Essay Contests » Winners From Previous Years » 1999 Anthem Essay Contest

Anthem Cover

First Place

  • Joseph W. Saba, Hanover Area Jr./Sr. H.S., Wilkes Barre, PA

Second Place

  • Robert W. Cobbs, St. Anselm’s Abbey School, Washington, DC
  • Dylan Davey, Stone Ridge School of the Sacred Heart, Bethesda, MD
  • Jessica Solomon, Grosse Pointe North H.S., Grosse Pointe Woods, MI
  • Nirav Vora, Myers Park H.S., Charlotte, NC
  • Rebecca Knapp, The Academy for the Advancement of Science & Technology Ave, Hackensack, NJ
  • Hila Katz, Ward Melville H.S., East Setauket, NY
  • Jessica Singleton, Friends Seminary H.S., New York, NY
  • Tiffany Pasquariello, Seaford H.S., Seaford, NY
  • Shilpi Agarwal, Clear Lake H.S., Houston, TX
  • Katherine Bach-Mai Vu, Clear Lake H.S., Houston, TX

Third Place

  • Sarah Hicks, Buena H.S., Sierra Vista, AZ
  • Vanessa Stephan, Grand Junction H.S., Grand Junction, CO
  • Nadia Al-Khatib, Choate Rosemary Hall, Wallingford, CT
  • Lance Garrett, Miami Sunset Senior, Miami, FL
  • Sandra Jackson, Spruce Creek H.S., Port Orange, FL
  • Katie Davis, Newton H.S., Covington, GA
  • Jordan Krause, Centre H.S., Lost Springs, KS
  • Vikas Goela, Phillips Academy Andover, Andover, MA
  • Philip Moser, Fellowship Christian Academy, Methuen, MA
  • Crystal Gammon, School of the Osage H.S., Kaiser, MO
  • Bryce Kahle, Lincoln East H.S., Lincoln, NE
  • Miling Yan, Lincoln East H.S., Lincoln, NE
  • Kevin J. Deanna, Cedar Grove H.S., Cedar Grove, NJ
  • Jason Jennings, Cherry Hill H.S. West, Cherry Hill, NJ
  • Elizabeth Melly, Lower Dauphin H.S., Hummelstown, PA
  • Heather Lucas, Fox Chapel Area H.S., Pittsburgh, PA
  • Helen McLendon, White Station H.S., Memphis, TN
  • Chad Cumba, Clear Lake H.S., Houston, TX
  • Kristen McAlear, Clear Lake H.S., Houston, TX
  • Erica Fuss, Holmen H.S., Holmen, WI

Finalist

  • Paul Mittendorff, University of San Diego H.S., San Diego, CA
  • Michelle Chang, San Francisco University H.S., San Francisco, CA
  • Brandon Ilgen, Grand Junction H.S., Grand Junction, CO
  • Ian Hutchison, Air Academy H.S., Usaf Academy, CO
  • Patrick Milas, Pensacola H.S., Pensacola, FL
  • Mariel Downes, Sacred Hearts Academy, Honolulu, HI
  • Daniel Reynolds, Pocatello H.S., Pocatello, ID
  • Michelle Smith, Cheboygan Area H.S., Cheboygan, MI
  • Adam Nordell, Helena H.S., Helena, MT
  • Kinnerly Smith, Big Sky H.S., Missoula, MT
  • Justin Fowler, Wake Forest-Rolesville H.S., Wake Forest, NC
  • Andrea Knapp, Brick Township Memorial H.S., Brick, NJ
  • Zachary Child, Moorestown H.S., Moorestown, NJ
  • Jonathan Cruz, Great Neck South H.S., Great Neck, NY
  • Melissa Kelly, Seaford H.S., Seaford, NY
  • Kelly Woodham, Seaford H.S., Seaford, NY
  • Jeremy Schubert, Mariemont H.S., Cincinnati, OH
  • Kyle Strickland, Paul M. Dorman H.S., Spartanburg, SC
  • Bobby Hsu, Mansfield H.S., Mansfield, TX
  • Amanda Murray, Sam Rayburn H.S., Pasadena, TX
  • Joseph W. E. Gee, Central S. H.S., Victoria, VA
  • Chrissie Rich, Jamestown H.S., Williamsburg, VA

Semi-Finalist

  • Kelly Quinn, Colony H.S., Palmer, AK
  • Jeremiah Dillon, Susan B. English School, Seldovia, AK
  • Rebecca Robinson, Southside H.S., Southside, AL
  • Dana Jo Coker, Walnut Ridge H.S., Walnut Ridge, AR
  • Michael Korte, Seton Catholic H.S., Chandler, AZ
  • Jamie A. Hubbell, Buena H.S., Sierra Vista, AZ
  • Trent Christensen, Yuma H.S., Yuma, AZ
  • Manisha Bahl, Pleasant Valley S. H.S., Chico, CA
  • Jenni Harmon, Elk Grove High, Elk Grove, CA
  • Justin Winegar, Folsom H.S., Folsom, CA
  • Michael Chang, Fountain Valley H.S., Fountain Valley, CA
  • Carolyn Zweifel, Johansen H.S., Modesto, CA
  • Andy Jeng, Valley View H.S., Moreno Valley, CA
  • John Wallach, Harvard-Westlake School, North Hollywood, CA
  • Heather El-Amamy, John W. North H.S., Riverside, CA
  • Kellianne Humpherys, Rubidoux H.S., Riverside, CA
  • Paul Le, Woodcreek H.S., Roseville, CA
  • Kelly M. Baird, Salinas H.S., Salinas, CA
  • Michael Girard, University of San Diego H.S., San Diego, CA
  • Janet Kim, University of San Diego H.S., San Diego, CA
  • Stacey Quimpo, University of San Diego H.S., San Diego, CA
  • Joshua Stewart, University of San Diego H.S., San Diego, CA
  • Margaret Zahller, University of San Diego H.S., San Diego, CA
  • Michelle Chang, San Francisco University H.S., San Francisco, CA
  • Alicia Ambrosini, Notre Dame H.S., San Jose, CA
  • Anna Bagirov, Notre Dame H.S., San Jose, CA
  • Genevieve Santos, Notre Dame H.S., San Jose, CA
  • Victoria Vu, Notre Dame H.S., San Jose, CA
  • Nicole Bortoli, Terra Linda H.S., San Rafael, CA
  • Rebecca Craig, Terra Linda H.S., San Rafael, CA
  • Alanna McLeod, Terra Linda H.S., San Rafael, CA
  • Sanam Petri, Terra Linda H.S., San Rafael, CA
  • Amy Prince, Terra Linda H.S., San Rafael, CA
  • Brendan Saloner, Terra Linda H.S., San Rafael, CA
  • Sandhya Sitaraman, Terra Linda H.S., San Rafael, CA
  • Monica Walters, Terra Linda H.S., San Rafael, CA
  • David Brown, Tustin H.S., Tustin, CA
  • Matthew Moadel, Birmingham H.S., Van Nuys, CA
  • Devon Wallis, Victor Valley H.S., Victorville, CA
  • Jessica L. Ward, Trinity H.S., Weaverville, CA
  • Emily Fredrich, Yucaipa Jr. High, Yucaipa, CA
  • Joe Darden, Grand Junction H.S., Grand Junction, CO
  • Colleen Floyd, Grand Junction H.S., Grand Junction, CO
  • Jeena Higgins, Grand Junction H.S., Grand Junction, CO
  • Ben Holzschuh, Grand Junction H.S., Grand Junction, CO
  • Alicia Leonardi, Grand Junction H.S., Grand Junction, CO
  • Michael Pacini, Grand Junction H.S., Grand Junction, CO
  • Jake Spirek, Grand Junction H.S., Grand Junction, CO
  • Stephanie Vasconez, Grand Junction H.S., Grand Junction, CO
  • Haley Benson, Hotchkiss H.S., Hotchkiss, CO
  • Ryan Flesher, Chatfield S. H.S., Littleton, CO
  • Laurel Reeder, Air Academy H.S., USAF Academy, CO
  • Jeff Walsh, Air Academy H.S., USAF Academy, CO
  • Katie Martucci, Rockville H.S., Vernon Rockville, CT
  • Zak Rimler, Rockville H.S., Vernon Rockville, CT
  • Amy Steinnagel, Rockville H.S., Vernon Rockville, CT
  • Maya Vadiveloo, Rockville H.S., Vernon Rockville, CT
  • Jenny Comerford, Windham H.S., Willimantic, CT
  • Joshua Moore, Apopka H.S., Apopka, FL
  • Elizabeth Braddock, Merritt Island H.S., Merritt Island, FL
  • Joseph Faura, American S. H. S., Miami, FL
  • Josh Rohe, Dr. Michael M. Krop S. H.S., Miami, FL
  • Theresa Borden, Miami Sunset H.S., Miami, FL
  • David Held, Miami Sunset S. H.S., Miami, FL
  • Kristine Rodriguez, Miami Sunset S. H.S., Miami, FL
  • Jessica Cornett, Palm Harbor University H.S., Palm Harbor, FL
  • Jason Cheek, Lassiter H.S., Marietta, GA
  • Haley Swedlund, Ankeny H.S., Ankeny, IA
  • Loretta Hanft, Highland H.S., Pocatello, ID
  • Bill Montgomery, Highland H.S., Pocatello, ID
  • Brigit Anderson, Pocatello H.S., Pocatello, ID
  • Brittany Hofman, Pocatello H.S., Pocatello, ID
  • Shira Wakschlag, Ida Crown Jewish Academy, Chicago, IL
  • Rachel Nagy, Elgin H.S., Elgin, IL
  • Danielle Kirov, New Trier H.S., Winnetka, IL
  • Rachel M. Easton, Crown Point H.S., Crown Point, IN
  • Katie Kurowski, Crown Point H.S., Crown Point, IN
  • Ashley Rhodes, Crown Point H.S., Crown Point, IN
  • Matthew Gelvin, West Lafayette Jr.-Sr. H.S., West Lafayette, IN
  • Heidi Holthus, McPherson H.S., McPherson, KS
  • Curtis Mick, Osborne H.S., Osborne, KS
  • Erin Mc Quiston, Live Oak H.S., Denham Springs, LA
  • Christina Manuel, Oakdale H.S., Oakdale, LA
  • Jessie Beegle, Northshore H.S., Slidell, LA
  • Beth Boleyn, Nauset Regional H.S., North Eastham, MA
  • Alexis Leventhal, The Canterbury School, Accokeek, MD
  • Shengping Yu, River Hill H.S., Clarksville, MD
  • Jacqueline Shaffer, Salisbury Christian School, Salisbury, MD
  • Erin Lynch, Severna Park H.S., Severna Park, MD
  • Michelle Oeser, Marshwood H.S., Eliot, ME
  • Shannon Richards, Forest Hills Central H.S., Grand Rapids, MI
  • Liza Anderson, Saint Joseph H.S., Saint Joseph, MI
  • Zach Liscow, L. C. Mohr H.S., South Haven, MI
  • Jeremy Shuback, West Bloomfield H.S., West Bloomfield, MI
  • Megan Leapaldt, Sauk Rapids/Rice H.S., Sauk Rapids, MN
  • Chris Cunningham, Parkway West H.S., Ballwin, MO
  • Kristina Grimm, Parkway West H.S., Ballwin, MO
  • Kara Mousel, North Kansas City H.S., North Kansas City, MO
  • Molly Pfeiffer, Metro Academic and Classical H.S., Saint Louis, MO
  • Jill Hicks, Lamar H.S., Meridian, MS
  • Ryan King, St. Andrew’s Episcopal School, Ridgeland, MS
  • Lindsay Love, C.M. Russell H.S., Great Falls, MT
  • Vanessa Hamer, Cary Academy, Cary, NC
  • Ben Malone, Cary Academy, Cary, NC
  • Matthew Oberhardt, Cary Academy, Cary, NC
  • Meghan Sullivan, Grimsley S. H.S., Greensboro, NC
  • Michele Gourdin, Southeast Guilford H.S., Greensboro, NC
  • Adam Hacker, Fred T. Foard H.S., Newton, NC
  • Jessica Katz, Fred T. Foard H.S., Newton, NC
  • Megan Liddle, W. G. Enloe H.S., Raleigh, NC
  • Sean Hicks, Lincoln East H.S., Lincoln, NE
  • Chris Loyd, Lincoln East H.S., Lincoln, NE
  • Katie Milius, Lincoln East H.S., Lincoln, NE
  • Emily Porch, Governor Livingston H.S., Berkeley Heights, NJ
  • John Richmond, Governor Livingston H.S., Berkeley Heights, NJ
  • Noah Saft, Cherry Hill H.S. West, Cherry Hill, NJ
  • Rebecca Knapp, The Acdmy for the Advancement of Science & Tchnlgy, Hackensack, NJ
  • Kristen Arnold, Paramus Catholic H.S., Paramus, NJ
  • Adrienne Beaty, Union H.S., Union, NJ
  • Caroline Gelmi, Union H.S., Union, NJ
  • Jana Pochop, Manzano H.S., Albuquerque, NM
  • Katherine Weber, Half Hollow Hills H.S. East, Dix Hills, NY
  • Lawrence Fried, Great Neck South H.S., Great Neck, NY
  • Guadalupe De Los Santos, Miller Place H.S., Miller Place, NY
  • Jennifer Dunn, New Hartford Central School, New Hartford, NY
  • Cassandra Wolos, Niskayuna H.S., Niskayuna, NY
  • Liz Britton, Pittsford Mendon H.S., Pittsford, NY
  • Paul Corsello, Pittsford Mendon H.S., Pittsford, NY
  • George Haag, Pittsford Mendon H.S., Pittsford, NY
  • Jessica Royston, Pittsford Mendon H.S., Pittsford, NY
  • Robert Gerboth, Seaford H.S., Seaford, NY
  • Douglas Heinz, Seaford H.S., Seaford, NY
  • Lauren D. Glass, Lakeland S. H.S., Shrub Oak, NY
  • Justin Henderson, Chagrin Falls H.S., Chagrin Falls, OH
  • Meredith Forrest, Chillicothe H.S., Chillicothe, OH
  • Erin Medlin, Chillicothe H.S., Chillicothe, OH
  • Jessikah Lechleiter, Rutherford B. Hayes H.S., Delaware, OH
  • Charles Bowen, Maumee H.S., Maumee, OH
  • Ashley Watts, Union Intermediate H.S., Broken Arrow, OK
  • Chris Harris, Westview H.S., Portland, OR
  • Derek Buck, Northern Cambria H.S., Barnesboro, PA
  • Joshua D. Magee, Cedar Cliff H.S., Camp Hill, PA
  • Darren Geist, Perkiomen Valley H.S., Graterford, PA
  • Jessica Benash, Haverford H.S., Havertown, PA
  • Sarah Rothstein, Haverford S. H.S., Havertown, PA
  • Lee Tillotson, Homeschooled, Meadville, PA
  • Aaron Friedman, Akiba Hebrew Academy, Merion Station, PA
  • Kristin Daigle, Governor Mifflin, Shillington, PA
  • Tom Essinger-Hileman, Albert Gallatin S. H.S., Uniontown, PA
  • Nicholas Brozowski, G. A. R. Memorial H.S., Wilkes Barre, PA
  • Nina Marinelli, Hanover Area Jr./Sr. H.S., Wilkes Barre, PA
  • Mark Paddock, Hanover Area Jr./Sr. H.S., Wilkes Barre, PA
  • Laura Martin, Mount St. Charles Academy, Woonsocket, RI
  • Danielle Buechler, Centerville H.S., Centerville, SD
  • Erin Rodermund, Allen H.S., Allen, TX
  • Ashley Cole, Lamar H.S., Arlington, TX
  • Bryce Liu, Lamar H.S., Arlington, TX
  • Amber Shumake, Lamar H.S., Arlington, TX
  • Daniel Bolton, , Flint, TX
  • Laura Dominguez, Marcus H.S., Flower Mound, TX
  • Annahita Isfahani, Marcus H.S., Flower Mound, TX
  • Robert Breaux, Clear Lake H.S., Houston, TX
  • Dana Inserra, Clear Lake H.S., Houston, TX
  • Jaclyn Jerz, Clear Lake H.S., Houston, TX
  • Chad Johnson, Clear Lake H.S., Houston, TX
  • Alex Li, Clear Lake H.S., Houston, TX
  • Nicholas Liao, Clear Lake H.S., Houston, TX
  • Kellen Olszewski, Clear Lake H.S., Houston, TX
  • Sai Rao, Clear Lake H.S., Houston, TX
  • Julie Schwarz, Clear Lake H.S., Houston, TX
  • Jason Yeh, Clear Lake H.S., Houston, TX
  • Harrison Bolling, Lamar H.S., Houston, TX
  • Peggy Christman, Lamar H.S., Houston, TX
  • Caroline Joy Dubinsky, Lamar H.S., Houston, TX
  • Amy Pentz, Lamar H.S., Houston, TX
  • Jessica Miller, Mirabeau B. Lamar H.S., Houston, TX
  • Erin Rinkenberger, Mansfield H.S., Mansfield, TX
  • Bryan Sakowski, Mansfield H.S., Mansfield, TX
  • Emily Cooper, B.F. Terry H.S., Rosenberg, TX
  • Mike Jordhoy, B.F. Terry H.S., Rosenberg, TX
  • Rachael Solomon, B.F. Terry H.S., Rosenberg, T
  • Margaret Shreve, Klein Oak H.S., Spring, TX
  • Amy Walden, Straman H.S., Victoria, TX
  • Jessica White, Stroman H.S., Victoria, TX
  • Melissa Schmidt, Butler Middle School, Salt Lake City, UT
  • James Edmonds, James W. Robinson Secondary School, Fairfax, VA
  • Mark Santana, Norfolk Collegiate School, Norfolk, VA
  • Benjamin F. Osler Jr., C. D. Hylton S. H.S., Woodbridge, VA
  • Bin Ma, Kentridge H.S., Kent, WA
  • Joy Thrall, Mount Rainier H.S., Seattle, WA
  • Patrick Hogan, Shorecrest H.S., Shoreline, WA
  • Jeff Orth, Shorecrest H.S., Shoreline, WA
  • Sara Ecker, Gale-Ettrick-Trempealeau H.S., Galesville, WI
  • Jessica Schmidtke, Gale-Ettrick-Trempealeau H.S., Galesville, WI
  • George Helmer, Ripon H.S., Ripon, WI
  • Melissa Ecker, Stockbridge H.S., Stockbridge, WI
  • Stefanie P. Allen, Homeschool–Monongalia County, Morgantown, WV
  • Gillian Oak, Seoul Foreign School, Seoul 120-113, Korea