
  • Emil Schutte, Highland Park HS, Dallas, TX
  • Sarah L. Moorhead, Mirabeau B. Lamar HS, Houston, TX
  • Sonali Ahluwalia, Taylor HS, Katy, TX
  • Candace Hobson, B.F. Terry HS, Rosenberg, TX
  • Meredith Seaton, S.H. Rider HS, Wichita Falls, TX
  • Jennifer Herbert, Jordan HS, Sandy, UT
  • Emily Parry, Bingham HS, South Jordan, UT
  • Ryan McElroy, Charlottesville HS, Charlottesville, VA
  • Megan Thorsen, Bainbridge Island HS, Bainbridge Island, WA
  • Darren Lund, Newport HS, Bellevue, WA
  • Alder Keleman, Eastmont HS, East Wenatchee, WA
  • Adam Cunningham, Moses Lake HS, Moses Lake, WA
  • Amber Hardwick, South Kitsap HS, Port Orchard, WA
  • Curtis Russell, Richland HS, Richland, WA
  • Mary Quinn, North Central HS, Spokane, WA
  • Whitney Duchein, Curtis SHS, University Place, WA
  • Laura Buchner, Chippewa Falls HS, Chippewa Falls, WI
  • Michael J. Hoes, Notre Dame Academy, Green Bay, WI
  • Michael Wilson, East HS, Cheyenne, WY
  • Terrence Chan, Burnaby Central Secondary School, Burnaby, BC, Canada
  • Laura Brent, Gravenhurst HS, Gravenhurst, ON, Canada
  • Sarah Crowhurst, Westlane Secondary, Niagara Falls, ON, Canada