Essay Contests » Winners From Previous Years » 2001 Anthem Essay Contest

Anthem Cover

First Place

  • Daniel Higginbotham, Heritage High School, Lynchburg, VA Read Essay

Second Place

  • Christine James, Kentucky Country Day School, Louisville, KY
  • Connor Shaughnessy, Stanton College Preparatory School, Jacksonville, FL
  • Dennis McKenna, Islip High School, Islip, NY
  • Hannah Atkinson Renglich, Academy for Gifted Children, Toronto, Canada
  • James Utt, Grand Junction High School, Grand Junction, CO
  • Jeanne Lichterman, Academy for Gifted Children, Toronto, Canada
  • Josh Duncan, Hilliard Darby High School, Hilliard, OH
  • Lauren Moore, Parkway West High School, Ballwin, MO
  • Maren Daniel, Rex Putnam High School, Milwaukie, OR
  • Ryan Newberry, Northwest Guilford High School, Greensboro, NC

Third Place

  • Aaron Chiu, Academy for Gifted Children, Toronto, Canada
  • Aaron Henry, Academy for Gifted Children, Toronto, Canada
  • Ashika Bhan, Johansen High School, Modesto, CA
  • Christine Utter, University City High School, San Diego, CA
  • Chrystal Melton, Pocatello High School, Pocatello, ID
  • Caryn Hassel, Hartland High School, Hartland, MI
  • Elena Fabrikant, Mission San Jose High School, Fremont, CA
  • Ingrid Elise Van Swearingen, Edmonds-Woodway High School, Edmonds, WA
  • Janina Moretti, Narbonne Math Science Magnet, Harbor City, CA
  • Jessica Shafer, Dutch Fork High School, Irmo, SC
  • Kelly Beahm, Butler Intermediate High School, Butler, PA
  • Kristen Egan, Conrad Weiser High School, Robesonia, PA
  • Laura Stafford, Dighton-Rehoboth Regional High School, North Dighton, MA
  • Natalie Spritzer, Shattuck-St. Mary’s School, Faribault, MN
  • Rebecca Stein, Academy for Gifted Children, Toronto, Canada
  • Rosalie Gilbert, Bethesda-Chevy Chase High School, Chevy Chase, MD
  • Sarah Beth Glicksteen, Bartram Trail High School, Jacksonville, FL
  • Sean Sullivan, Prospect High School, Mount Prospect, IL
  • Swarupa Pisupati, Passaic High School, Passaic, NJ
  • Will Haw, Thomas Jefferson High School for Science and Technology, Alexandria, VA

Finalist

  • Audra Hilse, Coon rapids High School, Coon Rapids, MN
  • Ben Cober, Mariemont High School, Cincinnati, OH
  • Catherine Chang, Saratoga High School, Saratoga, CA
  • Chelsea Scecina, Douglas MacArthur High School, San Antonio, TX
  • Christina C Thomas, St Thoams Aquinas High School, Hammond, LA
  • Christina Ortega, Douglas MacArthur High School, San Antonio, TX
  • Courtney Lare, Hilliiard Darby High School, Hilliard, OH
  • Crysten McKenzie, Dulaney High School, Timonium, MD
  • Daniel Streitfeld, Shepton High School, Plano, TX
  • Drew Johnson, Burley Junior High School,k Burley, ID
  • Elise Nickolaisen,Granite Hills High School, Apple Valley, CA
  • Elizabeth Hillaker, Flafler Palm Coast High School, Burnell, FL
  • Emily Etinger, Marblehead High School, Marblehead, MA
  • Erin O’Brien, Tustin High School, Tustin, CA
  • Ethan Wolk, Solomon Schechter High School, Glen Cove, NY
  • Jack Loveridge, W.H. Burges High School, El Paso, TX
  • Jacob Norton, Traverse City Junior High School, Traverse City, MI
  • Jenny Downey, Pocatello High School, Pocatello, Idaho
  • Joe Mische, Technical High School, Saint Cloud, MN
  • Kaitlyn Bice, Granite Hills High School, El Cajon, CA
  • Kalais Clyde, Hurricane High School, Hurricane, UT
  • Katie Lupoli, Blackman High School, Murfreesboro, TN
  • Kelcey Johnson, Windham High School, Willimantic, CT
  • Kelly Thomas, George Jenkins High School, Lakeland, FL
  • Kendra Noyes, San Marcos High School, San Marcos, CA
  • Kristen Turner, Northside Christian Academy, Charlotte, NC
  • Laurel Maughan, James River High School, Midlothian, VA
  • Lauren Shawcross, Spanish River High School, Boca Raton, FL
  • Lee A. Walsh, La Cueva High School, Albuquerque, NM
  • Lisa Deuel, Webster High School, Webster, NY
  • Louis Jordan, Clay High School, South Bend, IN
  • Mae Ann Lindsey, Ada High School, Ada, OK
  • Mara Phillips, Grand Junction High School, Grand Junction, CO
  • Matt Bomberg, Ronald Reagan High School, San Antonio, TX
  • Max Schaffer, Lamar High School, Houston, TX
  • Michelle Sherger, Ridgefield Memorial High School, Ridgefield, NJ
  • Pamela Collins, Amphitheatre High School, Tucson, AZ
  • Rachel Dykes, Douglas MacArthur High School, San Antonio, TX
  • Rebecca Faber, Solomon Schechter High School, Glen Cove, NY
  • Rita Koganzon, Niles West High School, Skokie, IL
  • Sara Leitnaker, Air Academy High School, USAFA, CO
  • Scott Miller, Fargo South high School, Fargo, ND
  • Stephen Gulick, Truman High School, Independence, MO
  • Steve Dombek, Rockville High School, Vernon, CT
  • Tanesha Fields, Walnut Hills High School, Cincinnati, OH

Semi-Finalist

  • Aaron Frey, Los Angeles Centered for Enriched Studies, Los Angeles, CA
  • Adriel Duncan, Beech High School, Hendersonville, TN
  • Adrienne Masler, Homer Senior High School, Homer, NY
  • Alan Barnes, Chagrin Falls High School, Chagrin Falls, OH
  • Alessia Santarossa, International School of Beijing, PRC, Beijing
  • Alexander J. Mendez, Lopez Island High School, Lopez Island, WA
  • Alexandra Bennett, California Area High School, Coal Center, PA
  • Amanda Eshenour, Big Spring High School, Newville, PA
  • Ana Kadkhodayan, Collinsville High School, Collinsville, IL
  • Andrew J. Whitmer, Fellowship Christian Academy, Meuthuen, MA
  • Andrew Litaker, Douglas MacArthur High School, San Antonio, TX
  • Andrew Ollett, William Floyd High School, Mastic Beach, NY
  • Andrew Seal, Richmond High School, Richmond Indiana
  • Andromeda Huff, Eleanor Roosevelt High School, Greenbelt, MD
  • Angie Danis, Parkway West High School, Bellwin, MO
  • Ann Watts, Oldenberg Academy, Oldenberg, IN
  • Anna Boatwright, Ashley Hall, Chatleston, SC
  • Anna Moncure, Douglas Southall Freeman High School, Richmond, VA
  • Anna Myers, Victor Valley High School, Victorville, CA
  • Annie Rouff, Yuma High School, Yuma, AZ
  • Ari Katz, Freehold Township High School, Freehold, NJ
  • Ashlee Keeports, Air Academy High School, USAFA, CO
  • Ashley Hartman, William Flemming High School, Roanoke, VA
  • Ashley Iliff, Salina high School, Salinas, CA
  • Ashley Kinsey, Lakewood Ranch High School, Bradenton, FL
  • Ashley Monique Lusch, Port Zumwalt South High School, St. Peters, MO
  • Asja Eckertson, Central Junior High School, Lawrence, KS
  • Benjamin Frank Patterson, Fellowship Christian Academy, Methuen, MA
  • Brad Rogers, Marblehead High School, Marblehead, MA
  • Brandy Jacob, Keystone High School, Lagrange, OH
  • Brent Franklin, West High School, Painted Post, NY
  • Brianne Rice, Thousand Oaks High School, Thousand Oaks, CA
  • Caitlin Golden, Walsington Academy, Williamsburg, VA
  • Carl Reeder, Air Academy High School, United States Air Force Academy, CO
  • Carly DiFulvio, Webster High School, Webster, NY
  • Carolyn Watson, William Fleming High School, Roanoke, VA
  • Cassidy Blackburn, Scottsbluff, Senior High School, Scottsbluff, NE
  • Cassie Maue, Camplin Park High School, Champlin, MN
  • Chris Nelson, James River High School, Midlothian, VA
  • Cindy Cheng, International School of Beijing, P.R. China, Beijing
  • Coby Kestner, Dublin high School, Dublin, TX
  • Cory Angert, Kerr High School, Houston, TX
  • Courtney Kildosher, Holy Family Academy
  • Dan Erin, Serra Catholic High School, McKeesport, PA
  • Dan Jones, Champlin Park High School, Champlin, MN
  • Danielle Marie Franklin, Grand Junction High School, Grand Junction, CO
  • Devon Reynoso-Scarber, Reedley High School, Reedley, CA
  • Diana Comes, Lakewood Ranch High School, Bradenton, FL
  • Dieu-Huong Huynh, Evergreen High School, Vancouver, WA
  • Drake Allsop, Elk Ridge Middle School, South Jordan, UT
  • Eastin Isaac, Douglas MacArthur High School, San Antonio, TX
  • Edward Finley, St. Joseph’s Prep, Philadelphia, PA
  • Elena Klevsky, Dr. Michael M. Krop Senior High School, Miami, FL
  • Elena Parker, Hammonton High School, Hammonton, NJ
  • Elizabeth Gilbert, Grand Junction High School, Grand Junction, CO
  • Elizabeth Joyce, Lamar High School, Houston, TX
  • Emily Zettner, University of San Diego High School, San Diego, CA
  • Erich Riegel, Heidelberg American High School, APO, AE
  • Erika Lugo, 50 Avenue, Brooklyn, NY
  • Erin Bala, Helix Charter High School, La Mesa, CA
  • Erin Barr, Bishop Quinn High School, Palo Cedro, CA
  • Erin Parkey, Beech High School, Hendersonville, TN
  • Fadi, Awadalla, Ramapo High School, Wyckoff, NJ
  • Freddie JiGuang Zhang, The international School of Beijing, Jiang Tai Road, Beijing
  • Hiba Zakai, Rahima Academy High School, Khobar, AL
  • Hilary Foucht, Salinas High School, Salinas, CA
  • Jacob Fly, White Station High School, Memphis, TN
  • Jake Smith, Haverford High School, Havertown, PA
  • Jake Stewart, Clay High School, Oregon, OH
  • Jame L. Schut, Highland High School, Hardy, AR
  • Janna Michelena, Lyman High School, Longwood, FL
  • Jason Meeks, Webster High School,
  • Jason Niwa, Kaimuki High School, Honolulu, HI
  • Jeff Nye, Pocatello High School, Arthur, ID
  • Jehee Choi, West Brook Senior High School, Beaumont, TX
  • Jennifer Boyd, Lamar High School, Houston, TX
  • Jennifer Tibbett, Granite Hills High School, Apple Valley, CA
  • Jessa Keller, Oswego High School, Oswego, IL
  • Jessica Pevzner, Garden School, Jackson Heights, NY
  • Jessica Ruiz, Tuloso-Midway High School, Corpus Christi, TX
  • Jessica Schink, Scotch Plains-Fanwood High School, Scotch Plains, NJ
  • Johnny Sun, International School of Beijing, PRC China, Beijing
  • Jonathan Berry, Grand Junction High School, Grand Junction, CO
  • Joseph Menz, Milford, MA
  • Joseph S. Preissig, Design and Technology Academy, San Antonio, TX
  • Josh Tobias, Solomon Schecter High School of Long Island, Glen Cove, NY
  • Joshua Matz, Suffern High School, Suffern, NY
  • Joy Smith, Lakeside High School, Atlanta, GA
  • J-P Verheul, James River High School, Midlothian, VA
  • Julia Bobbitt, Broughton High School, Raleigh, NC
  • Kalynn Moll, Lakewood Ranch High School, Bradenton, FL
  • Karen Anne Carmichael, Oscoda Area High School, Oscoda, MI
  • Katharine Bolen, Lamar High School, Houston, TX
  • Kathleen Hackett, Berrien Springs High School, Berrien Springs, MI
  • Kathleen McAlpine, Mirabeau B. Lamar Senior High School, Houston, TX
  • Kathrine Stadelman, Grand Junction High School, Grand Junction, CO
  • Kathryn Hefferman, Fox Chapel Area High School, Pittsburgh, PA
  • Katie Hilliard, Penncrest High School, Media, PA
  • Katie Phillips, PACE The Academy for Gifted Children, Richmond Hill, Ontario
  • Katie Wierenga, C.S. Lewis School, Boise, ID
  • Kalvin Wang, Saratoga High, Saratoga, CA
  • Kimberly Nicole Snyder, Saratoga Springs, Junior High School, Saratoga Springs, NY
  • Kristen Anderson, Boyertown Junior High School, Boyertown, PA
  • Laura Dorough, F.W. Sprinstead High School, Spring Hill, FL
  • Laura Malament, North Central High School, Indianapolis, IN
  • Laura Richert, Pocatello High School, Pocatelo, ID
  • Lauren Gentry, Stratford High School, Houston, TX
  • Lauren Kleess, Boyd H. Anderson High School, Lauderdale Lakes, FL
  • Leslie Tomac, Webster High School,
  • Lindsay Brown, Marblehead High School, Marblehead, MA
  • Lindsey R. Damron, Keystone High School, Le Grange, OH
  • Liz Forsberg, Villa Maria Academy, Erie, PA
  • Loryn Cesario, Grand Junction High School, Grand Junction, CO
  • Manna Kopytkovskiy, Evergreen Jr. High School, Salt Lake City, UT
  • Matthew Ruiz, Reedley High School, Reedley, CA
  • Meaghan Callahan, Marblehead High School, Marblehead, MA
  • Megan Morris, Clifton High School, Clifton, TX
  • Megan Rolland, Grand Junction High School, Grand Junction, CO
  • Meghan Brady, Hackettstown High School, Hackettstown, NJ
  • Melanie Cheever, William Floyd High School, Mastic Beach, NY
  • Melly J.Mendez, Lopez Island High School, Lopez Island, WA
  • Michael Ellebogen, Douglas S. Freeman High School, Richmond, VA
  • Michael Matthews, Rampart High School, Colorado Springs, CO
  • Michael Salerno, South Plainfield High School, South Plainfield, NJ
  • Michael Wright, Red Lion Area Senior High School, Red Lion, PA
  • Miranda Selover, Hackettstown High School, Hackettstown, NJ
  • Molly Mooney, Pocatello High School, Pocatello, ID
  • Morgan Dwyer, James B. Conant High School, Hoffman Estates, IL
  • Nathan Cannell, Reedley High School, Reedley, CA
  • Nathan Thomas Hatridge, Memorial High School-Stroman Campus, Victoria, TX
  • Natsu Carmony, Douglas MacArthur High School, San Antonio, TX
  • Nicholas Favela, Memorial High School-Stroman Campus, Victoria, TX
  • Niti Shah, The Webb School, Bell Buckle, TN
  • Orly Bertel, Solomon Schechter High School of Long Island, Glen Cove, NY
  • Paayal Gupta, Round Rock High School, Round Rock, TX
  • Paola Guzman, University of San Diego High School, San Diego, CA
  • Peter Allen, Grand Junction High School, Grand Junction, CO
  • Peter Cao, Debakey High School for Health Professions, Houston, TX
  • Rachael Wingerd, Grand Junction High School, Grand Junction, CO
  • Rachel Brown, Carolina Forest High School, Myrtle Beach, SC
  • Rachel Smith, Marblrehead High School, Marblehead, MA
  • Raphaelle Labeurg, Ronald Reagen High School, San Antonio, TX
  • Reid Ethan Johnson, Hayesville High School, Hayesville, NC
  • Richard Adams, International School of Beijing, PRC, Beijing
  • Rochelle Mellish, Northbrook High School, Houston, TX
  • Ryan Patrick Mahony, Thomas Jefferson High School, Alexandria, VA
  • Sally Stowell, Air Academy High School, USAFA, CO
  • Sam Richter, Spanish River Community High School, Boca Raton, FL
  • Samantha Lopez, Highland High School, Hardy, AR
  • Sarah Nabih Hassoun, Rahima Academy High School, Khobar-AL, Saudi Arabia
  • Sarah Nelson, Champlin Park High School, Champlin, MN
  • Sarah Rawlings, Stanton College Preparatory High School, Jacksonville, FL
  • Sarah Robinson, The International School of Beijing, P.R. China, Beijing
  • Sarina Mohan, Narbonne Math/Science, Magnet High School, Harbor City, CA
  • Shana Hollis, Columbia Falls High School, Columbia Falls, MT
  • Shane Wood, DISD, Dublin, TX
  • Shannon Wagner, Red Lion Area Senior High School, Red Lion, PA
  • Shiv Verma, Tracy High School, Tracy, CA
  • Sophia Powe, Boyd Anderson High School, Lauderdale Lakes, FL
  • Steve Peterson, International school of Beijing, PRC, Beijing
  • Sue Lynn Walker, Flower Mound High School, Flower Mound, TX
  • Tabitha Clark, Milford High School, Milford, MA
  • Taeko Smith, Pocatello High School, Pocatello, ID
  • Tiffany Brooks, Lamphere High School, Madison Heights, MI
  • Tiffany Chang, Troy High School, Fullerton, CA
  • Tony Lieu, Alief Hastings High School, Houston, TX
  • Tosha Keffer, Bishop Quinn High School, Palo Cedro, CA
  • Tracy Boutrus, Fellowship Christian Academy, Methuen, MA
  • Travis Barrett, Richardson North Junior High School, Richardson, TX
  • Valerie Seeley, Forest Hills Central, Grand Rapids, MI
  • Vijnata Trivedi, Stanton College Preparatory School, Jacksonville, FL
  • Whitney K. Clement, DeQuincy High School, DeQuincy, LA
  • Will Lehmitz, Elk Ridge Middle School, South Jordan, UT