Essay Contests » Winners From Previous Years » 2002 Anthem Essay Contest

Anthem Cover

First Place

  • Sunyia Hussain, Jacksonville, FL, Stanton College Preparatory School Read Essay

Second Place

  • Jenna Bergstrom, South H.S.
  • Jackie Brosamer, Yorba Linda, CA Troy H.S.
  • Gena Gorlin, Indianapolis, IN, North Central H.S.
  • Brittney Moraski, Bark River, MI, Bark River-Harris H.S.
  • Chris Paci, Manalapan, NJ, High Tech H.S.
  • Kathleen Ryou, North Hollywood, CA, North Hollywood H.S.
  • Amanda Siegwein, Glenns Ferry, ID, Glenns Ferry H.S.
  • Haley Steplyk, Libertyville, IL, Libertyville H.S.
  • Jennifer Whitcomb, Jacksonville, FL, Edward H. White H.S.
  • Isabel Eve Wiesenfeld, Ontario, Canada, Academy for Gifted Children

Third Place

  • Mairin Francesca Balisi, Irvine, CA Irvine H.S.
  • Sarah Beckelhimer, Milton, WV, Cabell Midland H.S.
  • Kyle Booth, Brentwood, TN, Brentwood Academy
  • Andrew Ensley, Niceville, FL, OWCC Collegiate H.S.
  • Paige Fante, Grand Junction , CO, Grand Junction H.S.
  • Sarah Gifford, South Dartmouth, MA, Home schooled
  • Grace Hsu, Saratoga, CA, Saratoga H.S.
  • Catherine Killingsworth, Atlanta, GA, Chamblee H.S.
  • Justin Ladner, Victoria, TX, Memorial H.S.
  • Igor Markar, Rapid City, SD, Rapid City Central H.S.
  • Yuval Masory, Boca Raton, FL, Spanish River, H.S.
  • Alexander McCobin, York, PA, Central York H.S.
  • Chris Parker, Ubly, MA, Ubly H.S.
  • Meredith Parker, Memphis, TN, White Station H.S.
  • Kirsten Pickering, Mesa, AZ, Stapley H.S.
  • Hunter Robinson, El Segundo, CA El Segundo H.S.
  • Cory Schillaci, Auburn, WA, Home schooled
  • Jessica Vincent, Murfreesboro, TN, Blackman H.S.
  • Kurt Whittemore, Cedar City, UT, Cedar H.S.
  • Amanda Willis, Duxbury, MA 02332

Finalist

  • Meghan Bennett, Colorado Springs, CO, Mesa Ridge H.S.
  • Elaine Biebel-Betz, New York, NY, Loyola School
  • Carl Blum, Grand Junction, CO, Grand Junction H.S.
  • Simon Cartoon, Atlanta, GA, North Springs H.S.
  • Stephanie Chen, Richmond Hill, Ontario, Canada, Acad. for Gifted Children
  • Nicole Cisneros, Salinas, CA, Salinas H.S.
  • William Cooper, Alexandria, VA, TC Williams H.S.
  • Kathleen Cui, Hilliard, OH, Hilliard Davidson H.S.
  • Carrie DuLaney, Arlington, VA, H-B Woodlawn Program
  • Gairdt Edwards, Old Hickory, TN, Beech Senior H.S.
  • Sarah Engler, Kittaning, PA, Kittaning Senior H.S.
  • Matthew Fraley, Pearland, Tx, US, Lutheran South Academy
  • Stephanie Gottheil, Thornhill, Ontario, Canada, Acad. for Gifted Children
  • Kristina Hagar, Buena Vista, VA, Parry McCluer H.S.
  • Mark Higgins, Ottawa, Ontario, Canada, Ashbury College
  • Arwen Johnson, Tecumseh, MI
  • Emily Kahm, Kansas City, MO, St. Pius X H.S.
  • Krista Kay, Allen, TX, Allen H.S.
  • Bethany Kearl, Grand Junction, CO, Grand Junction H.S.
  • Jessie Kelleher, Grand Junction, CO, Grand Junction H.S.
  • Corey Kestenberg, Boca Raton, FL, Spanish River H.S.
  • Rebecca Koransky, Scotch Plains, NJ, Scotch Plains Fanwood H.S.
  • Christopher La Pat, Oak Hills, CA, Serrano H.S.
  • Caroline La Rochelle, Meadville, PA, Meadville Area Senior H.S.
  • Heyse Li, Richmond Hill, Ontario, Canada, Acad. for Gifted Children
  • Rachel Morrison, Chelmsford, MA, Academy of Notre Dame
  • Lindsay Mulgrew, Pittsford Mendon H.S.
  • Rhiannon Nicolson, Chaoyang District, Beijing, PR China, Intnl School of Beijing
  • Colleen Nolan, Havertown, PA
  • Katie Nolan, Baldwin, MD, Dulaney H.S.
  • Neil Okey, Grand Junction, CO, Grand Junction H.S.
  • John Plaster, Millbrook, AL, Edgewood Academy
  • helsea Plyler, Thousand Oaks, CA,
  • Trystan Popish, Grand Junction, CO, Grand Junction H.S.
  • Alicia Puglionesi, Haverford HS
  • Sigal Samuel, Montreal, Quebec, Canada, Hebrew Academy
  • Amanda Stanley, Goddard, KS, Bishop Carroll Catholic H.S.
  • Hannah Stephens, Grand Junction, CO, Grand Junction H.S.
  • Lauren Tomola, Jacksonville, FL, Stanton College Preparatory School
  • Lena Voyles, Yuma, AZ, Yuma H.S.
  • Matthias Wasser, Lafayette Hill, PA, St. Joseph’s Preparatory School
  • Rachel Wayne, Scarborough, ON, Canada, Acad. for Gifted Children
  • Haley Wood, Brentwood, TN, Brentwood H.S.

Semi-Finalist

  • Curtis Alderson, Weaverville, CA, Trinity H.S.
  • Meghan Alpert, Long Beach, NY, Sacred Heart Academy
  • Kirsten Andersen, Gilbertsville, PA, The Hill School
  • Rachel Anderson, Clinton, IL, Clinton H.S.
  • Erica Aytes, Pocatello, ID, Pocatello H.S.
  • Asra Aziz, Tustin, CA, Tustin H.S.
  • Nicole Baker, Eldora, IA, Eldora-New Providence H.S.
  • Devan Barber, Bon Air, VA, James River H.S.
  • Nelson Barre, Highlands Ranch, CO, J. K. Mullen H.S.
  • Patricia Barrett, Brewster, NY, North Salem H.S.
  • Ashley Battista, Homer, NY, Homer Central H.S.
  • Cassie Bean, Redlands, CA, Redlands East Valley High
  • Stephanie Beckett, San Antonio, TX, Ronald Reagan H.S.
  • Rachel Bergman, Redlands, CA, Redlands East Valley High
  • Adam Bertrand, Alpine, CA, Granite Hills H.S.
  • Lauren Bloch, Lawrenceville, GA, Brookwood H.S.
  • Matthew Bonasia, Scotch Plains, NJ, Scotch Plains Fanwood H.S.
  • Kia Chae Yoon Block, Clintonville, WI, Clintonville H.S.
  • John Brick, Livonia, MI, Seton Home Study School
  • Amber Burch, Memphis, TN, White Station H.S.
  • Ryan Byerly, Maineville, OH, Kings Local School District
  • Paul Cain, Indianapolis, IN, Roncalli H.S.
  • Flora Campbell, Lexington, KY, The Lexington School
  • Douglas Carmichael, Oscoda, MI, Oscoda H.S.
  • Sean Catlett, Roswell, GA, Lassiter H.S.
  • Marie Cavanaugh, Whitewater, CO, Grand Junction H.S.
  • Katharina Clarke, Ruther Glen, VA, Caroline HS
  • Kristy Clarno, El Cajon, CA, Granite Hills H.S.
  • Jennifer Cobb, Indianapolis, IN, Roncalli H.S.
  • Amy Coffey, Smyrna, TN, Smyrna H.S.
  • Mike Collins, Rochester, NY, Greece Odyssey School
  • Preston Scott Copeland, Baltimore, MD, Carver Ctr for the Arts and Technology
  • Theresa Crance, Timber Lake, SD, Timber Lake H.S.
  • Rachel Cranfill, Redlands, CA, Redlands East Valley High
  • Daniel Cullina, Chicago, IL, Morgan Park Academy
  • Gerald Daigle, New Orleans, LA, US, Jesuit H.S.
  • Amanda Deivert, Derby, KS, Derby H.S.
  • Katherine DeWitt, Sarasota, FL, Riverview H.S.
  • Jonathan Dolph Jr., New Carlisle, IN, New Prairie H.S.
  • Adrian D’Souza, Randolph, NJ, Randolph H.S.
  • Karen D’Souza, Burlington, Ontario, Canada, Notre Dame Catholic School
  • Florine Eggink, China, Intl. School of Beijing
  • Bryan Ellis, Sarasota, Fl, US, Riverview H.S.
  • Amy Elmgren, Auburn, CA, US, Placer H.S.
  • Irene Epshteyn, Brooklyn, N.Y., US, Stuyvesant H.S
  • Megan Eskenasi, Great Neck, NY, John L. Miller Great Neck North HS
  • Philip Eye, Baldwin, NY, Baldwin Senior H.S.
  • Liz Getz, Fairfax, CA, Sir Francis Drake H.S.
  • Danielle Faison, Richmond, VA, James River H.S.
  • John Farr, Sayville, NY, Sayville H.S.
  • Mariam Firunts, Glendale, CA, Hoover H.S.
  • Melissa Flores, Jacksonville, AR, North Pulaski H.S.
  • Allison Ford, Hilliard, OH, Hilliard Davidson H.S.
  • Jonathan Fraser, Greenville, PA, Greenville Area H.S.
  • Jennifer Frederiksen, Woodland, CA, Woodland H.S.
  • Julie Frenznick, Palm Desert, CA, Palm Desert H.S.
  • Matthew Gaeta, Boca Raton, FL, Spanish River H.S.
  • Ryan Gehring, Lenexa, KS, US, Shawnee Mission West H.S.
  • Grant George, Derby, KS, Derby H.S.
  • Carra Glatt, Livingston, NJ, Livingston H.S.
  • Sarah Glendon, Virginia Beach, VA, Floyd E. Kellam H.S.
  • Drew Gniewek, Philadelphia, PA, George Washington H.S.
  • Augustine Goh, Beijing, 100004, CHINA, International School of Beijing
  • Rachel Gottlieb, Pittsford, NY, Pittsford Mendon H.S.
  • Laura Gowans, Lee’s Summit, MO, Lee’s Summit North H.S.
  • Amy Greiner, North Kansas City, MO, North Kansas City H.S.
  • Adina Guest, Sarasota, FL, Booker H.S.
  • Erol Gulunay, Missouri City, TX, Clements H.S.
  • Lisa Guo, Alpharetta, GA, Chattahoochee H.S.
  • Ben Heile, Goodlettsville, TN, Beech Senior H.S.
  • Bruce Hill, Seattle, WA, O’Dea H.S.
  • Joan Hoedeman, Atlanta, GA, Marist School
  • Landon Holder, Alpine, CA, US, Granite Hills H.S.
  • Samara Holub-Moorman, Chapel Hill, NC, East Chapel Hill H.S.
  • Tiffany Horner, Alpine, CA, Granite Hills H.S.
  • Gracie Huang, Duluth, GA, Chattahoochee H.S.
  • Erik Johnson, Park Ridge, IL, Maine South H.S.
  • Jerrod Johnson, Durham, NC, Jordan H.S.
  • Madison Jones, Dallas, Texas, Highland Park H.S.
  • John Judge, Linden, CA, Linden H.S.
  • Jamie Karp, Grand Junction, CO, Grand Junction H.S.
  • Charlie Kennedy, Memphis, TN, White Station H.S.
  • Jennifer Kennedy, Fairport, NY, Pittsford Mendon H.S.
  • Chloe Kernaghan, Agana, GUAM, St. John’s School
  • David Khosrowzadeh, Jacksonville, FL, Stanton College Preparatory School
  • Jessica King, Snellville, GA, Brookwood H.S.
  • Dorothy Kingwood, Stone Mountain, GA, Delkalb School of the Arts
  • Michael Klees, Harrisburg, PA, Central Dauphin H.S.
  • Casey Klioutchnikova, Richmond, VA, Douglas Southall Freeman
  • Jamie Knight, Hilliard Davidson H.S.
  • Edward Lam, Honolulu, Hawaii, Kaimuki H.S.
  • Brian Lee, Edison, NJ, Edison H.S.
  • Wen-Shin Lee, Fremont, CA, US, Mission San Jose H.S.
  • Evan Leitner, Wyckoff, NJ, Ramapo H.S.
  • Cassandra Lettenberger, Amherst, OH, Lorain Catholic H.S.
  • Marena Lin, Northridge, CA, Granada Hills H.S.
  • John Lowry, Centennial, CO, Cherry Creek H.S.
  • Gabriela Magda, Middle Village, NY, Stuyvesant H.S.
  • Jon Malmaud, Boca Raton, FL, Spanish River H.S.
  • Christine McCarthy, Waltham, MA, US, Arlington Catholic H.S.
  • Capella Meurer, Cockeysville, MD, Dulaney H.S.
  • Allison Miles, Camp Hill, PA, Cedar Cliff H.S.
  • Brynn Miller, Goodlettsville, TN, Beech Senior H.S.
  • Vanessa Minassian, Glendale, CA, Hoover H.S.
  • Jared Moreng, Grand Junction, CO, Grand Junction H.S.
  • Stacie Morgan, Delta, UT, U.S., Delta H.S.
  • Jennifer Morris, Franklin Furnace, OH, Green H.S.
  • Danielle Morrow, Goodlettsville, TN, Beech Senior H.S
  • Rebecca Moy, Madera, CA, Madera H.S.
  • Joe Murray, Grand Junction, CO, Grand Junction H.S.
  • Ehsan Najafabadi, Alpharetta, GA, Chattahoochee H.S.
  • Sarah Nasir, Central Islip, NY, Central Islip H.S.
  • Tiffanie Nham, Cypress, CA, Los Alamitos H.S.
  • Lia Norris, Indianapolis, IN, Pike H.S.
  • Leslie Anne Nicolas, San Antonio, TX, Communications Arts H.S.
  • Alex Numann, Perez Acres, Yigo, GUAM, St. John’s School
  • Michael Oh, East Amherst, NY, US, Williamsville East H.S.
  • John Oquist, Bloomfield Hills, MI, US, Andover H.S.
  • Joseph Painter, Livermore, CA, Moreau Catholic H.S.
  • Shivani Patel, Alpharetta, GA, Chattahoochee H.S.
  • Evgenia Peeva, Sofia, none, Bulgaria, American College of Sofia
  • Emma Perry, Newfields, NH, Pingree School
  • Marlena Pichon, Alpharetta, GA, Chattahoochee H.S.
  • Scott Pieper, San Antonio, TX, Douglas MacArthur H.S.
  • Suzanne Pilaar, Haledon, NJ, Manchester Regional H.S.
  • Cathryn Pratt, Washington, IL, Peoria Christian H.S.
  • Ben Rader, Wynnewood, PA, Haverford H.S.
  • Millie Rajyaguru, Edison, NJ, Edison H.S.
  • Vanessa Reichert, Evans, CO, Greeley West H.S.
  • Eric Ren, Shunyi District, Beijing, CHINA, International School of Beijing
  • Ashley Richardson, Derby, KS, Derby H.S.
  • Lindsey Rings, Dublin, OH, Hilliard Davidson H.S.
  • Sarah Roberts, Rochester, NY, Greece Odyssey School
  • Rob Robbins, Cortland, NY, Homer H.S.
  • Rebecca Roden, Jacksonville, FL, Stanton College Preparatory School
  • Christine Rohal, Jacksonville, FL, Stanton College Preparatory School
  • Jamin Rol, Corrales, NM, Cibola H.S.
  • Justin Rowinsky, Scotch Plains, NJ, Scotch Plains Fanwood H.S.
  • Andrea Ruane, Boca Raton, FL, Spanish River H.S.
  • Paul Ryan, Ardmore, PA, St. Joseph’s Preparatory School
  • Jennifer Sanchez, Redlands, CA, Redlands East Valley High
  • Cina Sasan, Pittsford, NY, Pittsford Mendon H.S.
  • Julia Schuchard, Lawrenceville, GA, Brookwood H.S.
  • Sophie Schwartz, Havertown, PA, Haverford H.S.
  • Kelly Seaver, Elk Grove, CA, Elk Ridge Middle School
  • Krystle Seitz, Felton, PA, Red Lion Area Senior H.S.
  • Jugal Shah, Central Islip, NY, Central Islip H.S.
  • Frank Sharp, Hammonton, NJ, Hammonton H.S.
  • Christina Shaw, Central Islip, NY, Central Islip H.S.
  • Jared Shepard, Gallup, NM, Gallup H.S.
  • Matt Shutzer, Marblehead, MA, Marblehead H.S.
  • Eric Sorenson, Pittsford, NY, Pittsford Mendon H.S.
  • Jenna Springer, Manhattan, KS, Manhattan H.S. East Campus
  • Benjamin Spurlock, Milton, WV, Cabell Midland H.S.
  • Dillon Styke, Holland, MI, Macatawa Bay School
  • Alina Syunkov, Orlando, FL, Dr. Phillips H.S.
  • Kelcy Takahashi Adamec, Columbia, MD, Oakland Mills H.S.
  • Jennifer Tarr, Pine Brook, NJ, Montville H.S.
  • David Taube, Cortland, NY, Homer H.S.
  • Bansi Thekdi, Sterling, IL, Sterling H.S.
  • Beca Thompson, Hilliard, OH, Hilliard Davidson H.S.
  • Rachel Tombes, Midlothian, VA, James River H.S.
  • Jennifer Tsai, Little Neck, NY, US, Benjamin N. Cardozo H.S.
  • Cameron Unterberger, Lilburn, GA, Brookwood H.S.
  • Nicole Utz, Red Lion, PA, Red Lion Area Senior H.S.
  • Hana Van Der Steur, Los Angeles, CA, Los Angeles Center for Enriched Studies
  • Mark van Loveren, Cincinatti, OH, Mariemont H.S.
  • Ann Walter, Crown Point, IN, Crown Point H.S.
  • Sarah Warnet, Wyckoff, NJ, Ramapo H.S.
  • Emily Washington, Grand Junction, CO, Grand Junction H.S.
  • Joseph Weagel, Albuquerque, NM, Cibola H.S.
  • Rosanne West, Hendersonville, TN, Beech Senior H.S.
  • Julie Winsett, Unionville, TN, Christian Chapel Academy
  • Victor Wong, Philadelphia, PA, George Washington H.S.
  • Jonathon Zellner, Grand Junction, CO, Grand Junction H.S.