Essay Contests » Winners From Previous Years » 2011 Anthem Essay Contest

Anthem Cover

First Place

  • Lily Zhang, North Allegheny Intermediate School, Wexford, PA Read Essay

Second Place

  • Clarissa Grunwald, Easton Area High School, Easton, PA
  • Claire Lee, Chapin School, New York, NY
  • Hannah Mohr, Contemporary Education Academy, Bozeman, MT
  • Ajay Prabhat, Colts Neck High School, Marlboro, NJ
  • Cayla Yasukochi, Corona del Mar High School, Newport Beach, CA

Third Place

  • Janet Chen, Fairview High School, Broomfield, CO
  • Will Emery, Granville Middle School, Granville, OH
  • David Gouldthorpe, Skyline High School, Mesa, AZ
  • Andrew Lin, Radnor High School, Villanova, PA
  • Kimberly Merkel, Roncalli High School, Indianapolis, IN
  • Brendan Pierce, Scotch Plains-Fanwood High School, Fanwood, NJ
  • Amy Shen, Henry M. Gunn High School, Los Altos Hills, CA
  • Esther Taati, St. Mary’s High School, Raleigh, NC
  • Jonathan Whalen, Knoch High School, Saxonburg, PA
  • Connie Zhang, Columbus Academy, Dublin, OH

Finalists

  • Leigh Abramson, Scotch Plains-Fanwood High School, Scotch Plains, NJ
  • Noah Ballard, Landmark Christian School, Fairburn, GA
  • Erin Barton, Downingtown High School West, Downingtown, PA
  • Sarah Bearman, Skyline High School, Apache Junction, AZ
  • Alex Blutman, Palo Verde High School, Las Vegas, NV
  • Rachel Boone, Phoenixville Area High School, Phoenixville, PA
  • Sam Brenner, Seminole High School, Sanford, FL
  • Brooke Bullek, Hanover Area Junior Senior High School, Hanover, PA
  • Jake Campbell, West Orange High School, Windermere, FL
  • Leila Chang, Rodney Thompson Middle School, Stafford, VA
  • Alex Chen, Seminole High School, Sanford, FL
  • Katie Cheng, West Aurora High School, Aurora, IL
  • Patrick Coen, Xaverian High School, New York City, NY
  • Graham Cousins, Kittanning Senior High School, Kittanning, PA
  • Alex Crawford, Schroeder High School, Webster, NY
  • Eleanor Creedon, Henrico High School, Glen Allen, VA
  • Evan Dulaney, Anderson Preparatory Academy, Anderson, IN
  • Sarah Fakler, Xavier College Preparatory, Phoenix, AZ
  • Chiara Galssetti, University High School, Irvine, CA
  • Rachel Gillespie, Citrus Valley High School, Highland, CA
  • Phoenix Goldstein, West Geauga High School, Chesterland, OH
  • Katie Guyot, Lawrence Free State High School, Lawrence, KS
  • Nick Haile, Lassiter High School, Marietta, GA
  • Jordan Hennessee, Easley High School, Easley, SC
  • Jaclyn Hoffman, Berlin High School, Berlin, CT
  • Justin Hunsaker, Skyline High School, Mesa, AZ
  • Kevin Hwang, Athens High School, Athens, OH
  • Juliette Kang, Chapin School, New York, NY
  • Mahdi Kassam, Seminole High School, Sanford, FL
  • Samantha Konicki, Crown Point High School, Crown Point, IN
  • Anna Matlin, Governor Livingston High School, Berkeley Heights, NJ
  • Nicole Michelson, University High School, Irvine, CA
  • Natalie Noblett, Elk Grove High School, Elk Grove, CA
  • Chandler Pearson, Pearson Christian Homeschool, Port Allen, LA
  • Alyson Priest, Berkmar High School, Duluth, GA
  • Rachel Rabideau, R. J. Grey Junior High School, Acton, MA
  • Sneha Rajan, Henrico High School, Glen Allen, VA
  • Apeksha Singh, Quartz Hill High School, Lancaster, CA
  • Urvi Sinha, East Mecklenburg Senior High School, Pineville, NC
  • Brandon Stickels, Marysville Getchell High School, Marysville, WA
  • Alexander Stout, Skyline High School, Mesa, AZ
  • Katie Tencza, John P. Stevens High School, Edison, NJ
  • David Udelson, Bow High School, Bow, NH
  • Kathryn Wong, Monta Vista High School, Cupertino, CA
  • Jacob Worthington, Orem High School, Orem, UT

Semi-Finalists

  • Emily Adamson, Douglas Freeman High School, Richmond, VA
  • Rachel Adlis, Clear Falls High School, League City, TX
  • Elena Anderson, The Bronx High School Of Science, Bronx, NY
  • Kenneth Au, Downingtown High School West, Downingtown, PA
  • Jared Auton, Pikeville High School, Pikeville, KY
  • Vera Benkoil, The Bronx High School of Science, New York, NY
  • Daniel Bevan, East Brunswick High School, East Brunswick, NJ
  • Sarah Biggert, Hilliard Davidson High School, Columbus, OH
  • Abby Bohrer, Hillcrest High School, Ammon, ID
  • Sarah Bonnarens, Kentucky Country Day School, Prospect, KY
  • Isabel Bradley, John Adams High School, South Bend, IN
  • Thomas Breslin, Riverside High School, Greer, SC
  • Amber Brough, Terre Haute South Vigo High School, Terre Haute, IN
  • Ellis Brown, Mary Institute and Saint Louis Country Day School, Saint Louis, MO
  • Helene Brown, Homeschool, Tucson, AZ
  • Gavin Browning, Hurricane Middle School, Hurricane, UT
  • Stephanie Byars, Station Camp High School, Hendersonville, TN
  • Gavin Campbell, Palmer Ridge High School, Monument, CO
  • Stephanie Chen, Harker Upper School, Cupertino, CA
  • Karizma Chhabra, The Bronx High School of Science, Flushing, NY
  • Yun Sang Choi, California Academy of Mathematics and Science, Torrance, CA
  • Mark Chung
  • Dylan Clark, Ring Lardner Middle School, Niles, MI
  • Andrea Clements, Heritage High School, Lynchburg, VA
  • Chris Collum, Porter High School, Porter, TX
  • Sidarth Conjeevaram, Lynbrook High School, San Jose, CA
  • Megan Conrow, Schroeder High School, Webster, NY
  • Riley Coyle, Elk Grove High School, Elk Grove, CA
  • Sara Czafit, Seminole High School, Sanford, FL
  • Ianna Dalina, Terre Haute South Vigo High School, Terre Haute, IN
  • Laura Dameron, St. Mary’s High School, Raleigh, NC
  • Michael Darby, Xaverian High School, Staten Island, NY
  • Ashley De Peri, Franklin High School, Franklin, TN
  • Laura Dedecker, Bishop Miege High School, Kansas City, MO
  • Patrick Delong, East Brunswick High School, East Brunswick, NJ
  • Madeline Demarco, Brighton High School, Brighton, MI
  • Dana Drecksel, Pocatello High School, Pocatello, ID
  • Ben Duong, Timber Creek High School, Orlando, FL
  • Alyssa Eatherly, Seminole High School, Sanford, FL
  • Grace Ferri, Austin Preparatory School, Saugus, MA
  • Emily Fesnak, Gwynedd Mercy Academy High School, Lansdale, PA
  • Noah Fields, Thousand Oaks High School, Thousand Oaks, CA
  • Claire Finkbeiner
  • Sarah Finnemore, Skowhegan High School, Norridgewock, ME
  • Jeffrey Fiorentino, Downingtown High School West, Downingtown, PA
  • Andy Foy, Concord community High School, Elkhart, IN
  • Ian Gabalski, Webster Thomas High School, Webster, NY
  • Robert Garza, Weslaco High School, Weslaco, TX
  • James Gregory, Gregory Homeschool, Mendon, IL
  • Mitch Hall, Downingtown High School West, Downingtown, PA
  • Stephen Hall, St. Vincent-St. Mary High School, Fairlawn, OH
  • Greg Hamilton, Willard High School, Willard, MO
  • Madeleine Han, Dougherty Vally High School, San Ramon, CA
  • Austin Hanna, Flour Bluff Junior High School, Corpus Christi, TX
  • Kaitlin Harris, Elk Grove High School, Elk Grove, CA
  • Kirsten Hawk, Elk Grove High School, Elk Grove, CA
  • Sierra Heil, Edwardsville High School, Edwardsville, IL
  • Brianna Heldt, Downingtown High School West, Downingtown, PA
  • Emma Hendryx, Bow High School, Bow, NH
  • Julia Holter, Victor Central School District, Fishers, NY
  • Alyssa Homan, Marion Local Schools, Chickasaw, OH
  • Abigail Hooker, Dobyns Bennett High School, Kingsport, TN
  • Kaelan Hoppe, Hamilton High School, Chandler, AZ
  • Meg Jacoby, Glen Allen High School, Glen Allen, VA
  • Cheyenne Jewell, South Hardin High School, Eldora, IA
  • Charlotte Johnstone, Skowhegan High School, Skowhegan, ME
  • Grayson Jones, Dobyns Bennett High School, Rogersville, TN
  • Alexis Julovich, St. Richard’s School, Zionsville, IN
  • Sonya Kapoor, Hilliard Darby High School, Hilliard, OH
  • Emily Kiehn, Rutherford High School, Panama City, FL
  • Kimmee Kim, St. Margaret’s Episcopal School, Aliso Viejo, CA
  • Ethan Knowles, Lisbon High School, Lisbon Falls, ME
  • George Koglmeier, Mariemont High School, Cincinnati, OH
  • Fumika Kotobuki, Granada Hills Charter High School, Chatsworth, CA
  • Emily Krasinski, West Aurora High School, Aurora, IL
  • Avery Kratzer, Wantagh High School, Wantagh, NY
  • Nicholas Kujawski, Crown Point High School, Crown Point, IN
  • Christopher Kulwik, Walled Lake Central High School, Wolverine Lake, MI
  • Ian Kurtz, Daniel Boone Area High School, Douglassville, PA
  • Celine Kwon, Phillips Academy, Andover, MA
  • Christine Lai, Cherry Creek High School, Englewood, CO
  • Olivia Laughter, Douglas Freeman High School, Richmond, VA
  • Liem Le, Covington Catholic High School, Fort Wright, KY
  • Riley Lesman, Central High School, Portage, MI
  • Calvin Li, East Brunswick High School, East Brunswick, NJ
  • Kim Lilienthal, Station Camp High School, Hendersonville, TN
  • Irasec Liz, Mott Hall High School, New York, NY
  • Hannah Long, Terre Haute South Vigo High School, Terre Haute, IN
  • Marshall Makk, St. Xavier High School, Louisville, KY
  • Amanda Marcinko, Timber Creek High School, Orlando, FL
  • Kristen Marino, Mount Sinai High School, Mount Sinai, NY
  • Dana Martin, Easley High School, Easley, SC
  • Rodcelyn Matienzo, La Quinta High School, Indio, CA
  • Christa Maxwell, Easton Area High School, Easton, PA
  • Anna Meyer, Robbinsdale Cooper High School, Golden Valley, MN
  • Paige Miller, Orange County High School of the Arts, Miller Place, NY
  • Christy Mills, Victor High School, Victor, NY
  • Molly Minnen, North Springs High School, Atlanta, GA
  • Ashley Molnar, Hilliard Davidson High School, Hilliard, OH
  • Alexandra Muck, Knoch High School, Butler, PA
  • Marisa Natale, Home School, North Attleboro, MA
  • Nathen Navon, Palisades Charter High School, Los Angeles, CA
  • Jannatul Nayeem, Henrico High School, Glen Allen, VA
  • Serena Ngoh, Henrico High School, Glen Allen, VA
  • Jack Niebrugge, St. Anthony of Padua High School, Effingham, IL
  • Marina Noblett, Elk Grove High School, Elk Grove, CA
  • Shelby Oleksa, Lake Havasu High School, Lake Havasu City, AZ
  • Esther Oloff, Skyline High School, Idaho Falls, ID
  • Dylan Oncken, West Aurora High School, Aurora, IL
  • Jace O’Ravez, Enterprise High School, Redding, CA
  • Alyssa Ortiz, Willow Canyon High School, Surprise, AZ
  • David Page, Roncalli High School, Indianapolis, IN
  • Rose Paneno, El Molino High School, Santa Rosa, CA
  • Priya Pasricha, East Brunswick High School, East Brunswick, NJ
  • Kathryn Patrick, Palmer Ridge High School, Palmer Lake, CO
  • Kathleen Patrick, Joilet West High School, Joliet, IL
  • Amanda Pavot, Crown Point High School, Crown Point, IN
  • Joe Pearman, Rosemount High School, Rosemount, MN
  • Jeffrey Picariello, Hammonton High School, Folsom, NJ
  • Eddie Popescu, Rancho Buena Vista High School, Vista, CA
  • Anthony Pronichenko, Palisades Charter High School, Los Angeles, CA
  • Cheryl Puryear, Henrico High School, Glen Allen, VA
  • Katie Quinn, Courtland High School, Spotsylvania, VA
  • Samantha Rafalowski, Henrico High School, Glen Allen, VA
  • Stephen Rakoczy, Phoenixville Area Senior High School, Phoenixville, PA
  • Kamia Rathore, Seven Lakes High School, Katy, TX
  • Deepti Ravi, East Brunswick High School, East Brunswick, NJ
  • Laura Ribble, Hilliard Bradley High School, Galloway, OH
  • Gabriella Richard, St. Mary’s High School, Raleigh, NC
  • Melissa Richards, Derry Area High School, Derry, PA
  • Esther Rodriguez, The Bronx High School of Science, Bronx, NY
  • Kenna Roland, Lamar High School, Lamar, MO
  • Joshua Rooney, Faith Heritage Academy, Whiteville, TN
  • Christina Rosendahl, Westlake High School, Austin, TX
  • Saba Saberi, Palisades Charter High School, Los Angeles, CA
  • Ellery Sadler, Homeschool, Gloucester, VA
  • Daniela Santamarina, Park Vista Community High School, Lake Worth, FL
  • Vanessa Santos, Reseda Senior High School, Winnetka, CA
  • Alexander Saunders, El Molino High School, Cazadero, CA
  • Elizabeth Scannell, Stratford High School, Goose Creek, SC
  • Erin Schaeffer, Norwich Free Academy, North Franklin, CT
  • Maggie Schmaedick, Henry D. Sheldon High School, Eugene, OR
  • Hannah Schmidt, Henrico High School, Glen Allen, VA
  • Nicole Schow, Palmer Ridge High School, Monument, CO
  • Emma Schulte, Brighton High School, Brighton, MI
  • E. J. Schwartz, Scotch Plains-Fanwood High School, Scotch Plains, NJ
  • Allison Scribe, Mathews High School, Hallieford, VA
  • Rylan Setness, Park River High School, Park River, ND
  • Yingying Shang, Conestoga High School, Paoli, PA
  • Phillip Shepard, Northmont High School, Dayton, OH
  • Darwin Shire, Independence High School, Independence, KS
  • Peyton Sikorski, Willow Canyon High School, Surprise, AZ
  • Allison Silverman, Menlo-Atherton High School, San Francisco, CA
  • Karanbir Singh, Kentridge Senior High School, Kent, WA
  • Mamie Smith, McIntosh High School, Peachtree City, GA
  • Morgan Spaulding, Boston Latin School, Charlestown, MA
  • Nick Stanley, Pickerington Central High School, Reynoldsburg, OH
  • Jessica Steigerwald, Forest Grove High School, Forest Grove, OR
  • Deaven Theriault, Ludlow Senior High School, Ludlow, MA
  • Michaela Townsend, Piggott High School, Piggott, AR
  • Tessa Trimble, Desert Hills Middle School, St. George, UT
  • Rachel Truong, West Ranch High School, Valencia, CA
  • Vincenzo Volpe, St. Vincent-St. Mary High School, Cuyahoga Falls, OH
  • Chris Waddell, Walter Murray Collegiate, Saskatoon, SK, Canada
  • Brennan Wakey, Springfield High School, Springfield, IL
  • Michael Walker, Pickerington Central High School, Pickerington, OH
  • Kianna Wan, Don Mills Collegiate Institute, Toronto, ON, Canada
  • Anna Wang, Port Moody Senior Secondary School, Coquitlam, BC, Canada
  • Rebecca Weidman, Schroeder High School, Webster, NY
  • Connor Wilkinson, River Ridge High School, Woodstock, GA
  • Alex Wilson, Lake Havasu High School, Lake Havasu City, AZ
  • George Wolcott, Moscow Senior High School, Moscow, ID
  • Benjamin Yi, Eaglebrook School, Towaco, NJ
  • Angel Zhang, Lake Ridge Academy, Westlake, OH
  • Julia Zuercher, Deep Run High School, Glen Allen, VA