Essay Contests » Winners From Previous Years » 2005 Anthem Essay Contest

Anthem Cover

First Place

  • Julie Schwartzwald, Grossmont High School, El Cajon, CA Read Essay

Second Place

  • Adam Baugher, Odyssey Academy, Rochester, NY
  • Bennett Bradley, Rowan County Senior HS, Morehead, KY
  • Jennifer Hall, Santiago High School, Corona, CA
  • Benjamin Leibowicz, John L. Miller Great Neck HS, Great Neck, NY
  • Jonathan Samuelson, Tarpon Springs HS, Tarpon Springs, FL

Third Place

  • Anna Besyakova, Clear Lake High School, TX
  • Meredyth Bowden, Easley High School, Easley, SC
  • Brent Ellis, Terre Haute South Vigo HS, Terre Haute, IN
  • Elizabeth Faiella, Home Schooled, Northwood, NH
  • Jasmine Hwang, Irvine High School, Irvine, CA
  • Kimberly Li, Plainsboro, NJ
  • Zahra Qureshi, Clarkson Secondary School, Mississauga, ON, Canada
  • Isabel Salovaara, Whitney M. Young High School, Chicago, IL
  • Ebony V. A. Wilson, College of Early Learning, Columbia, SC
  • Gary Zhang, Columbus Academy, Dublin, Ohio

Finalist

  • Whitney Bingham, Spring Grove Public School, Spring Grove, MN
  • Katie Blundell, North Warren Regional HS, Blairtown, NJ
  • Benjamin Bregman, Millburn High School, Short Hills, NJ
  • Meng Chen, Klein High School, Spring, TX
  • Tabitha Champeau, Clarkstown Senior High School, New City, NY
  • Serafine Chen, The Harker School, Cupertino, CA
  • Marilyn Chiu, Irvine High School, Irvine, CA
  • Luke Christensen, Grayson High School, Grayson, GA
  • Bianca Copello, Brookwood High School, Lilburn, GA
  • Tom Corsus, Ravenscroft School, Raleigh, NC
  • Julianne Dome, Irvine High School, Irvine, CA
  • Sophia Ebel, Riverside High School, Durham, NC
  • Sasha Englemann, Pacific Palisades Charter HS, Pacific Palisades, CA
  • Alta Fang, La Jolla High School, San Diego, CA
  • Zeke Flom, McClintock High School, AZ
  • Claire Foster, Ladywood High School, Livonia, MI
  • Carmen Garcia, Rancho Buena Vista High School, Vista, CA
  • Amanda Gault, Clonlara, Commerce, Twp, MI
  • Brooke Grasberger, Salem High School, Salem, MA
  • Katie Greene, Dulaney High School, Lutherville, MD
  • Ellington Griffin, Grand Junction High, Grand Junction, CO
  • Ryan Fitzgerald, Faith Christian School, Burlington, WI
  • Michelle Haffner, Cottonwood, CA
  • Daniel Hall, Easley High School, Easley, SC
  • Kay Halverson, homeschooled, Suffolk, VA
  • Daniel Hollingshead, The Altamont School, Birmingham, AL
  • Michael Hu, Dulaney High School, Timonium, MD
  • Scott Huang, John L. Miller Great Neck North HS, Great Neck, NY
  • Anna Kellund, Los Alamos, NM
  • Sarah Mallough, Irvine High School, Irvine, CA
  • Ben Mehling, Chattahoochee High School, Alpharetta, GA
  • Stephanie Moon, Sunny Hills High School, Fullerton, CA
  • Edward Novara, Lake Shore High School, Angola, NY
  • Nicole Olson, Anoka High School, Andover, MN
  • Tony Poor, Bay High School, Panama City, FL
  • Brice Randolph Eidson, Brookwood High School, Lilburn, GA
  • Alyssa Ruege, Charles M. Russell High School, Great Falls, MT
  • Colton Rupp, Olympus High School, Salt Lake City, UT
  • Michael SahiMI Irvine High School, Irvine, CA
  • Natalie Spencer, Saratoga High School, Saratoga, CA
  • Emily Storms, VanDamme Academy, Laguna Hills, CA
  • Angela Torney, Los Alamos High School, Jemez Springs, NM
  • Kathryn Tucker, Yucca Valley HS, Yucca Valley, CA
  • Hannah Whitman Frankel, Brookwood HS, Snellville, GA
  • Ray Xiong, White Station High School, Cordova, TN

Semi-Finalist

  • Michelle Addington, H.M. Jackson High School, Bothell, WA
  • Sarah Adlis, Clear Lake High School, Seabrook, TX
  • Jordan Amspacher, Birdville High School, N. Richland Hills, TX
  • Wesley Andrews, Richmond, VA
  • Steven Asquith, South-Doyle High School, Knoxville, TN
  • Brendan Ayer, Mariemont HS Cincinnati, OH
  • Patricia Bacalao, Cypress Falls, Houston, TX
  • Jeffrey Baer, Thornhill, ON
  • CanadaCharlotte Ballard, Cinco Ranch High School, Katy, TX
  • Mary Baysinger, Owasso High School, Owasso, OK
  • Byron Berstein, Birmingham High School, CA
  • Meredith Bird, Adirondack Central HS, West Leyden, NY
  • Jody Blaylock, Jacksonville, FL
  • Hank Blume, Richland Northeast High School, Columbia, SC
  • Thomas Boyd, Cinco Ranch Katy, TX
  • Michelle Brault, Massena High School, Massena, NY
  • Eric Brentlinger, Jeffersontown High School, Louisville, KY
  • Tessa Brow, Abraham Lincoln High School, Council Bluffs, IA
  • Emerson Brown, Valdosta High School, Valdosta, GA
  • Megan N. Brown, Richland Northeast HS, Columbia, SC
  • Katie Browning, Skyline High School, Idaho Falls, ID
  • Maria Brundage, Dexter High School, Dexter, MI
  • Sean Buckley, Sickles High School, Tampa, FL
  • Brianna Cahill, Heritage High School, Vancouver, WA
  • Ashley Callanan, Seminole High School, Chuluota, FL
  • Josh Carpenter, Riverside High School, Rougemont, NC
  • Aleena Cherian, Clarkstown High School, North New City, NY
  • Lillian Chou, Alpharetta High School, Alpharetta, GA
  • Marion Coe, Beloit Memorial High School, Clinton, WI
  • Mark Cowan, Henry Ford II, Sterling Heights, MI
  • Alyssa Cross, Meyersdale, PA
  • Andrew Crymes, North Pulaski High School, Jacksonville, AR
  • Chris Dahl, Jeffersontown High School, Louisville, KY
  • Ashlie Daubert, Hanover Area HS, Honover Twp., PA
  • Maren Davis, VanDamme Academy, Laguna Hills, CA
  • Emma Davis, Lewisville High School, Norh Lewisville, TX
  • Sarah Davis, Northshore High School, Slidell, LA
  • Ishita Desai, Rancho Buena Vista High School, Vista, CA
  • Matthew Dollet-Hemphill, VanDamme Academy, Laugna Hills, CA
  • Joseph Dombrosky, Winston Churchill High School
  • Kate Donovan, Mariemont HS, Cincinnati, OH
  • Caitlin Driscoll, North Salem High School, Somers, NY
  • Sarah Dubea, West Felencia High School, St. Francisville, LA
  • Matthew Dyck, Salisbury Composite HS, Sherwood Park, AB
  • Erin Elbel, Bitburg American High School, APO, AE
  • Marci Elpers, Dobyns-Bennett High School, Kingsport, TN
  • Martin Ertlschweiger, Valdosta High School, Valdosta, GA
  • Doyle Evins, Douglas High School, Douglas, WY
  • Megan Exton, Victor Central School, Victor, NY
  • Lori Felske, Whitehall-Yearling High School, Whitehall, OH
  • Rachel Ferrell, Irvine HS, Irvine, CA
  • Alex Fialho, Juniperro Serra High School, San Diego, CA
  • Amanda Fincher, Monroe, NC
  • Andrew Fish, Fairfield Ludlowe High School, Fairfield, CT
  • Preston Folkman, Fremont High School, Warren, UT
  • Aubrie Forsyth, Los Alamos, NM
  • Kurt Fraivillig, Clear Lake High School, Seabrook, TX
  • Carolyn Freney, Rockville High School, Vernon, CT
  • Rebecca Furdek, Clintonville High School, Clintonville, WI
  • Alicia Garza, Cinco Ranch High School, Katy, TX
  • Theresa Geiger, Illinois Mathematics and Science Academy, Algonquin, IL
  • Jessica Gillespie, Urbana High School, Frederick, MD
  • Christian Gomez, Bronx Leadership Academy High School, Bronx, NY
  • Alexander Gororits, Alpharetta High School, Alpharetta, GA
  • Jonathan Gould, Parry McCluer High School, Buena Vista, VA
  • Michael Gould, John L. Miller Great Neck North HS, Great Neck, NY
  • Alia Grafenstein, Baldwin Woodville High School, Wilson, WI
  • Julian S. Green, Richland Northeast High School, Columbia, SC
  • Johara Hall, Rabat American School
  • Lisa Hall, McPherson High School, McPherson, KS
  • Michael Hardcastle, F.W. Springstead HS, Spring Hill, FL
  • Sasha Harden, McPherson High School, McPherson, KS
  • Ronald Hatt, Freedom Area High School, New Brighton, PA
  • Stuart Hedgpeth, Riverside High School, Durham, NC
  • Laura Huaman, Wilde Lake High School, Columbia, MD
  • Annette Hyla, Mesquite HS Gilbert, AZ
  • Joanna Johnson, Hartford High School, Wilder, VT
  • Lindsay Johnson, Helena High School, Helena, MT
  • Remi Kanji, Old Strathcona Academic HS, Edmonton, AB
  • CanadaAlex Kent, Seminole High School, Sanford, FL
  • Aliya Khan, South Vermillion High School, Clinton, IN
  • Max King, Broughton High School Gary, NC
  • Stefan Kling, Douglas Southall Freeman HS, Richmond, VA
  • Andrei Kopelevich, Pacific Palisades Charter HS, Pacific Palisades, CA
  • Emily Kuckuk, Yuma High School, Yuma, AZ
  • Prateek Kumar, Phillips Andover Academy, Latham, NY
  • Tricia Labud, Umatilla, FL
  • Samantha Lake, Easley High School, Easley, SC
  • Lindsey Leger, Lewisville High School, Norh Lewisville, TX
  • Malia Lehrer, Cheyenne Mountain HS, Colorado Springs, CO
  • Lisa Livingston, Clinton Community, High School Clinton, IL
  • Geoffrey Loss, VanDamme Academy, Laguna Beach, CA
  • Allison Lott, Cinco Ranch High, School Katy, TX
  • Angela Luo, Sandwich Secondary School Windsor, ON
  • CanadaShotaro Makisumi, Polytechnic School Arcadia, CA
  • Leila Manshadi, VanDamme Academy, Laguna Hills, CA
  • James Marshall, Heritage High School, Vancouver, WA
  • Melissa McDaniel, Coram Deo Academy, Flower Mound, TX
  • Samantha McGhee, Wilmont Union High School, Trevor, WI
  • Shannon Meyer, Andrew Jackson HS, Chalmette, LA
  • Marina Mityul, Jacksonville, FL
  • John Monopoli, Crown Point High School, Crown Point, IN
  • Contessa Monroe, D.M. Therrell High School, Atlanta, GA
  • Rebekah Morris, Milton High School, Alpharetta, GA
  • Janna Morton, Carver Center for Arts and Technology, Baltimore, MD
  • Robert Mowlavi, Lewisville High School, Norh Lewisville, TX
  • Stephen Muse, Ludlow High School, Ludlow, MA
  • Paru Nataraj, Rowan County Senior HS, Morehead, KY
  • Megan Nolan, Wayland-Cohocton Central School, Springwater, NY
  • Samantha Olander, North Olmsted HS, North Olmsted, OH
  • Simona Patange, Westview High School, Portland, OR
  • Christine Pearl, Lake Shore Senior High School, Angola, NY
  • CeJay Peterson, Douglas MacArthur HS, San Antonio, TX
  • Grant Piccerillo, Linganore High School, New Market, MD
  • Jessica Piness, Winners’ Circle Homeschool Summerville, SC
  • Sara Plaster, Smoky Mountain HS, Dillsboro, NC
  • Ashley Pollock, Chattahoochee High School, Alpharetta, GA
  • Ellen Pullekines, Butler Intermediate High School, Butler, PA
  • Melissa Rayford, Richmond, VA
  • Vicky Ren, Cypress Falls HS, Houston, TX
  • Kevin Riegle, Victor Central School, Victor, NY
  • Maria Rivera, Yuma High School ,Yuma, AZ
  • Christopher Rorke, Christian Brothers Academy, Toms River, NJ
  • Jacob Ross, Riverside High School, Durham, NC
  • Eve Rotman, John L. Miller Great Neck North HS, Great Neck, NY
  • Alison Rudy, Archbishop Alter High School, Centerville, OH
  • Andrea Ruybal, South High School, Pueblo, CO
  • Calli Ryan, Richmond, VA
  • Sarah Sampietro, Nacogdoches HS, Nacogdoches, TX
  • Kay Ann Schlang, South Lyon High School, New Hudson, MI
  • Charlie Schumacher, VanDamme Academy, Laguna Hills, CA
  • Rachel Scoles, Oviedo High School, Geneva, FL
  • Vina Seelam, Mesquite High School, Gilbert, AZ
  • Audrey Sellers, Havre de Grace HS, Havre de Grace, MD
  • Ryan Shea, Secaucus High School, Secaucus, NJ
  • Nomi Sherwin, Seminole High School, Longwood, FL
  • Veronica Shi, Chandler, AZ
  • Olivia Simon, VanDamme Academy, Laguna Hills, CA
  • Ali Sims, Melbourne Hgh School, Melbourne, FL
  • Erin Siracusa, Wayland-Cohocton Central School, Springwater, NY
  • Maria Noel Siriano, Hilliard Darby High School, Hilliard, OH
  • Travis Skavlan, Lassiter HS, Marietta, GA
  • Asher Smith, John L. Miller Great Neck North HS, Great Neck, NY
  • Julia Smith, Mariemont HS, Cincinnati, OH
  • Alice Song, Chattahoochee High School, Alpharetta, GA
  • Courtney Souza, Lewisville High School , Norh Lewisville, TX
  • Alina Stanton, Lassiter High School, Marietta, GA
  • Laura Stroud, Jacksonville High School, Jacksonville, NC
  • Jamesan Stuckey, Griffin High School, Fayetteville, GA
  • Laura Suddes, Seminole High School, Sanford, FL
  • Jennifer Sun, Polytechnic School, Pasadena, CA
  • Bradon Swed, John L. Miller Great Neck North HS, Great Neck, NY
  • Kemper Talley, Easley High School, Easley, SC
  • Joyce Truong, Reseda High School, Chatsworth, CA
  • Lisa Truong, Grand Junction HS, Grand Junction, CO
  • Damjana Ugarkovic, Alpharetta High School, Alpharetta, GA
  • Nora Updegrove, Marblehead High School, Marblehead, MA
  • Eva Uribe, Los Alamos, NM
  • Eric VanLieshout, Dulaney High School, Phoenix, MD
  • Stephanie Velasco, Dobyns-Bennett HS, Kingsport, TN
  • Zach Vena, Berlin, PA
  • Dan Vinegrad, Millburn High School, Short Hills, NJ
  • Mike Vonderau, North Olmsted HS North, Olmsted, OH
  • Allison Walsh, Palm Desert High School, La Quinta, CA
  • Nicole Wan, Mission San Jose High School, Fremont, CA
  • Rebecca Ward, North Boone High School, Caledonia, IL
  • Lindsey Webb, Birdville High School, Richland Hills, TX
  • Kris Wellman, Churchill High School, Livonia, MI
  • Christine Whalen, VanDamme Academy, Laguna Hills, CA
  • Caree Wheeler, Dobson High School, Chandler, AZ
  • Danielle Yaros, Hanover Area Jr./Sr. HS, Wilkes-Barre, PA
  • Esther Yi, Ridgewood High School, Ridgewood, NJ
  • Brad Young, Cheyenne Mountain HS, Colorado Springs, CO
  • Allen Zhang, Montgomery Blair High School, Potomac, MD
  • Andrew Zheng, Starr’s Mill High School, Peachtree City, GA